Liptov začal spolupracovať s Rusmi na dronoch s vodíkovým pohonom

  • Slovenská spoločnosť z Liptova s názvom Litech Solutions podpísala s ruskou spoločnosťou AT Energy dohodu o spolupráci na projetoch v oblasti autnómnej leteckej dopravy.
atcover
pixabay.com/atenergy.pro
  • Slovenská spoločnosť z Liptova s názvom Litech Solutions podpísala s ruskou spoločnosťou AT Energy dohodu o spolupráci na projetoch v oblasti autnómnej leteckej dopravy.

Jedným z najzásadneších problémov, je otázka vhodného zdroja energie. Pokusy so solárnym pohonom majú hendikep v oblačnosti, benzínové zase robia príliš veľký hluk a v láske ich nemajú ani hygienici. Väčšinou sa preto volia na pohon dronov batérie. Tie sú však ťažké a príliš dlho sa nabíjajú. Dron vybavený vodíkovým palivovým článkom už teraz drží svetový rekord v podobe štyroch hodín vo vzduchu. Milé je, že po necelej pól minúte „tankovania“ môže letúň vyraziť na ďalšiu troj až štvorhodinovú misiu.

zdroj:atenergy.pro

Podľa leteckých expertov je palivový článok ako pohonná jednotka pre drony ideálne riešenie. Nejde totiž len o  „výdrž“, ale taktiež o tichosť a relatívne nízke náklady na chod. Priemyselným vodíkom je možné cez palivový článok získať jednu kWh za 4,63 eura. Náklady na jeden let sa v americkom prostredí dostávajú v prepočte na príjemných 7 eur. Za túto čiastku je možné štyri hodiny len tak poletovať alebo 150 minút lietať s kilogramovým nákladom.

zdroj:atenergy.pro

Perspektívny zdroj energie pre drony je Slovensku od februára bližšie ako by sa ti možno mohlo zdať. Slovenská spoločnosť Litech Solutions podpísala v Liptovskom Mikuláši s ruskou firmou AT Energy memorandum o spolupráci na projektoch a technológiách pre autonómnu leteckú dopravu a ostrovnú energetiku.

Firma z Liptova tak bude pracovať na vývoji, ale aj na samotnej výrobe energetických zdrojov na báze vodíkových palivových článkov, ako aj na chemickej výrobe vodíka pre letectvo. Spoločnosť Litech sa však plánuje zaoberať aj špecializovanými dronmi, poháňanými energiou z vodíkových palivových článkov. Práve vďaka vodíkovej energii budú mať aj niekoľko hodinový dolet.


Technológia postavená na využívaní vodíkových palivových článkov je v Európe naozaj jedinečnou záležitosťou. Aj táto skutočnosť predstavuje dostatočný motivačný faktor pre slovenskú spoločnosť Litech. Jej víziou je dostať sa medzi top firmy na európskom trhu, zaoberajúce sa energetickými zdrojmi na báze vodíka. Taktiež má veľký potenciál stať sa silným partnerom na trhu s autonómnou regionálnou leteckou prepravou.

zdroj:atenergy.pro

Slovensko-ruská spolupráca môže znamenať pre Liptov veľký posun vpred. Ak pôjde všetko podľa plánov Liptáci dostanú fabriku so špičkovou produkciou.

zdroj:atenergy.pro

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech