Legendárna Škoda Felicia oslavuje jubileum. Z tohto modelu sa vyrobil úctyhodný počet

  • Všetkým dobre známa Škoda Felicia oslavuje tento mesiac už 25 rokov od zahájenia jej výroby
  • V období 1994 - 2001 vyrobila automobilka celkom až 1 401 489 týchto vozidiel
gym
Škoda Auto
  • Všetkým dobre známa Škoda Felicia oslavuje tento mesiac už 25 rokov od zahájenia jej výroby
  • V období 1994 - 2001 vyrobila automobilka celkom až 1 401 489 týchto vozidiel

Škoda Felicia sa pred štvrťstoročím stala významným míľnikom v histórii českej automobilky. Tá od svojho začlenenia do koncernu Volkswagen v roku 1991 priebežne zlepšovala modelovú radu Favorit, Forman a Pick-up. Razantný krok vpred však urobila práve predstavením modelu Felicia. Škoda Felicia vo verziách hatchback, kombi, pick-up, vanplus a fun ponúkla moderný dizajn, veľký vnútorný priestor a atraktívny pomer ceny a úžitkovej hodnoty.

Prvá sériová Škoda Felicia z mladoboleslavskej výrobnej linky zišla 17. októbra presne o 10:20 ráno. O deväť dní neskôr, 26. októbra 1994, sa trojica nových hatchbackov vo farbe trikolóry predstavila verejnosti. Vtedajší pražský primátor ich na Karlovom moste pokrstil vodou z Vltavy.

zdroj: wikimedia.org

Typové označenie radu Felicia odkazovalo na ikonický otvorený voz z prelomu 50. a 60. rokov aj na latinský výraz pre pocit šťastia: Felicitas.

zdroj: wikimedia.org-mick

Základný päťdverový hatchback Felicia bol o 40 mm dlhší a 15 mm širší ako predchodca Favorit, objem priestoru pre batožinu sa zväčšil o 21 litrov.

Vysokú bezpečnostnú úroveň nového vozidla Škoda potvrdila v roku 1995 nárazová bariérová skúška, vykonaná inštitútom TÜV. Celková úroveň odhlučnenia a odpruženia vozidla sa zvýšila vďaka pevnému skeletu samonosnej karosérie, zmenenej geometrie prednej nápravy a pridanému stabilizátoru zadnej nápravy. Vysoké kvalitatívne štandardy pri výrobe i montáži zase garantoval medzinárodný certifikát ISO 9002.

zdroj: wikimedia.org-Marek Argent

Základnou pohonnou jednotkou modelu Škoda Felicia sa stal zážihový motor s objemom 1289 cm3, vo výkonových variantoch 40 kW a 50 kW. V priebehu roka 1995 ponuku rozšíril výkonnejší benzínový štvorvalec 1.6 MPI / 55 kW a naftová jednotka 1.9 D / 47 kW.

V júni 1995 pribudla k základným hatchbackom ešte priestrannejšia verzia Felicia Combi, od augusta 1995 vznikalo v závode Kvasiny tiež prevedenie Pickup a Felicia Vanplus.

zdroj: wikimedia.org-MGSpiller (Michael Spiller) from Bradford, UK

O popularite ľahkých úžitkových vozidiel Škoda svedčí tiež fakt, že v období 1996 – 2000 vzniklo takmer 19 000 kusov s alternatívnym označením Volkswagen Caddy, úspešne exportovaných napríklad na latinskoamerickej trhy.

Rad Felicia obohatila ponuku značky Škoda o moderné prvky výbavy, ako ABS, postupne až štyri airbagy, klimatizáciu, posilňovač riadenia, výškovo nastaviteľné a vyhrievané predné sedadlá, čalúnenie kvalitnou kožou alebo palubný počítač. 

zdroj: wikimedia.org- Oostblokblik

Storočnici založenia firmy (1895/1995) vzdala hold luxusná edícia Felicia Laurin & Klement. Rodinu Felicia zatraktívnili tiež obľúbené akčné modely s vynikajúcim pomerom medzi ponúkanou výbavou, vzhľadom a cenou. Napríklad na počesť Letných olympijských hier 1996 vznikol model Atlanta. 

zdroj: TASR - Edmund Örzsik

Škoda Felicia potvrdila svoju všestrannosť tiež významnými úspechmi na poli motoristického športu. V rally majstrovstiev sveta pôsobila v období 1995-1997. Už počas prvej sezóny vybojovala Felicia Kit Car tretie miesto vo svojej triede.

Vo februári 1998 osviežil vzhľad radu Felicia veľký facelift. Tvar predných svetlometov aj masky chladiča už pripomínali väčší model Octavia. V júni 2001 sa pôsobivá kariéra automobilov Škoda Felicia úspešne zavŕšila, celkovo vzniklo 1 401 489 exemplárov. Následníkom sa stal mimoriadne vydarený model Škoda Fabia, vyrábaný od roku 1999.

zdroj: ŠKODA AUTO, wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech