Legendárna slovenská atrakcia hľadá posily. Za prácu pre historický skvost dostaneš aj príplatky

  • Jedna z top slovenských atrakcií zverejnila lákavú pracovnú ponuku
  • Víťazný uchádzač o pozíciu by mal vedieť ako viesť a obsluhovať rušne
Rušňovodič pri práci a starodávny rušeň
Ilustračné foto, TASR/Martin Pavelek, TASR/Oliver Ondráš
  • Jedna z top slovenských atrakcií zverejnila lákavú pracovnú ponuku
  • Víťazný uchádzač o pozíciu by mal vedieť ako viesť a obsluhovať rušne

Máš skúsenosti s riadením a udržiavaním lokomotív? Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Oravskom Podzámku práve ponúka príležitosť, ktorá by mohla byť ako stvorená pre teba.

Múzeum hľadá nového člena tímu na Oravskú lesnú železnicu, ktorá je jednou z najpopulárnejších turistických atrakcií v regióne, na pozíciu rušňovodiča a údržbára.

Podmienky pre uchádzačov

Táto lesná železnica, s dĺžkou 7 kilometrov, patrí k raritným úzkorozchodným železniciam s úvratiami, ktoré sa na svete zachovali a predstavuje unikátnu technickú pamiatku.

Ak sa uchádzaš o túto pozíciu, mal by si vedieť ako riadiť a obsluhovať lokomotívy. Tvojou úlohou bude aj údržba, sprevádzanie návštevníkov počas jazdy a kúrenie.

„Podmienkou je zodpovedný prístup k práci, zmysel pre poriadok, spoľahlivosť, dochvíľnosť, bezúhonnosť,“ spresňuje oravské múzeum na webovej stránke.

Za pozíciu ponúka základný plat 884 eur brutto s príplatkami za víkendy a štátne sviatky.

Ak máš záujem o túto pracovnú pozíciu, pošli svoju žiadosť na adresu múzea alebo na e-mail olz@oravskemuzeum.sk, prípadne na muzeum@oravskemuzeum.sk. Nezabudni tak urobiť najneskôr do 18. marca 2024.

Príplatky za prácu v noci, cez sviatky a víkendy

Ako sme ťa informovali, od januára 2024 porástli aj príplatky za prácu v noci, cez sviatky či víkendy. Ich hodinová mzda sa zvyšuje o určité percento minimálnej mzdy.

Hrubá minimálna mzda dosahuje v súčasnosti 750 eur. Pri pohľade na hodinovú sadzbu došlo k nárastu z 4,023 na 4,310 eura.

Mužská ruka drží peňaženku plnú peňazí.
zdroj: Freepik/@ededchechine

Tieto zmeny ovplyvňujú aj výšku príplatkov za prácu v noci, cez víkendy, za náročnejšiu prácu, za prácu počas sviatkov u dohodárov. Takisto aj za neaktívnu pracovnú pohotovosť mimo pracoviska. Príplatky za prácu počas sviatkov a za nadčasy sa navyše odvíjajú od priemernej mzdy zamestnanca.

Rozmrazenie príplatkov za prácu a ich naviazanie na minimálnu mzdu si vlani stihol presadiť minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Ešte do leta minulého roka boli totiž príplatky za prácu zmrazené.

Konkrétne sa príplatky za prácu zvyšujú nasledovne. Zamestnanci pracujúci nočné zmeny dostanú namiesto 1,609 eura na hodinu 1,724 eura.

V soboty sadzba stúpa z 2,0115 na 2,155 eura na hodinu a v nedele zo 4,023 eura na 4,31 eura na hodinu.

Náhrady pri pracovných cestách

Zamestnanci, využívajúci pri pracovnej ceste svoje vlastné auto, by mali v tomto roku opäť dostávať vyššiu finančnú náhradu od svojho zamestnávateľa.

Pri osobných autách by malo ísť o nárast z 0,252 eur na 0,265 eur za kilometer jazdy. Ako sme ťa informovali, pri jednostopových vozidlách, teda pri motocykloch a trojkolkách, sa náhrada môže navýšiť z 0,071 eur na 0,075 eur za kilometer jazdy.

Sumy základných náhrad za používanie vlastného auta ministerstvo naposledy zvýšilo od júna 2023 na základe štatistických údajov za február minulého roka.

„Teraz sa výška finančnej náhrady opäť prehodnocuje, nakoľko v decembri minulého roka dosiahol mesačný kumulovaný index cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel hodnotu 105 %, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o päť percentuálnych bodov,“ uvádza rezort práce a sociálnych vecí.

Zvýšené sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom budú zverejnené.

Keďže začiatkom tohto roka došlo k nárastu cien benzínu a nafty, ide o pozitívnu informáciu. Ceny dokonca prelomili rekord z novembra minulého roka. Vtedy benzín prekročil hranicu euro šesťdesiat, zatiaľ čo nafta bola len o cent lacnejšia. Analytici tvrdia, že tento nárast cien pravdepodobne nebol posledný. 

Zdroje: Oravské múzeum, Archív SIU, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá