Za prestupom Cristiana Ronalda do Juventusu sa skrýva množstvo prekvapení a obchodných trikov

  • Každý futbalový fanúšik už určite vie, že prestup portugalskej hviezdy, Cristiana Ronalda je spečatený
  • Svoje góly v drese Realu Madrid má zrátané a na nové sa teší v Juventuse Turín
cristiano-ronaldo-juventus-deal
Sports Illustrated
  • Každý futbalový fanúšik už určite vie, že prestup portugalskej hviezdy, Cristiana Ronalda je spečatený
  • Svoje góly v drese Realu Madrid má zrátané a na nové sa teší v Juventuse Turín

Veľkými prestupmi sa to v poslednej dobe len tak hemží. Fanúšikov basketbalu napríklad potešil presun žijúcej legendy LeBrona Jamesa, ktorý opúšťa svoj tím Cle­ve­land Ca­va­liers a za prísľub ne­uve­ri­teľ­ných 154-mi­li­ó­nov do­lá­rov ho do svo­jich ra­dov zís­kali ho­ly­wo­od­sky Los An­ge­les La­kers. Futbaloví nadšenci však sledovali skôr minuloročný prestup Neymara z FC Barcelony do tímu Paris St. Germain v hodnote 222 miliónov eur. Jedná sa o historicky najvyššiu sumu za prestup v histórii tohto športu. Prestup Cristiana Ronalda z Realu Madrid do Juventusu Turín je však ďalším higlightom.

via GIPHY

Financovanie nebude jednoduché

UEFA v roku 2010 do svojich stanov zapracovala koncept Financial Fair Play. Ten sa má postarať o niekoľko hlavných bodov pokojného „spolunažívania“ európskych futbalových klubov – zvýšiť ich transparentnosť a životaschopnosť, zaviesť viac racionality a disciplíny do financií aj podporovať zodpovedné výdavky na dlhodobý prospech futbalu. Jedným z hlavných pravidiel je vyrovnanosť príjmov klubov, ktoré sa bijú o tých najlepších hráčov ligy. Keďže Ronaldo mal v Reale Madrid zmluvu podpísanú až do roku 2021 a výstupná klauzula sa vyšplhala až na jednu miliardu eur, Juventus Turín si musel pomôcť ako vedel. 

Na realmadrid.com sa športovec prihovoril fanúšikom: Tieto roky v Reale Madrid a v tomto meste boli pravdepodobne najšťastnejším v mojom živote. Mám pocit ohromnej vďačnosti klubu aj mestu. Môžem im poďakovať za lásku a náklonnosť, ktorú som dostal. Domnievam sa však, že nastal čas otvoriť novú etapu v mojom živote, a preto som požiadal klub, aby akceptoval, že odchádzam. Cítim to tak a žiadam všetkých, najmä našich fanúšikov, aby mi porozumeli.“

Ronaldo za stovku miliónov

V skutočnosti podľa informácií BBC klub za nezastaviteľného Portugalca dostal „len“ 100 miliónov eur a s Juventusom Ronaldo podpísal štvorročnú zmluvu. Aby sa neporušili podmienky spomínanej finančnej Fair Play, nový klub sa rozhodol sumu za hráča splácať postupne v štyroch splátkach. A to nie je všetko. Podporu na ročný plat vo výške 30 miliónov prisľúbila talianska automobilka Fiat. Zhodou náhod má totižto rodina Agnelliovcov (vlastniaca Fiat) v klube približne tretinový podiel.

Pre itasportpress.it jeden zo zamestnancov automobilky však vyhlásil, že je to hanba. Vo firme sa totižto už desaťročie nezvyšovali platy a vedenie ročne minie približne 100 miliónov na rôzne sponzoringy. Len za hodnotu pomoci pri financovaní Ronalda by si každý zo zamestnancov mohol k svojej výplate pripočítať približne 200 eur. Hnev zamestnancov je o niečo viac opodstatnený aj preto, že Ronaldo nie je prvým z hráčov Juventusu, s ktorého výplatou Fiat pomáha. Podľa thesun.co.uk je to aj Gonzalo Higuain, ktorý sem prestúpil pred dvoma rokmi.

via GIPHY

Dôvod je prozaický

Hoci Ronaldo opúšťa Real Madrid s príhovorom pre fanúšikov plným pokory, dôvodom na odchod bolo podľa sport.sme.sk napríklad aj to, že svojmu hráčovi, ktorý bol už aj tak najlepšie plateným v klube, nechceli zaplatiť viac.

Sports IllustratedV Španielsku to tiež nebolo ružové, čo sa daňových povinností týka a v Taliansku by mu malo z výplaty ubúdať o niečo menej. Podľa Forbesu sa dnes niekoľkonásobný držiteľ Zlatej lopty môže pochváliť treťou priečkou v rebríčku najlepšie zarábajúcich športovcov planéty.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech