Zásadné zmeny na slovenských cestách. Železničné priecestia budú ako „na nepoznanie“

  • Železničné priecestia sa budú meniť
  • Slovensko by ich malo do niekoľkých rokov preznačiť
Auto prechádza cez železničné priecestie a signalizácia.
Ilustračné fotografie, TASR/Henrich Mišovič
  • Železničné priecestia sa budú meniť
  • Slovensko by ich malo do niekoľkých rokov preznačiť

Budeme meniť železničné priecestia – budú mať jedno, dve alebo tri svetlá? Aj keď sa Európska únia dohodla na zjednotení značenia, podľa ministra dopravy a policajtov to nebude jednoduché. Analytik navyše tvrdí, že by sa Európa mohla v tomto smere učiť od nás.

Ako informuje portál tvnoviny.sk, Slovensko si vytýčilo cieľ zmeniť značenie na železničných priecestiach do piatich rokov. Európa chce, aby boli všetky dopravné signalizácie jednotné, napríklad umiestnením dvoch rovnakých svetiel jeden nad druhým, podobne ako to už majú v Rakúsku.

Na konci Bratislavy túto novinku nájdeš už teraz

Slovenská železničná svetelná signalizácia ukazuje dve červené svetlá a jedno blikajúce biele svetlo pod nimi, ktoré naznačuje, že zariadenie funguje.

Ak chceš vidieť rozdiel, môžeš sa ísť pozrieť na pohraničnú signalizáciu na konci Petržalky. Hneď vedľa nájdeš rakúske železničné priecestie, ktoré má oproti tomu nášmu iba dve svetlá. Tieto červené svetlá blikajú len v momente, keď prechádza vlak.

Okrem Rakúska majú na železničných priecestiach dve svetlá aj v Holandsku, Nemecku a na niektorých miestach v Česku. Na druhej strane, systém s tromi svetlami podobný tomu nášmu nájdete v Maďarsku a Belgicku. Vo Francúzsku vás zase prekvapí, keď uvidíte len jedno červené svetlo.

Termín sa posunul o 5 rokov

Pôvodne sme mali meniť signalizácie už v apríli, ale posunuli účinnosť zmeny zákona až na rok 2029.

Slovensko ešte nie je na tento krok pripravené, či už z technického alebo finančného hľadiska. Železnice sa potýkajú s veľkým investičným dlhom a každoročne sa im len s ťažkosťami darí zabezpečiť dostatok peňazí na základnú údržbu.

na snímke sú vlaky
zdroj: TASR/Miroslav Košírer

Podľa názoru jedného odborníka je slovenské riešenie s blikajúcim bielym svetlom, ktoré informuje vodiča o fungovaní systému z diaľky, lepšie ako riešenia v iných krajinách. Pred prechodom je však stále potrebné zvýšiť opatrnosť a spomaliť.

V hre je aj digitálny vodičák

Ako sme ťa už informovali, v hre je aj zavedenie digitálneho vodičského preukazu. Podľa ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) Slovensko urobí všetko pre to, aby bolo pripravené na zavedenie digitálneho vodičského preukazu, o čom sa rokuje na úrovni EÚ.

Členské krajiny EÚ v pondelok prijali spoločné pozície k dvom návrhom Európskej komisie, ktoré sú súčasťou legislatívneho balíka o bezpečnosti cestnej premávky. Ide o pozmenené smernice pre režim vodičských preukazov a cezhraničnú výmenu informácií o dopravných priestupkoch súvisiacich s bezpečnosťou cestnej premávky. Oba právne akty významovo zasahujú do kompetencií ministerstiev dopravy a vnútra.

Minister Šutaj Eštok spresnil, že to vníma ako dohodu na technických normách, ktoré v budúcnosti dávajú priestor na to, aby sa znížila nehodovosť na európskych cestách a aby sa v rámci projektu európskej digitálnej peňaženky otvoril priestor aj na zavedenie digitálneho vodičského preukazu.

„Sú to snahy, ktoré budú v prospech občanov EÚ. Samozrejme, teraz sme niekde uprostred tohto procesu a všetky tie legislatívne akty ešte čakajú na schvaľovací proces,“ opísal situáciu.

Zmena na cestách u našich susedov

Na zmeny by si slovenskí vodiči mali dávať pozor aj v susednej krajine. Ako sme ťa už informovali, Viedeň zavádza nové opatrenie, ktoré má obmedziť používanie áut motoristami vrátane turistov. Na vynútenie nového zákazu vjazdu použijú kamery, ktoré zabránia neoprávneným vozidlám vstupovať do centra hlavného mesta Rakúska.

Možno ťa to prekvapí, ale tvoje auto tiež môže pristáť na zozname nežiaducich vozidiel. Diskutujú o tejto reštrikcii už nejaký čas s cieľom zvýšiť počet zelených plôch a pridať nové cyklopruhy do mesta.

Výnimka na vjazd do centra Viedne sa bude týkať hlavne miestnych obyvateľov, ale pravdepodobne aj krátkodobých návštevníkov. Patrí sem napríklad používanie verejných garáží, návštevy miestnych podnikov, vozidlá verejných služieb a taxíky.

Kamery vždy automaticky skontrolujú nepovolené vstupy na vchodoch do obmedzených zón. Za neoprávnený vjazd hrozia pokuty.

Zdroje: tvnoviny.sk, Archív SIU, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá