Lítiové batérie z recyklovaných fliaš dokážu uchovať 4-krát viac energie než tie bežné

  • Mnoho ľudí sa snaží nájsť ďalšie využitie pre recyklované sklo, ale nová štúdia ponúka trochu nádeje v boji s týmto odpadom.
collageksdbgf
youtube.com/youtube.com
  • Mnoho ľudí sa snaží nájsť ďalšie využitie pre recyklované sklo, ale nová štúdia ponúka trochu nádeje v boji s týmto odpadom.

Tím výskumníkov z UC Riverside vyrobil lacnú metódu, pomocou ktorej dokážu zo sklenených fliaš vyrábať lítium iónové batérie, ktoré dokážu uchovať takmer štyrikrát viac energie a vydržia oveľa dlhšie než konvenčné batérie. Vďaka takýmto batériám by prenosné počítače, mobilné telefóny a elektrické autá mohli vydržať dlhšie na jedno nabitie, čo znamená menej nabíjacích cyklov, nehovoriac o znížení množstva odpadu.

Tím, vedený profesorom strojárskeho priemyslu na UC Riverside, Cengizom Ozkanom a profesorom elektrotechniky na UC Riverside, Mihri Ozkanom sa pýtali, či je oxid kremičitý nachádzajúci sa v nápojových fľašiach schopný poskytnúť nanočastice kremíka s vysokou čistotou, ktoré sa následne môžu používať pre lítium-iónové batérie.

Kremíkové anódy dokážu skladovať až 10-krát viac energie než klasické uhlíkové, avšak expanzia a zmršťovanie počas nabíjania a vybíjania ich robia nestabilnými. Toto vedci vyriešili tak, že častice kremíka zmenšili až na veľkosť nanočastíc. Trojstupňový proces výroby anód začína rozdrvením sklenených fliaš na jemný biely prášok, oxid kremičitý sa potom premení na nanoštruktúrovaný kremík, po ktorom sú nanočastice kremíka potiahnuté uhlíkom.

foto: University of California

Podľa laboratórneho testu mincové batérie vyrobené s použitím kremíkových anód na báze sklenených fliaš výrazne prekonali bežné batérie a preukázali vynikajúci elektrochemický výkon. „Ako sa dalo očakávať, gombíkové batérie vyrobené s použitím kremíkových anód na báze sklenených fliaš v laboratórnych testoch výrazne prekonali tradičné batérie,“ píše sa v štúdií. Podľa Changling Li jedna fľaša z recyklovaného skla poskytuje dostatok nanosilikónu pre stovky gombíkových batérií alebo až päť batériových článkov.

Tím očakáva, že tieto vysokovýkonné batérie rozšíria nielen rozsah plug-in hybridných elektrických vozidiel a elektromobilov, ale tiež poskytnú viac energie za menej nabíjacích cyklov pre prenosné počítače, mobilné telefóny a ďalšie zariadenia.

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech