Cesta k miliónom #8: Miroslav Trnka vďaka vírusu vybudoval firmu, ktorú uznáva celý svet

  • "Slovenský Bill Gates", aj takto ho zvyknú mnohí nazývať a niet sa čomu diviť
  • Podobne ako úspešný zakladateľ spoločnosti Microsoft, začínal aj on len v garážovej firme
  • Dnes je ESET technologickým lídromv oblasti proaktívnej počítačovej bezpečnosti pôsobiaci vo viac ako 220 krajinách
8
ESET
  • "Slovenský Bill Gates", aj takto ho zvyknú mnohí nazývať a niet sa čomu diviť
  • Podobne ako úspešný zakladateľ spoločnosti Microsoft, začínal aj on len v garážovej firme
  • Dnes je ESET technologickým lídromv oblasti proaktívnej počítačovej bezpečnosti pôsobiaci vo viac ako 220 krajinách

Podobne ako Gates sa aj Miroslav Trnka stiahol z vedenia firmy a začal sa venovať najmä charite. Čo však prechádzalo jeho úspechu? 

Počítače ho zujímali už od detstva. Programovanie vyštudoval na Slovenskej technickej univerzite v Trnave. Patril medzi úzku skupinu počítačových fanatikov a pomáhal zakladať rôzne počítačové kluby. Pri klubovej činnosti sa spoznal aj s Petrom Paškom, jeho budúcim obchodným partnerom.

Miroslav si zvykol s členmi v PC kluboch navzájom vymieňať, vtedy, ešte neprebádanané počítačové programy. Jeden z členov klubu pracujúci v atómovej elektrárni dal Miroslavovi Trnkovi program, ktorý sa správal zvláštne. Bol nakazený vírusom Vienna – jedným z prvých vírusov vôbec.

Peter Paško vytvoril program na detekciu tohto vírusu. Spolu s Trnkom ho zdokonalili, a tak vznikol NOD, čo bola skratka z pomenovania Nemocnica na okraji disku. Bol rok 1987 a NOD bol jeden z prvých antivírusov na svete.

Zobraziť celú galériu (23)
zdroj: Eset via Forbes

V tej dobe sa začínali objavovať prvé počítačové vírusy, bolo ich málo a väčšina používateľov im nevenovala veľkú pozornosť.  Miroslav Trnka však už vtedy v antivírusovom programe vycítil veľkú obchodnú príležitosť.

„Veril som, že v blízkej budúcnosti budú počítače všade a že spolu s nimi sa budú rozvíjať aj vírusy. Veril som, že bezpečnosť počítačov sa stane dôležitou a že sa na nej bude dať zarobiť,“ píše Miroslav Trnka v profile spoločnosti.

 

Trnkovi, spoločne s ďalšími šikovnými programátormi, ktorí vycítili dieru na trhu, sa začalo dariť. Chodili po domoch a kanceláriách, „liečili“ zavírusované počítače a svoj prvý milión zarobili už krátko po revolúcii.

V roku 1992 vznikla firma, ktorá dnes patrí k najziskovejším na trhu. Dostala meno podľa staroegyptskej bohyne Eset – ochrankyne a liečiteľky.

Z písania vírusov sa postupom času stal obrovský biznis. Aj keď v tom čase boli na Slovensku aj iné, malé antivírusy, dnes už patrí Esetu líderská pozícia. Svedčí o tom aj zisk ocenenia IT firma roka, ktorú ESET získal už v roku 2002.

Podľa Finstatu  spoločnosť ESET, spol. s r.o. v roku 2016 zvýšila zisk o 4 % na 73,76 mil. € a tržby jej narástli o 9 % na 403,7 mil. €.

 

I keď dnes patria k najziskovejším firmám, Miroslav Trnka si udržiava jasnú hlavu. „Dobre sa rastie z nuly, ale keď už točíte miliardy, ten rast ide ťažšie,“ hovorí pre hnonline.sk

Miroslav Trnka má v súčasnosti zo šiestich spolumajiteľov Esetu vo firme najvyšší podiel. Forbes ohodnotil jeho majetok na (640 mil. eur).  Odhad majetku Miroslava Trnku v posledných piatich rokoch vzrástol z 240 miliónov eur takmer 2,7-násobne.

Veľmi podobný odhad majetku majú aj ďalší dvaja zakladatelia Esetu, Peter Paško (620 mil. eur) a Rudolf Hrubý (610 mil. eur).

Spolumajitelia spoločnosti ESET však nepôsobia výlučne v IT sektore. Ako investori totiž vstúpili aj do projektu nezávislého média – DenníkaN. Za investíciu v objeme 1,2 milióna eur získali  šiesti investori v akciovke 51 percent, zvyšných 49 percent sa rozdelilo medzi zakladateľov a pracovníkov redakcie.

Koncom roka 2017 média informovali, že  si v Chorvátsku kúpil honosnú vilu, ktorej hodnota sa mala pohybovať bez dane okolo sumy 8,1 milióna eur. Pre topky.sk to potvrdila aj Zuzana Hošalová z ESETu.

„Miroslav Trnka môže potvrdiť, že reagoval na ponuku zo Sotheby’s a dal cenovú ponuku vyššiu, než bola požadovaná cena pre kúpu spomínanej nehnuteľnosti Vila Castello v Chorvátsku, no ide o súkromnú aktivitu pána Trnku.”

Miroslav Trnka je hrdým Trnavčanom. V jeho obľúbenom meste vlastní kaviareň Thalmeiner, ktorú získal do vlastnícva a zrenovoval. Najnovšie má zásluhu aj na realizácii dlho očakávaného projektu Nádvorie. 

Ten má ambíciu stať sa významným mestotvorným prvkom s pestrou ponukou kultúrnych a oddychových funkcií, určených širokej verejnosti.

Za projektom stojí Miroslav Trnka spoločne s jeho synom Michalom. Tí v rámci rodinných filantropických aktivít investovali do oživenia pamiatkovo chránených budov v centre Trnavy od roku 2012 už viac ako 15 miliónov eur.

Trnkov recept na úspech je síce stručný, no jasný: ,,Dobre si zvážte, čo v živote chcete, a potom podriaďte všetko svoje konanie naplneniu toho cieľa. 

V mierne odľahčenej forme niečo podobné hovoril môj otec: Každý môže byť milionárom, len na to musí myslieť každú minútu svojho života.“ povedal ing. Miroslav Trnka  pre Cesty k úspechu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech