V Žiline vyrastie nové miesto pre oddych. Namiesto čiernej skládky a neďaleko jedinečnej stavby

  • Žilina a jej okolie sa stáva obľúbenou lokalitou Slovákov
  • Je to najmä kvôli iniciatíve domácich, ktorá neutícha
collage
vizualizácia/Park sv. Juraja Trnové
  • Žilina a jej okolie sa stáva obľúbenou lokalitou Slovákov
  • Je to najmä kvôli iniciatíve domácich, ktorá neutícha

Nedávno sme ti ukázali, ako sa na Žilinu a jej okolie pozrieť jedinečným pohľadom z adrenalínovej hojdačky (viac si prečítaš TU), dobrú kávu v unikátnom priestore v srdci mesta ti v meste ponúkne Café Republika (viac TU), ochutnať špičkové pivo môžeš vďaka žilinskému projektu Na 7. schode (čítaj TU) a krásnu prírodu s architektúrou prepojí vyhliadková veža na Dubni (viac nájdeš TU).

Dnes je už jasné, že vďaka snahe Občianskeho združenie Malá Fatra, si Žilina na svoj zoznam atraktívnych miest pripíše ďalšiu atrakciu. Neďaleko unikátneho dreveného kostolíka sv. Juraja v mestskej časti Žiliny – Trnovom, kde vyrástla nelegálna skládka odpadu, má podľa informácií TRENDu už onedlho vyrásť nový Park sv. Juraja.

Podľa zverejnených návrhov by okolo kostola mal vyrásť plot a kvetinový záhon, nad močiarmi povedú móla, mostíky a povedľa chodníky. Plochy, z ktorých plánuje OZ Malá Fatra urobiť krásne, zelené trávniky, boli čiernou skládkou podľa granty.zilina.sk znehodnotené a práce na nich začali už v januári tohto roka. Podľa TRENDu bude súčasťou parku s rozlohou väčšou než 20 000 štvorcových metrov prestrešené pódium na kultúrne podujatia aj lavičky.

Na svoje si vďaka vybudovanému ihrisku prídu aj tí najmenší, ale aj milovníci cykloturistiky. Má tu totižto vyrásť aj cyklochodník, ktorý Trnové prepojí s Vodným dielom Žilina. Náklady na financovanie a riešenie údržby budú podľa jednej zo štúdií nižšie než vo veľkých mestách, pretože ide prevažne o prírodnú výsadbu, s ktorou dokonca môžu v rámci praktických predmetov alebo športových cvičení pomôcť napríklad aj žiaci neďalekej základnej školy. Z použitého materiálu sa majú využiť najmä dreviny typické pre túto oblasť.

Financovanie projektu zatiaľ ani po územnom rozhodnutí nie je jasné a objem prostriedkov relatívne oklieštený. Občianske združenie má obmedzené možnosti, preto by chceli využiť čo najviac grantov a príspevkov, ktorých niektoré sú už prisľúbené. V jednom zo svojich komentárov na Facebooku aktivisti z Parku sv. Juraja v Trnovom už v roku 2017 napísali: Na parku sa intenzívne pracuje cca 2 roky. Momentálne sa dokončuje potrebná projektová dokumentácia, ktorá je vzhľadom na charakter pozemkov veľmi náročná a žiaľ zdĺhavá.

Keďže ide o projekt, ktorý sa rieši z príspevkov o to je to časovo náročnejšie. Na projektovej dokumentácii sa odpracovalo cez 1600 hodín odbornej projekčnej práce, ktorá bola dobrovoľnícka. Žiaľ materiál a potrebná práca a technické zabezpečenie takéhoto projektu je už nad sily dobrovoľníckej práce

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá