Lenghart: Putin nepácha na Ukrajine vojnu. Ide o najväčší teroristický útok 21. storočia

Putin parade3
SITA/AP, Anton Novoderezhkin

Autor komentáru je vysokoškolský pedagóg, publicista, spoluzakladateľ Dobre. a člen Progresívneho Slovenska.

Kde asi súdruhovia z východoslavianskej federácie urobili chybu. V ostatnom čase sa zdá, že sa mediálna diskusia o vojne, ktorú, mimochodom, Ruská federácia Ukrajine ešte stále ani nevyhlásila, najčastejšie vydáva cestou počítania zbraní.

Kto má koľko tankov? Aká munícia je na jednej strane, aká obrana je na druhej? Koľko má kto vojakov, koľkí z nich sú profesionáli? Tento prístup je pochopiteľný. Pre väčšinu ľudí je vojenský konflikt predstaviteľný hlavne v počtoch, ktorým možno rozumieť, a tak zvykneme predpokladať, že vyšší počet zbraní znamená presilu.

Manažment a organizácia

Na Ukrajine sa však ukazuje, že veci nie sú také jednoduché. Vojny totiž nevyhrávajú ani tanky, ani vojaci, ani náboje, ale manažment a organizácia.

V podstate až tak nezáleží na tom, aké kvalitné má tesár náradie, ak s ním nevie pracovať, a umenie manažmentu vojny je skutočné remeslo. Keď sa na jeseň 2021 ktosi v Ruskej federácii rozhodol, že natára Putinovi, ako sa dá Ukrajina získať za pár dní, o štýle ruského boja už bolo rozhodnuté.

Rusko sa totiž pripravilo na vpád, ktorý nepočítal s odporom na úrovni vojny, ale naopak, spoliehal sa na spoluprácu civilistov a na to, že sa jednotky ukrajinského regionálneho rozvoja jednoducho vzdajú, keď uvidia ruskú vojenskú mašinériu.

Putin
zdroj: SITA/AP, Mikhail Metzel

Prekvapení Rusi

Na veľké prekvapenie Rusov sa však nič z tohto nestalo. Už v prvých dňoch sa ruské kolóny, ktoré mali rýchlo a plynule postupovať na Kyjev, začali lámať a začali narážať na prekážky, ktoré vychádzali z nízkorozpočtovej, ale primerane tvorivej vojenskej stratégie – Ukrajinci pred ruskými tankami búrali mosty, odnášali dopravné značenie z ciest, odstraňovali pohonné hmoty a zásoby odtiaľ, kde hrozilo, že Rusom padnú do rúk.

A tak prvý problém, na ktorý ruská „špeciálna operácia“ narazila, bolo zásobovanie. Keďže Rusi nikdy nerátali s tým, že by sa na Ukrajine bojovalo dlhšie ako týždeň, prvé vojská invázie boli vybavené len malým množstvom jedla, munície a nafty, a to sa dá extrémne ľahko využiť.

Prvé pravidlo zásobovania ťažkej techniky je totiž jednoduché: Za každým tankom ide k nemu pridelený kamión, ktorý mu vezie muníciu, naftu, náhradné diely a jedlo pre jeho posádku. V jednom tanku je totiž naraz sedia pokojne aj štyria či piati vojaci a vnútorný priestor nie je zďaleka ani taký veľký, ako sa môže zdať.

Ukrajinská obrana veľmi rýchlo pochopila, že v podmienkach invázie, s ktorými prišli okupanti z Ruska, je oveľa ľahšie vyradiť zásobovacie kamióny ako samotné tanky. Každý zničený kamión znamená jeden tank bez nafty. Tank bez nafty ani nepokračuje, ani nestrieľa, ale predovšetkým ani nekúri.

Zima ako v ruskom tanku

Invázia sa začala na prelome februára a marca 2022, teda v čase, keď na Ukrajine od večera do rána ešte stále mrzne takmer každý deň. V tanku, v ktorom nie je zapnutý motor, je teda ešte väčšia zima ako vonku – skúste si v mrazivom počasí sadnúť do železnej skrine bez deky, primeraného oblečenia a obuvi.

Mnohí z ruských vojakov trpeli horúčkami, virózami, omrzlinami a hladom prakticky už od tretieho dňa invázie – a to Rusi pôvodne rátali, v tretí deň už budú pokojne v Kyjeve popíjať so šťastnými kolaborantmi.

Bez plynulého zásobovania sa z ťažkého obrneného vozidla stáva nepojazdný črep. Aj to je jeden z dôvodov, prečo veľká časť ruských strát obrnených vozidiel, zvlášť tankov, neprišla pre ich zničenie, ale napríklad pre ich odtiahnutie ukrajinským traktorom – ruské posádky svoje tanky vo februári a marci húfne opúšťali, lebo by v nich zmrzli.

Ukrajinský človiečik potreboval len trochu tvorivosti a hrdzavú škatuľku bez nafty si z poľa pokojne mohol odtlačiť domov.

putin
zdroj: TASR/AP/Anton Novoderezhkin, Sputnik, Kremlin Pool Photo

Nesprávna stratégia

Nesprávna úvodná stratégia Ruskej federácie pri útoku na Ukrajinu reálne stála miliardy eur a tisíce ruských životov (nesťažujeme sa).

Veľká časť ruských vojakov bola zneškodnená, ranená, demoralizovaná alebo len vzala nohy na plecia. Celý tento tragikomický pokus o rýchle dobytie Ukrajine vyšiel z podceňovania jej obyvateľstva a z totálnej manažérskej neschopnosti ruských dôstojníkov – koniec koncov, viacerí z týchto ruských dôstojníkov boli neskôr povolaní naspäť do Moskvy, kde podľa správ Kremľa „náhle ochoreli“, a odvtedy už o nich vôbec nepočuť.

Zmena plánov

Reorganizovať celú stratégiu úspechu trvá veľmi dlho. Len tá najzákladnejšia zmena stratégie pre vojsko, ktoré sa tak rozdelilo a rozriedilo, ako to ruské na území Ukrajiny, musí trvať najmenej niekoľko týždňov, a za ten čas straty len rastú.

Ruským vrahom to tento raz trvala základná reorganizácia takmer tri mesiace, ale už je jasné, že sa poučili. V Donetsku stavajú opevnenia, miesto nechránených kamiónov už budujú štandardné zásobovacie linky s dobrou organizáciou a relatívne spoľahlivým obranným pásom.

Rusi už na Ukrajine nehrajú krátku hru s plánom za tri dni zavraždiť ukrajinského prezidenta, podpáliť ukrajinský parlament a ukradnúť ukrajinské dcéry. Teraz už je jasné, že Ruská federácia mieni na Donbase zostať najmenej niekoľko rokov, a s trochou šťastia bude ruská zver ochotná z Donbasu pokračovať stále ďalej.

Putin
zdroj: TASR/AP/ Alexander Nemenov

Teroristický útok

Od júna 2022 sa začína takmer štandardná vojna so všetkým, čo k nej patrí – so zákopmi, so stratégiou, s premysleným posúvaním frontu tak, aby sa vojenské úspechy rozvíjali a zlyhania oplácali. Jediné, čo je stále neštandardné, je fakt, že vojna nikdy nebola vyhlásená, a teda to ani nemôžeme nazývať vojnou spôsobom, ktorý slovo „vojna“ považuje za terminus technicus.

To, čo teraz pácha Putinov kleptokratický režim na Ukrajine, nie je vojna. Je to najväčší teroristický útok dvadsiateho prvého storočia. Otázkou zostáva, ako dlho bude toto ruské zverstvo trvať a ako ďaleko sú ruskí vrahovia ochotní zájsť. Koniec koncov, len pred pár dňami sme videli v akcii ďalšiu ruskú zbraň, ktorá je podľa medzinárodných konvencií neprijateľná – bomby na báze fosforu (slabším povahám odporúčame negoogliť, ako fungujú), a to sme ešte stále len v počiatočnej fáze dlhej vojny. Sláva Ukrajine.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá