Ľudí liečia pobytom v tme. Nechodia k nim len ezoterici, ale aj vyhorení manažéri

  • Ako vyzerá skutočná tma? Nie je to tá, keď zhasneš svetlo alebo zastrieš žalúzie. Je nekonečná a absolútna, no napriek absencii svetla v nej môžeš veľa nájsť. Už starí Inkovia, ázijské kultúry či taoistickí mnísi praktizovali pobyt v úplnej tme. Dnes ju vyhľadávajú ľudia, ktorí vyhoreli, trpia zdravotnými problémami alebo im niečo v živote chýba.
collagejbjb
zivica.sk, unsplash.com
  • Ako vyzerá skutočná tma? Nie je to tá, keď zhasneš svetlo alebo zastrieš žalúzie. Je nekonečná a absolútna, no napriek absencii svetla v nej môžeš veľa nájsť. Už starí Inkovia, ázijské kultúry či taoistickí mnísi praktizovali pobyt v úplnej tme. Dnes ju vyhľadávajú ľudia, ktorí vyhoreli, trpia zdravotnými problémami alebo im niečo v živote chýba.

Keď človek prvýkrát počuje o pobyte v tme, vyvolá to v ňom veľa otázok a predsudkov. „Kto by sa preboha nechal dobrovoľne zavrieť do úplnej tmy? Veď na to budem mať čas po smrti. Jedine tak nejaký slniečkár…“ Áno, na prvý dojem možno ide o ezoterický výmysel zameraný na získanie peňazí a vymývanie mozgov. No nie je to tak. Tma je odpradávna vnímaná ako prostriedok k liečbe či rozvíjaniu duševných schopností. Mnohí, ktorí takúto terapiu zažili, hovoria o doteraz nepoznaných zážitkoch, ktoré im zmenili život a naučili ich pozerať sa naň z iného uhla.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

V tme a tichu uprostred prírody

Na Slovensku či v Česku sa terapiou tmou zaoberá viacero ľudí. Z tých známejších je to Juraj Nedorost z projektu Pobyty v Tme,  Roman Miesler a Katarína Miesler z projektu Ústranie v Tme pod hlavičkou Živice a v Česku je to psychológ Andrew Alois Urbiš z Beskydkého rehabilitačného centra v Čeladnej. Všetci spomenutí sa tejto metóde venujú dlhodobo a nie sú to ľudia, ktorí sa len tak rozhodli nasadnúť na nejaký trend, aby z neho vyťažili peniaze. Za terapiu si však zaplatíš, a to asi ako za lacnú dovolenku – za 7 dní dáš od 200 eur vyššie.

Prečo si platiť za to, že ťa niekto na týždeň zavrie do čiernočiernej tmy, keď sa môžeš takto zavrieť aj doma? Na to, aby boli účinky tmy terapeutické, nestačí zhasnúť svetlo, ale vytvoriť absolútnu tmu a ticho. Potrebné sú preto podmienky, ktoré len tak ľahko nevytvoríš. Priestor, v ktorom stráviš čas v tme, by mal byť jednoduchý, bezpečný a komfortný, aby v ňom nebolo veľa prekážok a podnetov. Môžeš zabudnúť na elektroniku, k dispozícii je len posteľ, stolík, sprchu, wc a prípadne karimatku, papier, farbičky či hudobné nástroje. Jedlo ti denne nosia a zvyčajne ide o vegetariánsku stravu.

Preto sa táto terapia robí v zariadeniach na to prispôsobených. Zväčša ide o domček z prírodných materiálov, ktorá je situovaná „mimo civilizácie“, teda je blízko prírody a bez signálu. Juraj Nedorost takýto dom napríklad postavil na svojej Ovocnej Biofarme Modrý Kameň z dreva, hliny a slamy. Ústranie v Tme zas nájdeš v čarovnom prostredí Zaježovej, kde sa žije v súlade s prírodou a vzniklo tu vzdelávacie centrum, o ktorom sme písali tu. Zariadenie pre liečenie tmou je vždy špeciálne zaizolované proti preniknutiu svetla a hluku.

Možno ťa napadlo, že „Veď stačí, keď sa doma zavriem v tme a bude to mať rovnaký účinok“. Omyl. Ide o metódu, pri ktorej je okrem vyššie spomenutého potrebný tiež skúsený sprevádzač. „Terapia tmou je veľmi náročná psychoterapeutická metóda zasahujúca do fyziologických a hormonálnych procesov prebiehajúcich v celom organizme. Významným spôsobom tu pôsobí osobnosť skúseného terapeuta – opatrovníka, ktorý každodenne navštevuje klienta. Sleduje prebiehajúce procesy a pomáha klientovi vysvetľovať situácie, v ktorých sa nachádza,“ povedal pre sme.sk Andrew Urbiš.

Terapiu vyhľadávajú manažéri

O terapiu je dnes skutočne veľký záujem a na voľné termíny sa často čaká mesiace. Ľudia totiž zisťujú, že to má na nich skutočne pozitívny účinok a mnohí sa do tmy vracajú opakovane. Nejde však len o ezoterikov a jogínov, ktorí chcú v sebe objaviť spiritualitu, alebo podivínov, ktorí chcú nadviazať spojenie s vesmírom či mimozemšťanmi. Sám Juraj Hipš zo Živice bol vraj prekvapený, akí „obyčajní“ ľudia každého veku a povolania k nim do ústrania chodia.

„Namiesto detí kvetov sa do ústrania odoberali skôr podnikatelia, novinári, dôchodcovia aj študenti, muži, ženy, starí aj mladí. Záujem bol taký veľký, že v poradovníku sa čakalo aj viac ako pol roka. Miesto toho, aby nám prischla nálepka sekty, volali mi už aj z HR oddelenia veľkej korporácie, aby rezervovali miesto pre svojho manažéra. Chcel ísť do tmy hneď na druhý deň. Nedalo sa. Voľné miesto bolo v nedohľadne,“ napísal na svojom účte a Facebooku. Prekvapilo ho, keď majiteľ IT firmy strávil v ústraní 28 dní a vravel, ako mu tma pomohla.

Niet divu, keď v reálnom živote trávime minimum času bez telefónov, internetu a starostí. Veľkou silou terapie tmou je fakt, že na 7 dní, ktoré sú odporúčané ako minimálne dĺžka pobytu, si človek maximálne oddýchne od hektickej každodennosti. To je ako dar pre ľudí, ktorí trpia nadmerným stresom a nevedia sa uvoľniť. Pán Urbiš napríklad každému pacientovi pred pobytom analyzuje jeho fyziologický stav a hladinu stresu a vyčerpania. Mnohí jeho pacienti sú podľa testu maximálne vyhorení.

Účinky tmy

Na každého má terapia iné účinky, zážitky sú veľmi individuálne a vo všeobecnosti sa odrážajú od toho, čo človek rieši vo svojom vnútri. Čas strávený v tme je ako totálna izolácia od sveta, ktorý ďalej plynie okolo. Niektorí pobyt v tme prirovnávajú aj k „smrti nanečisto“, čo síce znie odstrašujúco, no má to svoju logiku. Tma vraj lieči mnohé zdravotné problémy – podľa odborníkov je prevenciou pred rakovinou či ďalšími problémami dnešnej doby, ako sú stres a vyhorenie. Lieči tiež napríklad exémy či tráviace problémy.

Podľa svedectiev sú približne prvé dva dni terapie akousi prípravou, telo si oddýchne, vďaka množstvu vyplaveného melatonínu dobehne spánkový deficit a zároveň si privykne na tmu. U každého je to individuálne, no po pár hodinách až dňoch začína človek v tme trochu „vidieť“. Čierna tma zrazu nie je taká čierna, môže byť sprevádzaná rôznym svetlom, videním energie a často tiež rôznymi „kaleidoskopickými“ vidinami. Mnohí hovoria o tom, že sa cítili ako v kine a pred očami im behali rôzne obrazce a výjavy zo života či detstva, ktoré sa samovoľne objavovali.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Takéto zážitky sú pripisované látkam, ktoré sa pri dlhšom pobyte v tme do tela uvoľňujú a ich účinky sú podobné ako pri požití LSD. Niektorí ľudia hovoria o pozitívnych vidinách a ich zážitok je celkovo opisovaný ako príjemný a fantazijný, no zlomok z účastníkov takejto terapie má aj negatívne skúsenosti. V tme sa stretli napríklad s halucináciami, lucídnym snením a mali pocit, že niekto je s nimi v miestnosti. Áno, tma často vyplaví aj to, čo vidieť nechceme, no vraj sa netreba báť.

Spoznanie samého seba

To najdôležitejšie, čo tme ľudia pripisujú, je poskytnutie nástroja k lepšiemu spoznaniu svojho vnútra. Pretože keď si sedem dní sám so sebou bez akýchkoľvek vonkajších podnetov a kontaktu so svetom, si nútený riešiť svoje pocity, myšlienky a problémy. Časom však možno prestaneš myslieť úplne a dostaneš sa do akéhosi stavu meditácie. Je možné, že sa budú striedať chvíle totálnej nudy s chvíľami, keď budeš mať hlavu plnú myšlienok.

„Prvé dni môže mať človek pocit, že mu hlava až praskne z toho množstva informácií, ktoré sa tam hrnú, môže mať aj veľmi divoké sny, no po pár dňoch sa to jednoducho vyčistí a pozornosť sa tým, že nemá žiadne nové podnety, začne obracať dovnútra,“ povedal pre ciernalabut.sk Roman Miesler, ktorý je prevádzkarom Ústrania v tme. Tvrdí, že v tme sa človek začne zaoberať tým, kým je. Často sa podľa neho vynoria veci, o ktorých ani netušíme, že si ich pamätáme.

V tme zároveň strácaš pojem o čase, nevieš, či je deň alebo noc. Jedlo či terapeut k tebe prichádzajú v náhodných časoch. Zistíš tak, že čas sme si sami umelo vytvorili. Podľa niektorých príbehov môžeš očakávať tiež zvýšenie kreativity. Aj preto je pri pobyte k dispozícii papier, pero, farbičky aj hudobné nástroje. Napriek tomu, že to budeš robiť v úplnej tme a môže to byť náročné, možno v sebe objavíš niečo nové. Mnohí vraj nakreslili či napísali úžasné veci, a pritom nikdy k takýmto činnostiam nikdy netiahli.

„Tma, okrem pozitívnych fyziologických zmien (zrak, sluch, trávenie atď.), zásadným spôsobom zmenila môj život. Spracoval som tam rad nevyriešených záťažových životných situácií z minulosti. Priviedla ma k hlbšiemu sebapoznaniu, pozitívne zmenila moje vzťahy s blízkymi a priniesla mi mnoho poznatkov využiteľných v práci terapeuta. Obohatila ma o neskutočné zážitky a naučil som sa tam zvládať veľmi náročné životné situácie. Výrazne posilnila a rozvinula moju tvorivosť – začal som maľovať. A najmä mi dovolila nájsť cestu k zmiereniu. So svetom, takým aký je, i so sebou, aký som,“ povedal pre sme.sk Andrew Urbiš, ktorého najdlhší pobyt v tme trval neskutočných 50 dní.

Takýto pobyt môže byť pre mnohých veľkým zážitkom a prínosom, no odborníci ho odporúčajú len ľuďom, ktorí o to majú naozaj záujem a pobyt v tme ich láka. Ak by bol pobyt napríklad výsledkom nejakej kamarátskej stávky, čo sa mimochodom priam ponúka, nemal by želaný efekt, ale naopak, by mohol priniesť niečo negatívne. Človek by pobyt nemusel zvládnuť. Každý má však možnosť terapiu kedykoľvek ukončiť.

Ak ti teda v živote niečo chýba, máš problémy a nevieš nájsť riešenie, možno je práve terapia tmou to pravé. Aj keď to samozrejme znie na prvý pohľad nesmierne bláznivo a šarlatánsky. Ak sa na to náhodou dáš, určite nám daj vedieť, čo ti to prinieslo. :)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá