Chlamýdiám či syfilisu môžeme predchádzať bežným liekom. Má to však obrovský háčik

  • Štúdie zistili, že aj jednorazové užitie antibiotika môže znížiť infekciu pohlavne prenosnými chorobami
  • Je dôležité, však vedieť aj o ich nevýhodách
lieky, choroba
Unsplash/Alexander Grey Unsplash/CDC
  • Štúdie zistili, že aj jednorazové užitie antibiotika môže znížiť infekciu pohlavne prenosnými chorobami
  • Je dôležité, však vedieť aj o ich nevýhodách

Pohlavný styk bez bariérovej ochrany môže mať dlhodobé následky, ako sú stopy na pokožke, svrbenie či pálenie. Podľa najnovšej štúdie môže aj jednorazové užitie antibiotika znížiť infekciu pohlavne prenosnými chorobami, avšak existujú aj nevýhody.

Infekciu bakteriálnymi pohlavne prenosnými chorobami, ako je syfilis, kvapavka alebo chlamýdie, môže výrazne znížiť užívaním antibiotík ako „rannú tabletku po“, vyplýva to z výskumu, v ktorom sa použil liek doxycyklín. Jej výsledky boli publikované v časopise New England Journal Of Medicine.

Najnovšej štúdie sa zúčastnili muži, ktorí majú pohlavný styk s mužmi, ale aj transrodové ženy, ktoré užívajú lieky na prevenciu HIV alebo sú HIV pozitívne, ako o tom informujú nemecké noviny Der Spiegel.

Podmienkou zúčastnených bolo mať v roku pred začatím štúdie pohlavne prenosnú infekciu.

Tabletka zabraňuje infekciám

Výsledkom štúdie je, že ak sa tabletka doxycyklín užije do 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku, narastá možnosť zabrániť približne až dvom tretinám infekcií. 

Pacienti, ktorí užívajú profylaxiu proti HIV, majú často nechránený pohlavný styk, vo svojom vyhlásení to uviedol Georg Stary z Dermatologického inštitútu Viedenskej univerzity, ktorého citujú nemecké noviny. Tím odborníkov skúmal hlavne „kohortu pacientov s vysoko rizikovým profilom“.

pilulka, tabletka
zdroj: Unsplash/Myriam Zilles

Podľa Staryho z výsledkov vyplynulo, že ak v dôsledku užívania doxycyklínu menej ľudí v tejto skupine nakazilo syfilisom, kvapavkou alebo chlamýdiami, celkovo koluje menej pohlavne prenosných chorôb.

V súlade s tým môžu byť chránení aj tí, ktorí liek neužívajú preventívne,“ dodal. Účastníkom tejto štúdie boli tabletky podávané v priemere štyrikrát mesačne.

O štúdiách, ktoré poukazujú na účinky doxycyklínu proti nežiadúcim baktériám, informovali svetové média už pred mesiacom. Ich výsledky sa zhodujú s najnovšou štúdiou. Zo štúdie vyplýva, že doxycyklín je najúčinnejší pri prevencii chlamýdií a syfilisu, ako na to upozorňuje The New York Times. O niečo menej účinný je pri prevencii kvapavky.

Je dôležité zohľadniť ich rezistenciu

Podľa odborníkov však treba pri užívaní tabletiek zohľadniť aj ich rezistenciu na antibiotiká. Ich aplikácia sa nemôže všeobecne odporúčať, totiž zvýšená rezistencia bola zaznamenaná u gonokokov, ktoré prenášajú už zmienenú kvapavku.

Je dôležité pravidelne robiť výtery gonokokov a určovať profil rezistencie kultúr,“ myslí si odborník z viedenského dermatologického inštitútu. Podľa neho, ak má vôbec zmysel užívať doxycyklín, tak len pre určitú skupinu. 

Posledná štúdia bola robená na vzorkách zo Spojených štátov, pričom ich výsledky sa nedajú jednoducho preniesť jedna k jednej do Európy, pripomína Norbert Brockeyer z Centra pre sexuálne zdravie a medicínu na Katolíckej klinike v Bochume.

Dôvodom má byť, že pokiaľ ide o doxycylín, tak miera rezistencie gonokokov v USA je približne 25 percent, čo je výrazne menej ako v Európe, kde sa to číslo pohybuje okolo 60 až 70 percent.

Brockeyer je tiež presvedčený, že ich dlhodobé používanie by sa nemalo odporúčať, pripomína Spiegel. „Treba predpokladať, že dôjde k výraznej zmene mikrobiómu a že pri dlhodobom používaní sa vyskytne viac vedľajších účinkov,“ myslí si.

Zdroje: New England Journal Of Medicine, Spiegel, The New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá