Bratislava dostala novú čítareň s najkrajším výhľadom na Dunaj

  • Legendárny Propeler opäť ožíva
  • Nejde však o historický parník, ktorý kedysi premával medzi behmi Dunaja
  • Na nábreží vznikla príjemná letná čitáreň
kafe
google.maps/ facebook.com/PistorihoPalac
  • Legendárny Propeler opäť ožíva
  • Nejde však o historický parník, ktorý kedysi premával medzi behmi Dunaja
  • Na nábreží vznikla príjemná letná čitáreň

Otázka, čo sa stane s priestormi bývalej kaviarne Propeler na Rázusovom nábreží v bratislavskom Starom Meste, visela vo vzduchu už dlhší čas. Plánov bolo mnoho, k ich realizácii však akosi nedochádzalo. Ľady sa pohli len nedávno. Budova totiž ožila v podobe letnej čitárne. Po dlhom čase sa mestská časť Bratislava – Staré mesto rozhodla, že si aspoň dočasne vezme chátrajúcu budovu pod vlastný patronát. Investovala do nutnej rekonštrukcie objektu, ktorej náklady sa zatiaľ vyšplhali na sumu 20 000 EUR.

Cieľom je prinavrátiť prevádzke lesk, aký mala kedysi, keď sa v nej zastavovali nielen turisti, ale aj Bratislavčania na zákusok a kávu počas nedeľnej prechádzky či plavby propelerom na petržalský breh Dunaja. Práve po obľúbenej lodnej linke, na ktorú sa nastupovalo kúsok od kaviarne, dostala prevádzka názov – Café Propeler.

Najnovšie sa zabezpečila oprava elektroinštalácie či zničenej strechy, nová dlažba, ako aj prerábka vonkajšieho vizuálu. Chýbať nesmú ani historické fotografie pôvodného Propelera, či obnovené historické hodiny, ktoré sa v noci rozsvietia. Podľa Finstatu Mestská časť Bratislava – Staré Mesto v roku 2017 znížila náklady na 17,84 mil. € a jej výnosy vzrástli o 6 % na 17,82 mil. €.

„Je to dočasné náhradné riešenie za pôvodný zámer prenajať priestor na kaviareň alebo informačné stredisko, ktorý poslanci najskôr schválili, a potom zrušili. Nechceli sme, aby priestor ďalej chátral. Bolo treba zabezpečiť nevyhnutnú údržbu a chceme to využívať takto, kým sa nenájde definitívne a udržateľné riešenie na niekoľko rokov,“ priblížil staromestský starosta Radoslav Števčík pre Bratislavské Noviny.

V čitárni nájdeš prospekty o Bratislave, zahraničnú tlač Interpress, dennú tlač, detský kútik, knižnicu domácej i zahraničnej poézie a prózy, šachy, drobné občerstvenie a v neposlednom rade posedenie s najkrajším výhľadom na Dunaj. Svoj priestor tu má aj organizácia cestovného ruchu spadajúca pod Bratislavský samosprávny kraj.

Propler  ako symbol Bratislavy

Prvé lode verejnej dopravy v Bratislave, ktoré si mnohí Bratislavčania ešte pamätajú, boli zaujímavé najmä spôsobom pohonu. Mali totiž lodnú vrtuľu  – propeler. A práve táto, vtedy technická novinka, sa dostala do povedomia Bratislavčanov, ktorí aj ďalšie lode zaisťujúce prepravu medzi Petržalkou a Bratislavou volali slangovo „propeler“.

Na prelome storočí lode premávali medzi oboma brehmi od rána do večera a cena prepravného lístka bola 6 halierov. „Propeler“, ktorý sa objavil aj na dobových bratislavských pohľadniciach, sa stal symbolom mesta, ako aj vtedy už svetoznámy Bratislavský rožok.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: bratislavafotogenicka.eu

V rokoch socializmu obľúbený Propeler neustále prepravoval pasažierov do zábavného parku na druhom brehu. Pre veľa Bratislavčanov to znamenalo prvú cestu loďou a nezabudnuteľný zážitok. Stal sa pevným bodom programu Bratislavčanov pri tradičných majálesoch a rôznych detských podujatiach. V roku 2003 bol Propeler vedením mesta z dôvodu stratovej prevádzky navždy vyradený z premávky, ale jeho kult ešte stále žije v dnešnej modernej Bratislave a jeho meno uchovávajú časopisy a pohostinstvá.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech