Čaká nás skvelý projekt na Železnej studienke, ale aj extrémne predražené toalety na Kamzíku

  • Najobľúbenejšie miesto v lesoparku si zaslúži viac ako rozbitý asfalt a hrdzavé zábradlie
  • Iniciatíva Naše Karpaty preto predstavila vizualizácie, ktoré by Železnú studienku naozaj skrášlili
  • Zmeny postihli aj Hrádzu v Petržalke a na Kamzíku vyrástli toalety za cenu rodinného domu
zell
Jakub Mrva, vizualizácia: Iniciatíva Naše Karpaty
  • Najobľúbenejšie miesto v lesoparku si zaslúži viac ako rozbitý asfalt a hrdzavé zábradlie
  • Iniciatíva Naše Karpaty preto predstavila vizualizácie, ktoré by Železnú studienku naozaj skrášlili
  • Zmeny postihli aj Hrádzu v Petržalke a na Kamzíku vyrástli toalety za cenu rodinného domu

Nová tvár Železnej studienky

Železná studienka – patrí medzi najznámejšie bratislavské rekreačné lokality. Je súčasťou Bratislavského lesoparku, ktorý v mene mesta spravuje mestská organizácia Mestské lesy Bratislava, ktoré v roku 2017 zvýšili náklady o 11 % na 1,945 mil. € a výnosy im narástli o 12 % na 1,976 mil. €. 

Železnú studienku predstavuje pre mnohých miestnych ľudí, ten najpraktickejší únik do prírody, kde je oproti rušnému centru pokoj a príjemné teploty. Zatiaľ čo developeri by radi stavali v lesoparku hotely či vilové mestečko, iniciatíva Naše Karpety navrhuje citlivý rozvoj Železnej studničky v prospech návštevníkov a bez negatívnych zásahov do prírody. Iniciatíva aktuálne zverejnila vizualizácie, na ktorých zobrazuje svoje predstavy.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: Jakub Mrva, vizualizácia: Iniciatíva Naše Karpaty

Týkajú sa opravy chodníkov pre peších a predĺženia promenády v kúpeľnom charaktere. Pribudnúť by mohli aj oddychové plochy s lavičkami, bez toho, aby ubudol čo i len jeden strom. V pláne je aj vyznačenie bezpečných cyklotrás na vozovke bez dier a rozbitého asfaltu a tiež osadenie drevených oddychových mól a lavičiek na rybníky. Ak by sa tieto vizualizácie podarilo premietnuť aj do praxe, Bratislavčania by mali o jednu kvalitnú zónu oddychu viac. O tom, že v hlavnom meste je takýchto miest ako šafránu, snáď netreba ani diskutovať.

Hrádza Petržalka

Všetci ju poznáme. A kto ju nepozná, pravdepodobne už o nej počul. Bratislavská hrádza je miestom relaxu, nedeľnej pohody a obľúbeným exibicionistickým miestnom pre nášho bývalého premiéra. Na Slovensku, kde je budovanie cyklochodníkov ešte stále výsledkom vyčerpávajúceho úsilia zanietených jednotlivcov, a kde sa cyklisti považujú za menšinu nehodnú vlastných práv, je tento kúsok zeme priam neuveriteľným zjavom.

Svojou kilometrážou je hrádza obľúbeným útočiskom pre širokú verejnosť a najmä tých, ktorí sa pri svojej činnosti nechcú nechať rušiť motorovými vozidlami. Do nedávna sa však návštevníci hrádze stažovali na neudržiavané asfaltové plochy, ktoré cyklistom a korčuliarom spôsobovali problémy. V polovici augusta sa však dočkali otvorenia dvoch úsekov petržalskej hrádze, pri triedičke štrkov a pri čistiarni odpadových vôd. Len pred pár dňami bol otvorený už aj úsek koruny hrádze popri Dolnozemskej ulici.

„Tento úsek bude opäť ešte lepšie slúžiť rekreačným športovcom v Bratislave, ale predovšetkým svojmu primárnemu účelu – protipovodňovej ochrane Bratislavy a okolia. Preto prosíme nezabúdajte dodržiavať zásady pohybu na tejto vodnej stavbe,“ informoval Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý sa postaral o rekonštrukciu povrchu.

Toalety za cenu rodinného domu

Pri budovaní čiastkových projektov v Bratislave však nejde vždy všetko podľa “kostolného poriadku.” Ukážkovým príkladom sú aj nové toalety na Kamzíku, ktoré si verejnosť už dlho žiadala. Mnohí však zrejme netušia, že za maličký murovaný domček sme zaplatili 120 000 eur.

“Keď som pred dvoma rokmi inicioval projekt vybudovania verejných toaliet na Kamzíku, ako snahu skultivovať tento rekreačný priestor, ani vo sne by ma nenapadlo, že si z toho niekto v Mestských lesoch urobí dobrý kšeft,” píše na svojej stránke aktivista z MČ Nové Mesto, Jakub Mrva.


Projekt cez sieť subdodávateľov stavia manžel hlavnej ekonómky mestských lesov aj s požehnaním riaditeľa MLB. Nehovoriac, že WC mali byť dokončené do konca augusta, ale už mesiac sa na nich takmer nič neurobilo. MLB doteraz nemajú vyriešené ani to, ako ich budú prevádzkovať, čistiť a otvárať. Navyše ich vizuál je naozaj nepodarený a takáto stavba s plechovou strechou sa pri najmenšom nehodí do prírodného lesného prostredia.

Zhrnuté a podčiarknuté, ďalší zbabraný projekt zo strany vedenia Mestských lesov (podobne ako večne sa rozpadávajúce detské ihrisko na Kamzíku, či nekonečná oprava rybníkov na Železnej). Vedenie mesta sa toaletami chváli, ale do mestských lesov by mal nabehnúť minimálne hlavný kontrolór.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech