Lekár Bajer je expert na medicínu dlhovekosti: Jeho 5 rád ti pomôže zvrátiť starnutie (+ JEDÁLNIČEK)

  • Boris Bajer je lekár, ktorého uchvátila dlhovekosť
  • V rozhovore prezradil aj svoj denný režim
  • Povie ti, ktoré metódy odporúča pre dlhý život
Boris Bajer a zelenina
Boris Bajer, Freepik
  • Boris Bajer je lekár, ktorého uchvátila dlhovekosť
  • V rozhovore prezradil aj svoj denný režim
  • Povie ti, ktoré metódy odporúča pre dlhý život

Zdá sa, že si spoločnosť začala uvedomovať jednu dôležitú skutočnosť. Všetci starneme. Spotrebiteľský trh tak „vybuchol“ s množstvom prípravkov, výživových doplnkov či kozmetických inovácií, ktoré nám majú predĺžiť život. Tajomstvo dlhovekosti však vôbec nemusí byť zložité ani drahé. Ak sa chceš o svoje zdravie starať poriadne, stačí si nastaviť správnu rutinu. 

Medzi slovenskými zdravotníkmi sme našli aj lekára, ktorý sa venuje medicíne dlhovekosti. Boris Bajer je lekár, fyziológ a výživový špecialista, ktorý vzdelávaniu o zdravom životnom štýle zasvätil značnú časť svojho života. V rámci dlhoročnej praxe sa môže chváliť tisíckami spokojných pacientov, no obracajú sa na neho aj športovci, ktorí potrebujú udržiavať svoju výkonnosť. 

Borisa začal zaujímať zdravý životný štýl už v puberte, keď jeho motivácia bola trochu jednoduchšia ako v súčasnosti. Ako sám hovorí, v štrnástich rokoch sa ocitol v tele s jemnou nadváhou a motivácia prišla v úsmevnej podobe. Začali sa mu totiž páčiť dievčatá.

„Ako každý samouk v oblasti výživy som prešiel všetkými možnými diétami a následnými jojo efektami. Keďže prvý človek, ktorému som chcel pomôcť, som bol ja sám, svet zdravia a výživy ma úplne pohltil,“ píše na svojej webovej stránke. Jeho kroky vďaka novoobjavenej vášni viedli k štúdiu medicíny. 

My sme sa zanieteného lekára opýtali, ako môže bežný človek zvýšiť svoje šance na dlhý a kvalitný život. Vysvetlil nám, aké konkrétne zmeny v životnom štýle odporúča svojim pacientom, ktorým „babským radám“ veriť netreba, a prezradil aj, ako vyzerá jeho stravovací režim. 

  • Čo je dôležité pre dosiahnutie dlhého života
  • Aký vplyv má na dĺžku života genetika 
  • Reálne rady od odborníka na výživu 
  • Aký vplyv má na dĺžku života genetika

Čo je podľa vás najdôležitejšie pre dosiahnutie dlhšieho a zdravšieho života?

Viacero faktorov – medzi extrémne dlhovekými je to, žiaľ, genetika. Tým, aj napriek životospráve, pomáhajú k dosiahnutiu kvalitného a dlhého života gény, v ktorých kombinácii vyhrali jackpot.

Pozitívne však je, že tieto gény vieme do značnej miery povzbudiť do práce životosprávou – dlhodobým pravidelným pohybom, dobrou výživou, dostatočným spánkom a redukciou chronického stresu. 

Ktoré konkrétne metódy alebo praktiky odporúčate na dosiahnutie dlhovekosti?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: borisbajer.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá