Novodobým hitom sa stávajú alternatívne investície

  • Napäté obchodné vzťahy medzi USA a Čínou, napínanie svalov medzi Američanmi a Rusmi ohľadom Sýrie
  • Ale aj neisté kroky v dohadovaní podmienok odchodu Veľkej Británie z Európskej únie
  • To sú aktuálne geopolitické udalosti, ktoré hýbu aj finančnými trhmi
terr
pexels.com
  • Napäté obchodné vzťahy medzi USA a Čínou, napínanie svalov medzi Američanmi a Rusmi ohľadom Sýrie
  • Ale aj neisté kroky v dohadovaní podmienok odchodu Veľkej Británie z Európskej únie
  • To sú aktuálne geopolitické udalosti, ktoré hýbu aj finančnými trhmi

Alternatívne investície vyhľadávajú investori aj z obavy, aby neprišli v neistých časoch o svoje úspory. Medzi ,,alternatívu“ zaraďujeme napríklad realitné a infraštruktúrne projekty, poľnohospodárske komodity, energetiku, ale aj ,,luxus“ v podobe umeleckých predmetov, vína, hodiniek, antického nábytku, mincí, šperkov, diamantov, veteránov alebo aj filatelistických cenností.

Symbolom alternatívnych investícií sú hedžové fondy. Podľa Huffington Post má investovanie do alternatív rásť v priemere o 10 % ročne počas nasledujúcich piatich rokov, a dosiahne hodnotu 13 biliónov dolárov do roku 2020.

,,Vďaka alternatívnym investíciám je portfólio investorov výnosnejšie a stabilnejšie. Ak je navyše správne diverzifikované, môže v prípade klesajúcich trhov dosahovať kladné zhodnotenie. Bonusom pre investora je oslobodenie výnosov od dane z príjmov fyzických osôb po roku od nákupu,“ povedal Andrej Rajčány, riaditeľ portfólio manažmentu z Across Private Investments.

Reálne aktíva budú mať aj v ťažkých časoch vždy určitú hodnotu, pretože je to niečo skutočné, čo vlastníme. V prípade bežných ľudí je to byt, dom či auto, v prípade veľkých investorov sú to napríklad aj športové kluby, administratívne budovy či vinice s kvalitnou odrodou vína.

Vlani sa predal až za 450 miliónov dolárov obraz Leonadra Da Vinciho s názvom Salvator Mundi (Spasiteľ sveta), historické cifry padali aj pri diamantoch a hodinkách. Za rekordným predajom stojí aj rýchly nárast majetku najväčších svetových boháčov. Celková hodnota majetku jedného percenta najbohatších ľudí vzrástla od roku 2010 o polovicu na úroveň 63,5 bilióna dolárov.

Alternatívne investície však, ako upozorňujú ekonómovia, vytvárajú len doplnok investičného portfólia, ktoré je tvorené prevažne z finančných nástrojov. Spomedzi nich historicky najvyššie zhodnotenie dosahujú akcie.

,,Pokiaľ by bolo portfólio zložené výhradne z dlhopisov, jeho výnos by sa na základe vývoja za posledných 15 rokov pohyboval na úrovni 4,2 % s ročnou rozkolísanosťou 5,6 %. Čisto akciové portfólio by prinieslo 8,8 % s volatilitou  14,8 %. Ak by sme však portfólio skombinovali v pomere 70 % dlhopisov, 15 % akcií a 15 % alternatívnych investícií, dosiahneme očakávania väčšiny investorov.

Výnos je vyšší než v prípade dlhopisového portfólia, a to na úrovni 5,4 %, pri volatilite len 5,9 %. Takého portfólio zaznamenáva solídne úrovne maximálneho poklesu a veľmi rýchle zotavenie,“ vysvetlil Rajčány.

Analytici upozorňujú, že investície charakterizované citovou previazanosťou či potešením z luxusu nie sú už len o spoločenskej prestíži a uspokojení ega bohatých. Môžu byť a spravidla aj často sú profitabilné. Reálne aktíva totiž v týchto časoch dokážu byť solídnym uchovávateľom hodnôt, keď klesá hodnota ničím nekrytých papierových peňazí, v ktorých je vyjadrená ich cena ako následok politiky centrálnych bánk označovanej ako tlačenie peňazí.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá