Lego zakývalo Rusku na rozlúčku. Zatvorilo prevádzky na dobu neurčitú

  • Od začiatku vojny na Ukrajine Rusko opustili mnohé veľké spoločnosti
  • Pridáva sa k nim aj dánska spoločnosť Lego
  • Rusi stratili aj McDonald's či Apple
Urazený smutný a nahnevaný ruský prezident Vladimir Putin sa pozerá na lego, ktoré odchádza z Ruska
TASR/AP Unsplash/Xavi Cabrera
  • Od začiatku vojny na Ukrajine Rusko opustili mnohé veľké spoločnosti
  • Pridáva sa k nim aj dánska spoločnosť Lego
  • Rusi stratili aj McDonald's či Apple

Pre sankcie, ktoré od začiatku vojny na Ukrajine uvaľuje Západ na Rusko, prišiel Kremeľ o mnohé svetoznáme značky. Z federácie odišli už spoločnosti ako Starbucks, Coca-Cola, Levi’s či Apple. Moskva sa teda snaží niektoré zo strát nahradiť svojimi napodobeninami ako napríklad vlastným McDonald’s.

Aktuálne denník The Independent informuje o tom, že z Ruska odchádza ďalší významný výrobca. Je ním firma, ktorá sa stala súčasťou každodennej zábavy u mnohých detí či dospelých. Dánska spoločnosť Lego ukončila predaj do Ruska už vo februári, no po novom sa rozhodla zatvoriť svoje tamojšie obchody na „dobu neurčitú“.

Lego prerušilo partnerstvo s ruskou spoločnosťou Inventive Retail Group, ktorá prevádzkuje mnoho obchodov tohto giganta v oblasti hračiek.

Spoločnosť Lego vo vyhlásení uviedla, že pozastavila dodávky do Ruska už v marci. „Vzhľadom na pokračujúce rozsiahle narušenie prevádzkového prostredia sme sa rozhodli na dobu neurčitú zastaviť komerčnú prevádzku v Rusku,“ informovala firma.

„To zahŕňa ukončenie zamestnania pre väčšinu nášho tímu so sídlom v Moskve, rovnako ako aj partnerstva so skupinou Inventive Retail Group, ktorá v mene značky vlastnila a prevádzkovala 81 predajní,“ vysvetlilo Lego.

Lego spočiatku vojnu nekomentovalo

BBC informuje o tom, že na rozdiel od množstva spoločností, ktoré Rusko odsúdili, sa Lego rozhodlo priamo nekomentovať kroky Kremľa. Spoločnosť však v marci uviedla, že jej „myšlienky sú so všetkými deťmi a rodinami, ktoré trpia v dôsledku vojny na Ukrajine“.

Začiatkom mája Rusko zaradilo produkty spoločnosti Lego na zoznam tovarov, ktoré možno dovážať bez súhlasu vlastníka. Moskva sa tak chcela vyhnúť obmedzeniam, ktoré na ňu boli uvalené pre vojnu na Ukrajine.

Na tomto zozname zverejnenom ministerstvom priemyslu a obchodu sa vyskytovali značky ako Apple a Samsung, známe automobilky, herné konzoly či rôzne typy náhradných dielov, uvádza The Guardian.

Niektoré značky v Rusku stále pôsobia

Po začiatku invázie na Ukrajinu však začal rásť počet západných firiem, ktoré pôvodne pozastavili podnikanie v Rusku, no následne sa rozhodli z krajiny úplne stiahnuť.

Patria medzi nich napríklad aj americký gigant Nike či automobilka Renault, ktorá predala svoje podnikanie v krajine. Francúzska firma uviedla, že svoj 68-percentný podiel v automobilke AvtoVAZ predá ruskému vedeckému inštitútu, zatiaľ čo jej podiely v Renaulte Rusko pripadnú mestu Moskva.

Stále sa však nájdu aj také prominentné maloobchodné značky z USA či Spojeného kráľovstva, ktoré v Rusku naďalej pôsobia. Tvrdia totiž, že sa im nepodarilo prinútiť nezávislých prevádzkovateľov ukončiť svoju činnosť.

Takýto problém sa týka napríklad spoločnosti Restaurant Brands International, ktorá vlastní „fastfoodový“ reťazec Burger King. Jej predstavitelia uviedli, že tieto reštaurácie stále fungujú, pretože ich bývalý ruský partner odmietol zatvoriť.

V podobnej situácii sa ocitla aj britská značka oblečenia Marks & Spencer. V máji však nakoniec oznámila, že Rusko úplne opustí za cenu 31 miliónov libier.

Ako ďalšiu spoločnosť si môžeme uviesť všetkým dobre známy McDonald’s. Ten po 30 rokoch pôsobenia v Rusku predal svoju činnosť.

Západné sankcie a ruský bankrot

Sankcie Západu Rusku jasne ubližujú, čo dokazuje aj nedávne upadnutie Moskvy do platobnej neschopnosti. Na ruskú ekonomiku majú vážny vplyv aj podľa amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena

Vysvetlil, že aj keď Rusko „získava príjmy z ropy s vyššími cenami, nemôže ich minúť pre vývozné kontroly“.

Následne sa z Ruska stal ekonomický a politický vyvrheľ. Sankcie mu totiž uzavreli platobné cesty k zahraničným veriteľom a Kremeľ tak po prvýkrát od roku 1918 nesplatil zahraničný dlh.

Zdroje: The Independent, BBC , The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá