Kvôli počítačovému vírusu museli vo Veľkej Británií odložiť stovky operácií

  • Kto by si bol pomyslel, že počítačový vírus môže mať dopad na zdravie ľudí.
collageeset
  • Kto by si bol pomyslel, že počítačový vírus môže mať dopad na zdravie ľudí.

Tri nemocnice vo Veľkej Británii boli kvôli počítačovému vírusu nútené zrušiť stovky plánovaných operácií. Niekoľko nemocníc v regióne používa rovnaký informačný systém, s cieľom zlepšiť kvalitu poskytovaných služieb, a práve ten bol kameňom úrazu.

Northern Lincolnshire a Goole NHS Foundation Trust, inštitúcia, ktorá koordinuje zdravotnícke služby, klasifikovala útok ako “závažný incident”. “Po odbornej porade sme sa rozhodli vypnúť väčšinu našich systémov, aby sme mohli vírus izolovať a zničiť ho,” povedala NHS. Tiež sa vyjadrila, že vážne núdzové prípady, napríklad ženy s pôrodnými bolesťami, boli presmerované do blízkych nemocníc.

hospital-reception-479524

foto:express.co.uk

Hoci NHS nešpecifikovala, aký druh vírusu infikoval ich systémy, je pravdepodobné, že ide o ransomware – malware, ktorý je v poslednom čase čoraz viac cielený na nemocnice a zdravotnícke zariadenia. Ransomware hľadá v infikovanom počítači dokumenty, obrázky a iné súbory, ktoré môžu byť pre majiteľa systému hodnotné, a potom ich zašifruje veľmi výkonným šifrovacím softvérom. Obete môžu svoje súbory získať späť zvyčajne len po zaplatení výkupného, napríklad pomocou Bitcoinov.

Problém je už niekoľko dní vyšetrovaný, ale ako sa vírus do systémov nemocníc dostal, zatiaľ nie je jasné. Nemocnice a zdravotnícke zariadenia sú ideálnym terčom pre zločincov používajúcich vírusy a ransomware, pretože starostlivosť o pacientov nemôže byť odložená. A preto zvyknú zdravotnícke zariadenia zaplatiť výkupné oveľa rýchlejšie než bežní ľudia.

nsa-accredits-lockheed-for-response-to-cyber-attacks

foto: upi.com

Na druhej strane, niekoľko spoločností venujúcich sa bezpečnosti na internete varovalo, že lekárske záznamy na deep webe stoja veľa peňazí, pretože obsahujú veľké množstvo dôverných informácií, ktoré možno zneužiť rôznymi spôsobmi. V septembri tohto roku museli zdravotné služby zaplatiť takmer 100 000 dolárov (cca 91 800 eur) pri ransomware útoku a v marci bol v nemocnici v Kentucky kvôli útoku pomocou ransomware vyhlásený výnimočný stav.

Systémy v nemocniciach sú na počítačoch a iných technológiách čoraz viac závislé a predstava, že počítačový vírus môže mať za následok ublíženie na zdraví alebo smrť už nie je iba témou hollywoodskych scenárov. Bohužiaľ, zdravotnícky priemysel je, z väčšej časti, stále pozadu v schopnosti predvídať, predchádzať a reagovať na tieto typy kyber útokov.

zdroj titulnej fotografie: worldpolicy..org/upi.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech