Ilustrátor Kazisvet: „Treba byť stále viditeľný na feede, aby na vás ľudia nezabudli“

  • Hovorí si Kazisvet a jeho skutočné meno je Michal Pavlik. Na jeho Instagrame nájdeš kresby a tetovania, ktoré sú svojím spôsobom temné a punkové. Aj napriek tomu, že najrozkošnejšie, čo v jeho feede nájdeš, je jeho mačka, si získal tisícky obdivovateľov.
kazisvet
Michal Pavlík
  • Hovorí si Kazisvet a jeho skutočné meno je Michal Pavlik. Na jeho Instagrame nájdeš kresby a tetovania, ktoré sú svojím spôsobom temné a punkové. Aj napriek tomu, že najrozkošnejšie, čo v jeho feede nájdeš, je jeho mačka, si získal tisícky obdivovateľov.

Tvoje kresby majú nádych temnoty, zvykneš kresliť aj niečo v úplne inom štýle?

Posledné mesiace sa snažím experimentovať predovšetkým s formou, takže skúšam aj čisto digitálnu farebnú ilustráciu alebo pixel art. Motívy a témy príliš nezamieňam, takmer vždy je to smrtka, kostlivci, tragikomika života a filozofovanie o živote.

Umelci mávajú veľký problém nájsť sa a zistiť, čo je práve ich štýl. Ako to bolo u teba?

Kreslím si už odmalička, ale o svojej tvorbe som začal viac uvažovať približne pred tromi rokmi. Predtým som kreslil grafity, komiksy, krajinky, hocičo, čo som chcel vyskúšať. Ako dlhoročný metalista som vždy obdivoval surové ilustrácie na albumoch alebo tričkách. Myslím si, že hlavne tvrdej hudbe vďačím za to, že kreslím to, čo kreslím. Moje prvé pokusy o takúto tvorbu nedopadli najlepšie, ale bolo to presne to, čo ma bavilo a v čom som chcel pokračovať.

I am sick and my pc is broken. And how about you? #kazisvet

A post shared by Michal "Kazisvet" Pavlik (@kazisvet_) on

Kedy si si povedal, že toto je ono, toto som ja? Čo tomu predchádzalo?

Ako som už spomenul, kreslil som všeličo, ale stále viac som venoval svoj čas temnejšej tvorbe. Postupne som začal tvoriť jednoduchšie diela a surealistické či iné postavy som vymenil za kostlivcov. Snažil som sa o dosiahnutie jasnej pointy a vytvorenie jednoduchého ale príznačného štýlu, v ktorom budem schopný tvoriť rýchlo a zároveň zaujímavo.

Čím sa živíš v súkromnom živote?

Snažím sa uživiť ilustráciami a tetovaním, ale účty mi zatiaľ platí nie veľmi kreatívna práca v jednej menšej firme.

Sú aj také prípady, že za tebou niekto príde, chce niečo vytetovať a ty mu povieš nie?

Toto sa mi zatiaľ nestalo. Myslím si, že vďaka môjmu vyhranenému štýlu za mnou chodia iba ľudia, ktorým je blízka moja tvorba. Keďže kreslím a tetujem iba motívy, ktoré sa mne samému páčia a chcem, aby ma reprezentovali, tak nehrozí veľa negatívnych odpovedí.

Na Instagrame máš vyše 15-tisíc followerov. Venuješ sa nejako špeciálne svojmu Instagramu, aby ich počet narastal?

V podstate ani nie. Pred dvomi, či tromi rokmi keď som na Instagram začal pridávať  tvorbu, bolo podstatne ľahšie získať publikum. Okrem toho som tam spoznal mnoho šikovných ľudí, s ktorými sme si navzájom pomáhali propagovať svoju tvorbu. Najdôležitejší je obsah v jednom smere a dôslednosť jeho pridávania. Treba byť stále viditeľný na feede, aby na vás ľudia nezabudli a stačí zopár veľmi vydarených ilustrácií, správne hashtagy a followeri budú prirodzene pribúdať. Minimálne na začiatku je dôležité komunikovať, či už s fanúšikmi alebo ostatnými umelcami na Instagrame.

Myslíš si, že sa dokáže umelec presadiť / zarobiť si bez toho, aby propagoval svoje práce na sociálnych sieťach?

Určite sa dokáže presadiť a zarobiť aj bez sociálnych sietí. Musí si ale uvedomiť, čo je výsledok jeho tvorby a hlavne kde sa nachádza a aké sociálne siete používa jeho potencionálny fanúšik alebo zákazník. Ja si sám ako ilustrátor neviem predstaviť fungovanie bez sociálnych sietí. Svoje ilustrácie predávam z väčšej časti iba vďaka nim.

Cesta umelca na výslnie býva náročná. Čo by si odporučil začínajúcemu umelcovi, ktorý sa chce dostať do povedomia?

Aby predovšetkým tvoril to, čo ho baví tvoriť. Dôležité je veľa čítať, sledovať tvorbu iných umelcov a aj takých, ktorí majú úplne odlišný štýl. Mne robil najväčšie problémy prílišný perfekcionizmus a sebakritika. Z oboch treba hlavne v začiatkoch upustiť a robiť veci viac pre svoje vlastné potešenie.

Myslíš si, že je dôležitejší talent alebo snaha?

Snaha je určite dôležitejšia a práve cez poctivé úsilie toho môže človek dosiahnuť naozaj veľa. Talent alebo nejaké vlohy túto cestu uľahčujú, ale dá sa to aj bez nich. Dôležitejšia je kreativita, ktorú je možné trénovať a neustále zlepšovať. Myslím si, že za úspechom väčšiny svetových ilustrátorov možno nájsť práve krvopotné úsilie a až potom talent.

Prečo umelecké meno Kazisvet? Ako na to ľudia reagujú?

Popravde, nie je za tým žiadny zaujímavý príbeh. Veľmi sa mi páčia mená hlavne záporných postáv v slovenských a českých rozprávkach, tak som sa snažil vybrať si prezývku podľa nejakého zloducha. Určite pomohla spomienka na detstvo, keď mi otec hovorieval, že dokážem pokaziť aj železnú guľu. A reakcie na pseudonym? Ja som sa tuším ešte so žiadnou reakciou nestretol. No zaujímalo by ma, ako ho vníma a vyslovuje moje prevažne zahraničné publikum.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK