Malta: Menšia ako Bratislava, no aj tak sa stala celosvetovým lídrom v oblasti Blockchainu

  • Malta je krajina menšia ako naše hlavné mesto, ale ani to jej nebráni mať vysoké ciele
  • Momentálne sa snaží byť svetovým lídrom v oblasti regulácie Blockchainu
malta-485321_1920
Pixabay
  • Malta je krajina menšia ako naše hlavné mesto, ale ani to jej nebráni mať vysoké ciele
  • Momentálne sa snaží byť svetovým lídrom v oblasti regulácie Blockchainu

Maltu väčšina z nás pozná buď ako dovolenkovú destináciu, alebo ako miesto, kde chodíme na jazykové kurzy. Ale čo v skutočnosti vieme o tomto súostroví ležiacom v stredozemnom mori? Na 316 km2 žije takmer 475 000 obyvateľov. Čiže celá krajina je rozlohou menšia ako naše hlavné mesto, ktoré je o 51 km2 väčšie a má aj nižšiu hustotu obyvateľstva. Táto malá európska krajina sa momentálne snaží stať technologickým a blockchainovým hubom.

Malta: Prvý blockchainový ostrov na svete

Už podľa titulku tejto časti asi tušíte, čím sa Malta snaží odlíšiť od ostatných krajín. A nerobí to len tak hocijako, ale priamo sa sústredí na realizáciu týchto zmien v rámci legislatívy. 4. júla tohto roka prijala tri zákony, ktoré stanovili regulačný rámec pre Blockchain, kryptomeny a distribuované databázy (distributed ledger alebo DLT).

Možno si hovoríte, veď v poriadku, zákony sa prijímajú často, ale tu sa jednalo o historický okamih. Malta sa stala prvou krajinou, ktorá má nastavený oficiálny legislatívny rámec na reguláciu Blockchainu a príbuzných technológií. Zaujimavý je hlavne fakt, že Malta sa nezaujíma o Blockchain len z hľadiska kryptomien, ale o celú technológiu ako celok.

3 mušketieri alebo 3 regulačné zákony

Ako sme už spomenuli, Malta prijala tri zákony, ktoré regulujú Blockchain odvetvie v krajine. Konkrétne sú to: zákon o Maltskom úrade pre digitálne inovácie (MDIA act), zákon o usporiadaní a službách pre inovatívne technológie (ITAS act) a zákon o virtuálnych finančných aktívach (VFA act).

  1. zákon MDIA zriaďuje Maltský úrad pre digitálne inovácie a poskytuje osvedčenie DLT platformám. Zákon načrtáva povinnosti a zodpovednosti úradu pri certifikovaní DLT platforiem, aby zabezpečil ich dôveryhodnosť a poskytol užívateľom právnu istotu pri používaní týchto technológií.
  2. zákon ITAS sa viac venuje opatreniam, ktoré sa týkajú DLT platforiem, ich certifikácií a regulácií. Primárne sa zameriava na zakladanie kryptobúrz a spoločností, ktoré fungujú na kryptotrhu.
  3. zákon VFA ustanovuje regulačný rámec, ktorý riadi ICO, burzy kryptomien, poskytovateľov krypto-peňaženiek.

„Silné zásady Európskej únie (EÚ) sa odrážajú na našich zákonoch. Tieto zákony sme založili aj na troch základných princípoch: integrita trhu, ochrana spotrebiteľa a ochrana priemyslu,“ vysvetlil Schembri, štátny tajomník ministerstva pre finančné služby, digitálnu ekonómiu a inovácie, „konečným cieľom je priniesť právnu istotu do prostredia, ktoré je v súčasnosti neregulované.“

Tieto zákony majú hlavne pritiahnuť do krajiny technologické a fintech firmy. A musíme uznať, že sa im to darí. Binance, najväčšia kryptoburza na svete, presunula svoje sídlo z Hong Kongu na Maltu. V budúcnosti má Malta slúžiť ako sídlo pre prvú decentralizovanú banku na svete Founders Bank.

Nie je to len marketingový ťah

To, že to nie je len marketingový ťah, potvrdzuje aj fakt, že maltská vláda podpísala zmluvu o spolupráci s blockchainovou platformou Omnitude. Tá má byť využitá v maltskej verejnej doprave na zvýšenie jej spoľahlivosti. Vláda je veľkým zástancom týchto technológií. „Blockchain je technológia, ktorá je považovaná celosvetovo za základ ďalšej veľkej priemyselnej revolúcie, ktorá ponúkne úsporu nákladov a efektívnosť. Spočiatku bude vláda spolupracovať so spoločnosťou Omnitude, aby vyvinula celkové zlepšenia v oblasti spoľahlivosti dopravy.“

To, že Blockchain je jedným zo základných kameňov maltskej technologickej stratégie, potvrdil aj minister dopravy Ian Borg, „Veríme v blockchainovú technológiu firmy Omnitude a v jej široké použitie pre vládu. Môžeme vidieť jej potenciál v celom rade vládnych oddelení a bude tvoriť základnú technologickú platformu ako súčasť nášho záväzku podporovať inováciu. Zlepší kvalitu života a zlepší prístup maltských občanov k informáciám. Blockchain technológia je kľúčovou súčasťou našej celkovej národnej technologickej stratégie, s ktorou dokážeme transformovať rôzne sektory.

Zatiaľ to vyzerá tak, že Malte sa tento inovatívny prístup k Blockchainu a príbuzným technológiám vypláca. Ale celkové výsledky týchto rozhodnutí budeme môcť posúdiť až s odstupom času.

Zdroj: Medium, Independent, Forbes, CNN 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá