Len 15-ročná Bratislavčanka je najlepšou slovenskou lezkyňou

  • Vanda Michalková pochádza z Bratislavy a športové lezenie je jej koníčkom už od piatich rokov. Vanda v ňom našla všetko, čo ju baví - sústredenie, techniku, silovú aj vytrvalostnú prípravu.
vak
facebook.com/apujolphotoclimber
  • Vanda Michalková pochádza z Bratislavy a športové lezenie je jej koníčkom už od piatich rokov. Vanda v ňom našla všetko, čo ju baví - sústredenie, techniku, silovú aj vytrvalostnú prípravu.

Nadšenie pre lezenie ju stále neopúšťa a rad za radom zdoláva umelé steny ako aj strmé skaly v horách. Vanda je v horolezeckých kruhoch na Slovensku veľmi dobre známa.

Mala len 9 rokov, keď vyliezla na náročnú cestu Žltá stienka na Pajštúne obtiažnosti 7a, o čom bol dokonca nakrútený krátky film s názvom Vanda.  Tento rok sa jej v Slovinsku podarilo prekonať najlepší slovenský ženský výkon, keď preliezla cestu s obtiažnosťou 8c.

Všeobecne platí, že klasifikácia má dosť veľký rozptyl, najťažšia vylezená cesta je 9b+ a volá sa La Dura Dura.  Ako prvý ju voľne preliezol český lezec Adam Ondra. Má len 23 rokov, ale je jedným z najlepších skalolezcov na svete. Ak si nevieš predstaviť, aké náročné to asi môže byť, bežný turistický chodník spadá približne do kategórie 3a.

Tento mesiac mladá lezkyňa podala najlepší slovenský ženský výkon na skale. Na Európskom pohári mládeže v Sofii  totiž vyhrala 1. miesto v kategórii Youth B v boulderingu.

„Chcela by som sa stať majsterkou sveta. Myslím si, že víťazstvá v detských kategóriách ešte nie sú také dôležité. Je však lepšie, keď sa budem zlepšovať pomaly, až sa raz dostanem na vrchol,“ hovorí nadaná lezkyňa pre dennikn.sk.

Lezenie však nie je Vandiným jediným koníčkom. Slovenka sa venuje napríklad aj umeniu, jej animovaný film Dobrý duch lezcov bol na Hory a mesto 2012 zaradený do súťažnej filmovej prehliadky. Rada si však zahrá aj na klavíri alebo na bicie, jej multifunkčnosť dopĺňa záľuba v háčkovaní.

 

Lezenie trénuje online

Na to, aby Vanda zvládala zdolávať jednu skalu za druhou potrebuje pravidelný tréning. Mladá Slovenka trénuje 4 až 5-krát do týždňa. Bežne tak na skalách strávi aj 17,5 hodiny týždenne, aby sa jej čo najlepšie šplhalo za ďalšími úspechmi.

Tréningový plán jej píše Španiel Patxi Usobiaga. Žije v Španielsku, takže Vandu nemôže trénovať osobne. Vanda preto trénuje sama na základe tréningového plánu, ktorý jej vždy príde e-mailom. Podľa Vandiných slov, na takýto systém si zatiaľ nemôže sťažovať a je super.

Zatiaľ, čo niektorých z nás vystraší len letmý pohľad z vrchu výškovej budovy, Vanda sa bežne húpe na lane, niekoľko metrov nad zemou. Na čo myslí 15-ročná Bratislavčanka, keď je hore?

„Väčšinou sa sústredím na kroky, ktoré leziem. A keď mi to nejde, keď mi myseľ stále odbieha, tak myslím na nejakú pesničku, vtedy sa viem sústrediť, lebo nemyslím na to, čo by sa mohlo stať, keď spadnem,“ povedala Vanda pre sme.sk.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech