Patrik Kováč sa vďaka výnimočnému nástroju stal novým majstrom sveta

  • Len 24-ročný Kysučan je oficiálne najlepším hráčom na heligónku
  • Potvrdil to jeho zisk titulu na tohtoročných Majstrovstvách sveta v Taliansku
  • Patrik uspel v konkurencii spomedzi viac ako 100 súťažiacich z rôznych kútov sveta
majj
Patrik Kováč
  • Len 24-ročný Kysučan je oficiálne najlepším hráčom na heligónku
  • Potvrdil to jeho zisk titulu na tohtoročných Majstrovstvách sveta v Taliansku
  • Patrik uspel v konkurencii spomedzi viac ako 100 súťažiacich z rôznych kútov sveta

Patrik Kováč je profesionálny muzikant venujúci sa hre na heligónke. Na tomto už nie celkom bežnom nástroji začal hrať už v roku 2003. Postupom času rozvíjal svoj talent, zlepšoval sa až o 7 rokov neskôr dosiahol 4. miesto na majstrovstvách Európy v Taliansku.

Od začiatku svojej hudobnej kariéry nahral tri albumy a odohral veľa koncertov doma i v zahraničí. Vystupoval na podujatiach v Rakúsku, Taliansku, Srbsku, Chorvátsku a ďalších európskych krajinách. V rokoch 2010, 2011 a 2012 pôsobil ako organizátor celoslovenskej súťaže Zlatá heligónka.

Tento mesiac sa dočkaj ďalšieho významného úspechu, keď obsadil skvelé 1. miesto na Majstrovstvách sveta v hre na heligónku. Uvedené majstrovstvá sa konali v dňoch od 31. augusta do 2. septembra 2018 v Taliansku (San Giovanni Rotondo) a Patrik získal 99 bodov/100.

V súčasnosti vyučujem hru na heligónku a naďalej sa venujem koncertnej činnosti na rôznych akciách ako sú oslavy, plesy či svadby. Patrik vie na nástroji zahrať nielen „na ľudovú nôtu“, tiež rôzne medzinárodné skladby a piesne, ktoré sú podmienkou účasti na profesionálnych súťažiach. Svojím talentom by sa dokázal aj uživiť, no ako vraví, nie vždy je to o peniazoch.

“Heligónku robím pre radosť ľuďom a nie vždy sa musí človek pozerať na peniaze niekedy si dám preplatiť cestu. Čo sa týka ceny za vystúpenie, záleží najmä na type samotnej akcie,” hovorí Patrik pre Startitup.

Patrik Kováč okrem súkromných koncertov ponúka od roku 2010 výučbu hry na nástroj, po ktorom siha čoraz menej mladých ľudí. Aj tak by však rád odovzdal svoje skúsenosti mladšej generácii. „V minulosti som pôsobil aj ako pedagóg v centre voľného času, v súčasnosti vyučujem individuálne. Individuálne lekcie sú súkromné hodiny študenta s učiteľom, ktoré sú prispôsobované jedinečným potrebám a požiadavkám konkrétneho študenta,“ hovorí Patrik.

Aj keď má človek talent, tento nástroj si vyžaduje tiež určitú fyzickú kondíciu. Ide totiž o dvanásť, i viackilovú záťaž. Patrik hovorí, že by tento nástroj nevymenil za žiadny iný. Aj keď sme spomínali ceny i diplomy, tým najväčším ocenením preň je, keď sa jeho hra páči a poslucháči mu zatlieskajú. Pretože hudba, ako vraví, je takisto mostíkom k tomu, aby mali ľudia k sebe bližšie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK