Len 30-ročný riaditeľ: Keď zamestnanci cítia, že ich podporujete, tak vám aj oni radi pomôžu

  • Viktor Pieš sa v priebehu 5 rokov vypracoval z radového zamestnanca na riaditeľa
  • Za jeho úspechom stojí kvalitné pracovné prostredie, dobré nastavenie firmy a zaujímavé benefity
  • Úžasný kariérny rast mu ponúkla pôvodom československá spoločnosť Solitea Slovensko
wec
Solitea Slovensko/ Startitup
  • Viktor Pieš sa v priebehu 5 rokov vypracoval z radového zamestnanca na riaditeľa
  • Za jeho úspechom stojí kvalitné pracovné prostredie, dobré nastavenie firmy a zaujímavé benefity
  • Úžasný kariérny rast mu ponúkla pôvodom československá spoločnosť Solitea Slovensko

Len 30-ročný riaditeľ československej firmy,Viktor Pieš, začínal v spoločnosti Solitea Slovensko ako radový zamestnanec. Za 5 rokov sa vypracoval do top manažmentu. „V našej firme je neustála možnosť rastu. Ak k nám človek nastúpi na pozíciu junior consultanta, neznamená to, že o 4 roky nemôže sedieť v Prahe alebo Helsinkách,” potvrdil.

zdroj: Solitea Slovensko/ Startitup

Viktor si pred príchodom do Solitey Slovensko prešiel viacerými pozíciami, ako napríklad realitný maklér, asistent marketingu či pracovník farmafirmy. No s IT sektorom, v ktorom jeho súčasný zamestnávateľ patrí medzi lídrov na európskom trhu, mali jeho predchádzajúce skúsenosti len málo spoločné.  Do tejto spoločnosti som prišiel len s veľmi povrchným know-how v oblasti informatiky. Zistil som však, že táto práca ma baví, a tak som sa ako samouk naučil všetko od základov,” vysvetľuje Viktor.

zdroj: Solitea Slovensko/ Startitup

Prácu si pochvaľuje už od začiatku. Veľmi oceňuje dôsledný prístup svojho nadriadeného, ktorý ho posúval vpred. Dával mu tak neustály pocit, že dokáže rásť. Už pri nástupe som zistil, že ľudia mi tu majú čo ponúknuť a ambícia firmy mi umožnila posúvať sa ďalej. Prišiel som vtedy, keď firma potrebovala na trhu expandovať. Ja som im ponúkol potrebný obchodnícky drive.” O tom, že sa Viktorovi v jeho práci kontinuálne darilo, nasvedčuje aj to, že Solitea Slovensko narástla za 4 roky až trojnásobne.

Nevieš, čo chceš presne robiť?

Navyše sa Viktor v čase svojho nástupu pasoval s problémom, ktorý v dnešnej dobe rieši väčšina mladých. “Nepoznal som konkrétny smer, ktorým by som sa chcel uberať. Vedel som len to, že ma baví podnikanie. S odstupom času vidím, že Solitea Slovensko je zrejme tým najlepším miestom, kam môžu mladí ľudia, ktorých baví biznis, prísť. Nikde sa totiž nenaučia o podnikaní viac, ako v našej firme. Prídu tu do kontaktu so širokou paletou biznisov a to od cestovky, cez prevádzkovanie herne až po potravinárstvo,” objasňuje.

zdroj: Solitea Slovensko/ Startitup

Nováčikovia, sa tu tiež nemusia báť neznámeho. Spoločnosť Solitea Slovensko má štandardizované procesy, vďaka ktorým, má každý šancu sa dobre zaučiť. To najhoršie, čo môže byť, je, keď nového zamestnanca posadíte na stoličku, nik sa s ním mesiac nerozpráva a potom mu poviete, že jeho práca je na nič. Takýto zamestnanec vlastne ani nevie, čo urobil zle,” hovorí Viktor a pokračuje:  “toto sú jednoducho choroby malých firiem. Aj my sme si tým prešli. Teraz ale chceme dať ľuďom všetko, čo potrebujú už na začiatku.”

Nový iPhone?

Takto si tu svoje uplatnenie už našlo množstvo ľudí a niektorí z nich pracujú vo firme takmer od začiatku, čo je úctyhodných 23 rokov. Držia ich tu okrem efektívneho pracovného prostredia aj benefity, ktoré firma ponúka.  Samozrejmosťou je pracovný notebook a smartfón hradený firmou, plus stravné lístky.  Zamestnanci majú 100 eur naviac v stravných lístkoch, nakoľko im nič z výplaty nestrhávame. K dispozícii je aj parkovacie miesto či príspevok na auto,” dopĺňa Viktor. Novinkou má byť aj pripravovaný caffeteria systém. Zamestnanec tak každý mesiac dostane príspevok, ktorý môže použiť na to, čo si vyberie, napríklad na iPhone, dôchodkové sporenie či kurzy tanca. 

zdroj: Solitea Slovensko/ Startitup

Vieš skvelo programovať, ale nevieš po anglicky? 

Zamestnanci dostávajú budget aj na vzdelávacie kurzy, aby sa mohli rozvíjať v technických či softskillových zručnostiach. Práve tie považuje Viktor za dôležitejšie, ako tie hardskillové. Ak je niekto perfektný programátor, no nevie sa rozprávať s ľuďmi, tak vám rozbije tím,” vysvetľuje mladý riaditeľ.

zdroj: Solitea Slovensko/ Startitup

Určite ťa prekvapí aj fakt, že v tejto medzinárodne pôsobiacej spoločnosti vôbec nemusíš vedieť po anglicky. Máme 99 % českých a slovenských klientov a programátorov. Ak noví záujemcovia o pracovné miesto nechcú denno denne s niekým komunikovať po anglicky, budú sa u nás cítiť komfortne,” hovorí Viktor.

Cenné skúsenosti mladého Slováka

Perspektívnu kariéru si môžeš vybudovať aj ty. Viktor ti odovzdá svoje cenné skúsenosti. „Držím sa toho, aby som bol najsnaživejší v prostredí, v ktorom sa nachádzam. Aj keď nemusím byť vyslovene najšikovnejší. Pretože, ak ostatní vo vás vidia snahu a zápal, tak vám pomôžu. Tiež treba byť skromný a vedieť oceniť prácu ostatných. Keď ľudia cítia, že ich podporujete a ťaháte za jeden koniec, tak vám aj oni radi pomôžu.” 

zdroj: Solitea Slovensko/ Startitup

Čo sa týka dosahovania úspechu v biznise, Viktor považuje za jeho neoddeliteľnú súčasť atribúty ako dravosť, cieľavedomosť, vytrvalosť a vysokú empatiu. 

Zároveň pripúšťa, že ešte pred desiatimi rokmi mal úplne iné predstavy o tom, ako sa podniká a buduje kariéra. Napríklad, v prípade obchodu majú ľudia predstavu, že obchodník musí automaticky tlačiť na pílu a byť arogantný. Ja si, naopak, myslím, že človek môže byť náročný a zároveň úctivo povedať napríklad zamestnancovi, že má zabrať. Človek sám nevybuduje úspešnú firmu na tom, že ostatní živoria,” uzatvára Viktor.

Najnovšie videá

Trendové videá