Lekári si problém nevšimli, AI áno: Prichádza éra, keď sa stane „očami zdravotníctva“, tvrdia odborníci

  • Vďaka umelej inteligencii je žena teraz bez ochorenia
  • Pacientka bola súčasťou skúšobného programu
umela inteligencia, lekari
Umelá inteligencia prišla na rakovinu, ktorú si nevšimol žiaden lekár, Pixabay/ geralt Unsplash/ Olga Guryanova
  • Vďaka umelej inteligencii je žena teraz bez ochorenia
  • Pacientka bola súčasťou skúšobného programu

Žena, ktorá sa zúčastnila štúdie s použitím umelej inteligencie (AI) na detekciu črevného karcinómu, je teraz bez ochorenia po tom, čo ho umelá inteligencia u nej odhalila.

Do štúdie s názvom Colo-Detect sa zapojilo vyše 2 000 pacientov, pričom cieľom programu bolo identifikovať pomocou AI tkanivá, ktoré môže prehliadnuť lekár vykonávajúci kolonoskopiu, informujú noviny BBC. Skúšobný program prebiehal v 10 britských nemocniciach, pričom sa jej zúčastnila aj Jean Tyler, 75-ročná žena zo South Shields.

Asi rok po tom, čo Jean prisľúbila svoju účasť v programe, jej umelá inteligencia zistila niekoľko polypov a oblasť rakoviny na kolonoskopii. Z polypu sa môže po čase vyvinúť rakovina čreva, pričom práve zámerom je využiť GI Genius na zlepšenie kolonoskopie, najmä ak AI vyhodnotí, že by sa v čreve človeka mohli nachádzať oblasti, ktoré neboli počas zákroku preskúmané, uvádza portál Chronicle Live.

Umelá inteligencia odhalila problematickú oblasť 

Našťastie, žiadny z týchto polypov nebol rakovinový, ale vyšetrenia odhalili ďalšiu problematickú oblasť, v ktorej mala rakovinu. Následne pacientka absolvovala operáciu v nemocnici South Tyneside District Hospital a odvtedy sa jej podarilo už aj zotaviť.

„Mala som fantastickú podporu, bolo to neuveriteľné,“ povedala 75-ročná žena. „Minulý rok som mala asi sedem alebo osem návštev a bolo o mňa veľmi dobre postarané,“ dodáva.

„Vždy hovorím áno týmto výskumným projektom, pretože viem, že môžu zlepšiť situáciu pre všetkých,“ hovorí presvedčene Jean.

zdravotnictvo
zdroj: Unsplash/ Ani Kolleshi

Podľa profesora a lekára Colina Reesa, ktorý vedie skúšobný program, „zložitá geografia“ našich vnútorností znamená, že aj tí najodbornejší lekári môžu počas kolonoskopie prehliadnuť kľúčové prvky, a práve preto je cieľom využitie umelej inteligencie na „rozšírenie“ videnia a znalostí, a nie na nahradenie lekárskych odborníkov.

Nábor do štúdie sa už skončil, pričom samotné výsledky by mali byť dostupné už ku koncu roka. Výsledky majú priniesť informácie o tom, ako by sa dalo lepšie zachrániť životy pred črevným karcinómom, ktorý je druhým najväčším rakovinovým zabijakom a každý rok si vyžiada približne 16 800 životov vo Veľkej Británii.

Využitie do budúcnosti

„Umelá inteligencia sa dá použiť na skúmanie údajov, dá sa použiť na také veci, ako je detekcia ako v štúdii COLO-DETECT, na zobrazovanie a je veľmi dobrá pri zachytávaní vzorcov v údajoch alebo výsledkoch. Takže umelá inteligencia bude bezpochyby hlavným nástrojom, ktorý bude medicína v najbližších rokoch používať,“ hovorí presvedčene profesor Rees.

V správe Svetového ekonomického fóra sa píše, že technológie zamerané na zdravie majú obrovský potenciál rastu, ktorý môže priniesť pozitívne zmeny vrátane nových liečebných postupov či včasnejšej diagnostiky a prevencie.

„Inovácie môžu tiež pomôcť preklenúť medzeru vo financovaní zdravotnej starostlivosti znížením celkových výdavkov na zdravotnú starostlivosť a zvýšením efektívnosti,“ píše Svetové ekonomické fórum.

Zdroje: BBC, Chronicle Live, Svetové ekonomické fórum

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá