Slováci vytvorili aplikáciu, s ktorou nájdeš tvoje ukradnuté auto či bicykel

  • Skupina hľadá sa auto krádeže automobilov - HAKA vznikla na pomoc ľuďom, ktorým ukradli automobil
  • Na trh prišli s aplikáciou, ktorá pomohla už mnohým vlastníkom áut
  • Najnovší HAKA projekt poteší najmä cyklistov, nakoľko je zameraný na hľadanie ukradnutých bicyklov
appppppp
CTM, pixabay
  • Skupina hľadá sa auto krádeže automobilov - HAKA vznikla na pomoc ľuďom, ktorým ukradli automobil
  • Na trh prišli s aplikáciou, ktorá pomohla už mnohým vlastníkom áut
  • Najnovší HAKA projekt poteší najmä cyklistov, nakoľko je zameraný na hľadanie ukradnutých bicyklov

HAKA je občianska iniciatíva, ktorá sa zameriava na pátranie po kradnutých autách na Slovensku. Dnes sa už môže pochváliť viac ako 100 tisícovou fanúšikovskou základňou na sociálnych sieťach. Vďaka proaktivite členov skupiny vznikla aj ich samostatná aplikácia, vďaka ktorej má každý šancu vypátrať ukradnuté vozidlá, ktoré sa nachádzajú na Slovensku a v Čechách.

Ako tento užitočný systém fungujePovedzme, že by si si rád overil, či je tebou vytipované auto kradnuté. Stačí ak zadáš do appky EČV alebo VIN číslo, ktoré nájdeš zväčša na čelnom skle vozidla. Aplikácia následne čísla odošle na Ministerstvo vnútra SR, kde ich spracuje verejne dostupná databáza. Ak je všetko v poriadku, druhým kontrolným bodom je české ministerstvo vnútra a tretím pátračom je STK.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: FB, Barto Bartovic

Ak je s vozidlom na základe databáz nejaký problém, na displeji mobilu sa ti objaví červeným „volajte políciu“. V prípade, že auto kradnuté nie je, výsledok je zelený. Dobrou správou je, že HAKA už oficiálne spolupracuje aj s Policajným zborom SR, čím sa šanca na dopátranie vozidla zvyšuje.

K dispozícii je aj takzvaný HAKA systém plus. Ten má navyše funkciu fotenia tabuľky s evidenčným číslom VIN. Nie je tak nutné zadávať údaje ručne. Taktiež má navyše GPS lokalizáciu pre udanie polohy pre Políciu SR v prípade zistenia, že ide o kradnuté vozidlo. Obe verzie majú ručne vyhľadávanie za pomoci VIN alebo ŠPZ. Taktiež sú pripojené na online databázy kradnutých vozidiel v 8 štátoch EÚ. V appke sa objaví kradnuté vozidlo ihneď potom, ako sa nahlási na políciu. Taktiež sa z aplikácie kradnuté vozidlo automaticky odstráni po jeho zaistení PZ SR. 

HAKA má na konte  už desiatky vypátraných motorových vozidiel. Denne sa cez aplikáciu skontroluje 6000 vozidiel ako na Slovensku, tak aj v Čechách. Členovia skupiny potvrdili, že spoločne vyzbierali 2 400 eur, ktoré sa použili na naprogramovania aplikácie.

Aplikácie, ktorá ti vypátra ukradnutý bicykel

Tvorcovia aplikácie dnes prichádzajú s úplnou novinkou, ktorá poteší najmä cyklistov, ktorí sa okrem agresívnych vodičov musia vyrovnávať aj s neustálimi krádežami bicyklov. Vďaka HakaBike by malo byť vypátranie tvojho bicykla o niečo ľahšie. Aplikácia je dostupná pre všetky hlavné mobilné platformy. 

Ako funguje? V prípade odcudzenia tvojho bicykla stačí vložiť fotografiu a popis bicykla do appky a tvoj bicykel bude automaticky zaradený do pátrania. Ak bicykle kupuješ alebo ho nájdeš, môžeš si zároveň overiť či je v pátraní. Ak áno, vieš, že máš kontaktovať políciu, prípadne podporu HakaBike.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK