Mladý talent zo Slovenska, ktorý sa venuje kvantovej fyzike, zažiaril v súťaži Vedec roka

  • Minulý týždeň si odniesli prestížne ocenenia niekoľkí významní slovenskí vedeckí pracovníci Slovenska
  • Toto podujatie si dalo za cieľ "profesionálne a spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života, ako aj najlepšie dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku"
vedecky-pracovnik-2017
YouTube / Unsplash
  • Minulý týždeň si odniesli prestížne ocenenia niekoľkí významní slovenskí vedeckí pracovníci Slovenska
  • Toto podujatie si dalo za cieľ "profesionálne a spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života, ako aj najlepšie dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku"

Naše Slovensko je síce malé, no plné bystrých hláv, ktoré nám robia radosť nielen doma, ale aj za hranica. Výborným príkladom je napríklad Tomáš Brngál so svojim startupom Virtual medicine (viac si prečítaš TU a viac uvidíš TU), Radovan Šebesta, ktorý pracuje na výskume úplne nových spôsobov prípravy liečiv (viac TU) alebo napríklad Peter Tatarko, ktorý vyvíja špičkové letecké keramické materiály (viac čítaj TU).

via GIPHY

Aj tento rok si za svoju prácu významné ocenenie domov odniesli významné osobnosti slovenskej vedeckej scény. Už 21. rok po sebe si odnášajú ceny tí najlepší z najlepších v niekoľkých kategóriách: Vedec roka SR, Mladý vedecký pracovník, Inovátor roka, Technológ roka a Osobnosť medzinárodnej spolupráce. Nad podujatím prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky pán Andrej Kiska a ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pani Martina Lubyová.

V kategórii Mladý vedecký pracovník tento rok zažiaril Daniel Reitzner z Fyzikálneho ústavu SAV za prácu v oblasti kvantových kráčaní a ich využitia pre efektívne kvantové vyhľadávania v grafoch, ako aj v oblasti kvantových meraní a ich nekompatibility. Rodák z Košíc študoval na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach je riešiteľom mnohých národných a európskych projektov, úspešným štipendistom Fulbrightovho programu aj držiteľom Marie Curie Fellowship v rámci programu SASPRO Slovenskej akadémie vied.

Reitzner pre vedanadosah.sk povedal: „K vede som bol ťahaný prakticky odmalička. Rád som čítal náučné knihy a detské encyklopédie, ktoré mi dávali prehľad o tom ako svet funguje. Veľmi rád som trávil čas nad rôznymi hlavolamami či rébusmi, ktorými som rád potrápil aj (nie až tak nadšených) príbuzných. Rozhodnutie ísť študovať vedecký odbor tak ani nebolo rozhodnutím, keďže prišlo viac-menej prirodzene.“

Ocenenie Mladý vedecký pracovník roka 2017 považuje za míľnik vo svojej kariére a verí teda, že výsledky jeho práce nemajú hodnotu len pre neho samého, ale aj pre širšiu vedeckú obec.

Ocenená bola tento rok aj práca profesora Ľubomíra Šooša, ktorý sa venuje novým progresívnym riešeniam v strojárskom priemysle, profesor Pavol Miškovský sa stal Technológom roka, Osobnosťou medzinárodnej spolupráce je tentokrát profesor Milan Dado za zásluhy v oblasti rozvoja vedy a techniky na báze medzinárodnej spolupráce a za šírenie dobrého mena SR v zahraničí cez projekty medzinárodnej vedecko technickej spolupráce, no a Vedcom roka 2017 je profesor Milan Fečkan, ktorý cenenie získal za mimoriadnu publikačnú aktivitu v roku 2017 zahrňujúcu monografiu a ďalších 18 článkov publikovaných v prestížnych matematických časopisoch, ako aj za výsledky dosiahnuté v predchádzajúcich rokoch.

Minulý rok v súťaži zažiaril mladý talent, Tomáš Bertók z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave, ktorého výsledky práce ocenil prezident Andrej Kiska aj odborná verejnosť v zahraničí. Vďaka svojmu výskumu v oblasti včasnej diagnostiky vážnych ochorení by chcel jedného dňa vytvoriť miniatúrne implantovateľské zariadenia, ktoré by svoje namerané dáta pravidelne odosielali napríklad do smartfónu užívateľa. Hoci znie tento cieľ nedosiahnuteľne, je možno reálnejší než by si si myslel.

Zdroj: vedanadosah.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá