Peter ručne vyrába exkluzívne tašky na mieru. Len z rozložiteľných materiálov

  • Peter Klár sa venuje výrobe tašiek z dreva a kože
  • Ide o kúsky na mieru, aké v bežnej predajni neuvidíš
bra
archív: Peter Klár
  • Peter Klár sa venuje výrobe tašiek z dreva a kože
  • Ide o kúsky na mieru, aké v bežnej predajni neuvidíš

Dnes nie je problém v obchode kúpiť tašku z akýchkoľvek materiálov vo farbách, o akých sa nám ani len nesnívalo. Výrobky z čínskych fabrík zaplavili trh a predajcovia sa predbiehajú v tom, kto vie vyrobiť produkt za čo najlacnejší peniaz a zinkasovať čo najväčší zisk. V takýchto prípadoch na to dopláca jednak planéta čoraz viac zaťažovaná textilným priemyslom, no v neposlednom rade aj podhodnotení, často maloletí zamestnanci, ktorí za pár dolárov na deň šijú tričká s logami značiek, ktoré niektorým ľuďom dvíhajú ego.

Našťastie aj na našom trhu sa začínajú objavovať výrobky od šikovných remeselníkov, o ktorých kvalite aj pridanej hodnote nemožno pochybovať. Tí vďaka svojmu talentu vytvárajú poctivé kúsky, o aké je zo strany ľudí čoraz väčší záujem.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív: Peter Klár

Patrí medzi nich aj Peter Klár z Bardejova, ktorý pôsobí v malej rodinnej firme zameranej na výrobu koženej obuvi. Najnovšie sa dal na výrobu poctivých koženo-drevených tašiek.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív: Peter Klár

Všetko začalo potom ako dokončil jeho nový drevodom. Zrazu mal veľa voľného času a nejaké zvyšné drevo, ktoré nechcel len tak porezať a spáliť.

„Tak som ho v dielničke začal spracovávať. Vyrobil som nejaké rámiky na fotky a zrkadlo, poličky a masívny stôl na terasu. Drevo mám rád a bola len otázka času, kedy ho spojím s kožou. Tak to celé vznikolo,” hovorí o svojich začiatkoch Peter pre Startitup.

Jeho tašky tvorí zatiaľ len vo voľnom čase, no priznáva, že takáto ručná práca vie dať človeku naozaj zabrať. Výroba jednej tašky trvá zhruba 16 pracovných hodín.

“Tento čas v sebe skrýva prípravu dreva jeho vŕtanie, frézovanie, olejovanie a prípravu kože, vyrezanie, razenie, dierovanie, farbenie ako aj samotné zošitie,” hovorí Peter.

Všetky materiály, ktoré Peter pri práci využíva, sú rozložiteľné v prírode. Orechové drevo využíva od známeho stolára. Hladenicu zase kupuje v zahraničí. Šikovný Bardejovčan pritom zdôrazňuje, že v prípade hladenice ide o čisto ekologicky spracovanú kožu.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív: Peter Klár

Peter priznáva, že jeho cieľom a víziou do budúcnosti je živiť sa len ručnou prácou. “Ako som spomínal, zatiaľ vyrábam tašky len vo svojom voľnom čase a čo zarobím, miniem na ďalší materiál alebo pomôcky. Slovenský trh by ma asi neuživil. Chcelo by to rozšíriť záber aj do zahraničia. Kto vie? Verím, že raz sa to podarí,” hovorí Peter.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív: Peter Klár

Petrova značka je zaujímavá aj jej úsmevným názvom bracho. Nejde však len o prvoplánový návrh.“Názov značky sa rodil veľmi dlho. Nevedel som prísť na to, čo by ma vystihlo. Mal byť jednoslovný a bez interpunkčných znamienok. V skratke. Som priateľskej povahy a snažím sa byť k ľuďom ako dobrý brat  a z toho vznikol – bracho,” hovorí Peter.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: archív: Peter Klár

Peter už aj dnes dostáva od ľudí správy, v ktorých si ľudia žiadajú výrobky na mieru. Pár ich už však vyrobil aj podľa vlastných predstáv. Cena takýchto kúskov sa pohybuje okolo 190 eur. “Zákazky na mieru sú výzva. Ak by zákazník chcel, vedel by som mu urobiť aj tašku veľkú ako garáž. Len by to stálo viac peňazí,” dodáva Peter.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech