Za nosenie maskáčov môžeš na Slovensku dostať mastnú pokutu

  • Zneužitie označenia Ozbrojených síl SR bude nezákonné
  • Ministerstvo obrany bude za neoprávnené nosenie uniforiem udeľovať pokuty vo výške niekoľkých stoviek eur
cim (1)
fb:MOSR
  • Zneužitie označenia Ozbrojených síl SR bude nezákonné
  • Ministerstvo obrany bude za neoprávnené nosenie uniforiem udeľovať pokuty vo výške niekoľkých stoviek eur

Za neoprávnené používanie vojenských uniforiem a označenia Ozbrojených síl Slovenskej republiky budú hroziť sankcie až do výšky 500 eur. Opatrenia proti rôznym pochybným a extrémistickým polovojenským organizáciám avizovalo ministerstvo obrany už dávnejšie. 

Rezort obrany však zároveň zdôrazňuje, že toto opatrenie nie je mierené proti záujmovým skupinám, akými sú rybári, či poľovníci, ktorí používajú odevy s neaktuálnym vzorom. Novela sa totiž vzťahuje na aktuálne zavedené rovnošaty.

„Vojenské uniformy sú určené výhradne pre príslušníkov Ozbrojených síl SR, absolventov dobrovoľnej vojenskej prípravy, aktívnych záloh a pre vojakov mimoriadnej služby po dobu jej výkonu, pretože ide o bezpečnostné zložky štátu, a teda ich nemôže nosiť ktokoľvek,“ zdôvodnil Gajdoš. Výnimku majú poberatelia výsluhového alebo invalidného výsluhového dôchodku, účastníci boja proti fašizmu a rehabilitovaní vojaci.

Z novely ďalej vyplýva, že okrem nosenia vojenskej uniformy sa zákaz vzťahuje aj na použitie iných odevov označených štátnym znakom Slovenskej republiky zameniteľných s vojenskou rovnošatou.

Zneužitie označenia Ozbrojených síl SR je nezákonné tiež v písomnom styku, názvoch domén webových stránok, ako aj na motorových vozidlách. Priestupkom je rovnako aj použitie osobnej identifikačnej karty inou osobou, ako vojakom. 

zdroj: mosr.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK