Lidl predstavil významné novinky. Toto sa oplatí vedieť, ak tu nakupuješ

  • Lidl sa na Slovensku rozhodol radikálne znížiť svoju uhlíkovú stopu
  • Diskontný reťazec predstavil niekoľko opatrení, ktoré zavádza v predajniach po celej našej krajine
  • Niektoré z týchto „eko" krokov si zrejme pri nákupe ani nevšimne, no mali by sme o nich vedieť
ves
Lidl Slovensko, wikimedia.org
  • Lidl sa na Slovensku rozhodol radikálne znížiť svoju uhlíkovú stopu
  • Diskontný reťazec predstavil niekoľko opatrení, ktoré zavádza v predajniach po celej našej krajine
  • Niektoré z týchto „eko" krokov si zrejme pri nákupe ani nevšimne, no mali by sme o nich vedieť

Prvé dopady klimatických zmien sa už začínajú prejavovať na celom svete vrátane Európy. Podľa Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC) musíme urobiť všetko preto, aby svetová teplota nevzrástla o viac ako 1,5 stupňa Celzia, inak budú dopady zmien podnebia nezvrátiteľné. Na to je potrebné, aby sme do polovice 21. storočia dosiahli uhlíkovú neutralitu.

Tento cieľ stanovuje aj Parížska klimatická dohoda, ktorú podpísalo 195 signatárov, vrátane EÚ. V boji proti klimatickým zmenám začínajú byť čoraz aktívnejšie nielen jednotlivé krajiny, ale aj reťazce, ktoré tu pôsobia. Je ním aj Lidl Slovensko, ktorý sa rozhodol predstaviť hneď niekoľko zmien, ktoré majú pozitívny dopad na životné prostredie v krajine, no ako zákazník ich možno vnímaš len okrajovo. 

Plasty verzus Slováci 

Lidl nadväzuje na opatrenia z posledných mesiacov a našu krajinu ročne odbremení o viac ako 420 ton plastov. Pre lepšiu predstavu, ide o taký objem plastového odpadu, aký za rok vyprodukuje 13-tisíc Slovákov.

Ako na to? Na prvý pohľad drobné zmeny, majú veľký dopad. Len zmena obalu hranolčekov predstavuje úsporu 2,5 tony plastu, v prípade destkých plienok je to 5,5 tony. Až o 22 ton plastov ročne odbremení diskont krajinu nahradením plastovej paličky pri vatových tyčinkách za papierovú. V súčte ide o ročnú úsporu 30 ton plastov.

zdroj: Pixabay

Za zmienku stojí aj zníženie hmotnosti PET fliaš nealkoholických nápojov vlastnej značky. Tento krok predstavuje úsporu plastov 216 ton na ročnej báze. 

Lidl okrem toho deklaruje, že vo všetkých budovách patriacich spoločnosti sa využíva výhradne energia z obnoviteľných zdrojov z produkcie vodných elektrární. Sedem predajní má na strechách inštalované fotovoltaické panely na výrobu elektrickej energie priamo zo slnečného žiarenia. V priebehu minulých rokov sa takýmto spôsobom podarilo vyrobiť 137 350 kWh, čo v prepočte znamená viac ako 40 ton emisií CO2, ktoré neboli vypustené do ovzdušia.

Po Slovensku na ekologických kamiónoch

Obchodný reťazec sa v čoraz väčšej miere spolieha aj na ekologickú logistiku. Rozširuje preto svoju flotilu kamiónov s plynovým pohonom, ktoré brázdia pod celom Slovensku. Dôležité je spomenúť, že tieto vozidlá nevytvárajú takmer žiadne emisie. 

Na jednu nádrž plynu CNG zvládne kamión prejsť vzdialenosť 400 kilometrov. Keď sa k tomu navyše pridá kvapalné LNG, dojazd sa predĺži na 1200 kilometrov. Okrem neznečisťovania ovzdušia sú zelené kamióny aj výrazne menej hlučné, čo ocenia obyvatelia veľkých miest.  

Slováci sú majstri v plytvaní potravinami 

Podľa informácií Európskej komisie sa v Európe ročne vyhodí okolo 88 miliónov ton potravín, čo je strata v hodnote približne 143 miliárd eur. Priemerný Slovák ročne vyhodí až 111 kg jedla a každý piaty priznáva, že v domácnosti plytvá potravinami. 

Aj preto Lidl zaviedol zmeny aj v tomto smere. Produkty, ktoré sú tesne pred uplynutím lehoty ich spotreby, personál oddeľuje od ostatných produktov a ponúka vo výpredajových rohoch s 30 % zľavou. Takto zlacnený tovar predáva až do jedného dňa pred dátumom spotreby.

Časť nepredaných potravín smeruje aj do Potravinovej banky Slovenska (PBS), ktorá ich potom rozdeľuje sociálne slabším skupinám obyvateľov. PBS pritom dostáva len tie potraviny, ktoré spĺňajú všetky bezpečnostné a hygienické kritériá.

Potraviny, ktoré sa nemôžu skonzumovať či darovať, nekončia medzi odpadkami. Niektoré druhy potravín Lidl vracia do svojich logistických centier, kde sa sústreďujú do veľkokapacitných kontajnerov a potom odvážajú do bioplynových staníc, kde vyrábajú elektrickú energiu dodávanú do siete. V obchodnom roku 2018 v týchto staniciach skončilo 4558 ton ovocia a zeleniny, 1414 ton vedľajších živočíšnych produktov a 1 591 ton pečiva.

Zdroje: Lidl, Slovensko, europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá