Zdieľaná ekonomika hýbe svetom. Čo všetko ovplyvňuje aj na Slovensku?

  • Koncept zdieľanej ekonomiky funguje aj na Slovensku
  • Osvedčili sa nám služby ako BlaBlaCar, Airbnb či Taxify
  • V zahraničí však fungujú aj ďalšie platformy, ktoré by nám mohli uľahčiť život
allef-vinicius-468838-unsplash
Unsplash
  • Koncept zdieľanej ekonomiky funguje aj na Slovensku
  • Osvedčili sa nám služby ako BlaBlaCar, Airbnb či Taxify
  • V zahraničí však fungujú aj ďalšie platformy, ktoré by nám mohli uľahčiť život

Zdieľaná ekonomika nie je len módny výstrelok. Koncept reálne funguje a rozširuje sa po celom svete. Od spolujazdy autom cez zdieľania obydlia až po požičania náradia, toto všetko a ďaleko viac ponúka zdieľaná ekonomika. Niektoré služby máme na Slovensku už nejaký ten piatok, ale vo svete funguje aj mnoho iných. Predsa len, čo sa týka nových vecí, Slovensko je niekedy až prehnane opatrná krajina.

Šoféruj, nechaj sa zviezť alebo požičaj auto

Ako sme už načrtli, niektoré služby zdieľanej ekonomiky už dlhšie fungujú aj na Slovensku. Ak niekam cestuješ, môžeš napríklad využiť službu BlaBlaCar. V aplikácií si jednoducho vyhľadáš niekoho, kto ide tým istým smerom ako ty, dohodneš sa na spolujazde, na detailoch, zaplatíš… Všetko to prebieha hladko cez aplikáciu. Tá funguje na základe hodnotení, takže si do istej miery vieš overiť, s kým cestuješ.

Pri autách ešte chvíľu zostaneme. Nedávno u nás fungoval aj Uber ako alternatíva etablovaných taxi služieb. V súčasnosti môžeš namiesto bežného taxíku využívať služby estónskeho Taxify. Okrem zdieľania jazdy si môžeš požičať aj celé auto a to vďaka službe Carrivederci. Hlavnou myšlienkou je, že auto nepotrebuješ mať neustále, a preto sa ho oplatí požičať. Ako zákazník si vieš vybrať z dostatočne veľkej ponuky áut také, ktoré ti v tej chvíli vyhovuje najviac. Majiteľ auta si zarobí a vozidlo nestojí len tak v garáži.

Autá majú nastavené limity: cenu, maximálny počet kilometrov, ktorý na aute môžeš prejsť za deň, dni, kedy je auto k dispozícií. Na stránke existuje filter, cez ktorý si zvolíš aj o aké auto máš záujem. Výsledky môžeš filtrovať podľa počtu miest na sedenie, paliva, na ktoré auto jazdí, či potrebuješ pohon 4×4 alebo chceš auto s automatickou prevodovkou.

Ak nepotrebuješ väčšie auto a stačí ti niečo skladnejšie, môžeš využiť jednu zo služieb projektu Up! City. Na projekte spolupracujú Volkswagen Slovakia, Aliancia Stará Tržnica s partnermi – mesto Bratislava, Cyklokuriér Švihaj Šuhaj a ZSE. Vďaka tomuto projektu si môžeš požičať Volkswagen e-Up, ktorý jazdí na elektriku alebo rôzne druhy bicyklov. Čo sa dopravy týka, na Slovensku teda netrpíme akútnym nedostatkom alternatívnych služieb.

Prenajmi izbu alebo byt, privyrob si brigádou

Ak čítaš náš web, tak Airbnb pre teba nie je žiadna neznáma, túto tematiku rozoberáme dosť často. Nedávno sme sa venovali tomu, ako podporil našu ekonomiku, a koľko priemerne na ňom dokáže zarobiť Slovák. V skratke, cez Airbnb si dokážeš krátkodobo prenajať izbu alebo celú nehnuteľnosť, či už sa jedná o byt, dom či letnú vilu, možností je mnoho. Hostiteľ ti môže poradiť, čo máš navštíviť a samotný Airbnb ti ponúka aj zážitky. Kajakovanie po Vltave, workshop, na ktorom si vyrobíš vlastný zápisník či objavovanie tajomných zákutí mesta, aj toto ti ponúka Airbnb. Samozrejme, za každý zážitok si zaplatíš.

Máš nejaký talent, ktorý chceš speňažiť? Na to je tu portál Jaspravim.sk. Cez ich stránku môžeš svoje zručnosti ponúknuť na predaj, respektíve na prenájom. Stačí sa zaregistrovať, pridať ponuku, v ktorej opíšeš, čo ponúkaš a stanoviť cenu. Na Jaspravim nájdeš aj  manuál. Ten ti na začiatku objasní ako to celé funguje a dokonca ti pomôže inzerát vyladiť aj marketingovo.

Ako to pri väčšine služieb, ktoré fungujú na základe zdieľanej ekonomiky býva, aj tu ťa vie kupujúci ohodnotiť, to má potom vplyv na to, aký veľký dopyt bude po tvojich službách. Nič však nie je zadarmo a stránka si účtuje poplatok za sprostredkovanie. Tie má ale fixne nastavené, za zárobky do 400 EUR si berie poplatok 15 %, nad 400 EUR 13 % a ak zarábaš viac ako 1000 EUR, tak ti strhnú 12 %. Podľa kvality tvojich služieb získaš od Jaspravim „Odznak dôvery“. Je to niečo ako „Odznak super hostiteľa“ od Airbnb, čiže kupujúci vie, že tvoje služby sú naozaj kvalitné.

Čo bude ďalej?

Zahraničných konceptov, ktoré by uspeli aj u nás je neúrekom. Ak sa pozrieme k bratom Čechom, tak ich služba Pujcim.to, by mohla byť aj u nás určite úspešná. Každý z nás má doma veci, ktoré nepoužíva často, tak prečo by nám nemohli zarábať peniaze? Dobrým príkladom je akčná kamera. Ak nie si profesionálny atlét alebo sa neživíš videom, tak ju použiješ iba na dovolenke, alebo pri nejakom adrenalínovom zážitku.

Ďalším dobrým príkladom je vŕtačka alebo sada ručného náradia. Sem-tam treba niečo opraviť alebo namontovať, ale pokiaľ sa tým neživíš, tá sada strávi väčšinu času v skrini. Služba ti zároveň šetrí peniaze, niektoré tieto veci nie sú predsa najlacnejšie. Ak si produkt nekúpiš, ale radšej si ho požičiaš, chrániš tým zase prostredie.

V zahraničí ďalej fungujú aj platformy na prenajímanie garáží alebo parkovacích miest ako Spacer. Ak máš priestoru na rozdávanie, v zahraničí ho môžeš prenajať pomocou Store at my house. To by mohol byť alternatívny zdroj príjmov napríklad pre rodinu, ktorá už má dospelé deti a v dome vznikol nevyužívaný priestor. Hlavne pri výške slovenských dôchodkov by určite takáto služba mnohým starším ľuďom finančne pomohla.

Dalo by sa povedať, že na západe nájdeš aplikáciu takmer na všetko. Chceš si privyrobiť venčením psov? Zvoľ Wagwalking. Máš chuť si zajazdiť na bicykli, ale nechceš si ho kúpiť? Navštív Spinlister. Chystáš sa na večierok a potrebuješ nejaké unikátne šaty? Požičaj si ich od nejakej baby, ktorej visia v šatníku cez The Volte. A takto by sme mohli pokračovať do aleluja…


Doba sa mení, ľudia začínajú myslieť inak. Nepotrebujú veci vlastniť a uvedomujú si, aký dopad má ich správanie na planétu. Faktom je, že už teraz žijeme na ekologický dlh a treba sa k planéte chovať šetrnejšie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá