Ľuboš Kuboň a appka TakeMeasure, vďaka ktorej jediným cvaknutím zmeriaš všetko

  • Ľuboš Kuboň je matematik. Matematiku využíva vo svojom dennom pracovnom živote, pri tvorbe vlastnej appky a dokonca sa stala hlavnou témou jeho blogu. Vyskúšal si štúdium na MATFYZE, King‘ s College, ale aj na Cambridge. Rozhovor s Ľubošom o jeho novej appke TakeMeasure, o láske k matematike a o vzdelávaní ma prinútil prehodnotiť môj nevydarený vzťah k tejto vede.
cambridge
  • Ľuboš Kuboň je matematik. Matematiku využíva vo svojom dennom pracovnom živote, pri tvorbe vlastnej appky a dokonca sa stala hlavnou témou jeho blogu. Vyskúšal si štúdium na MATFYZE, King‘ s College, ale aj na Cambridge. Rozhovor s Ľubošom o jeho novej appke TakeMeasure, o láske k matematike a o vzdelávaní ma prinútil prehodnotiť môj nevydarený vzťah k tejto vede.

Aplikácia TakeMeasure je fantastická. Ako to všetko začalo? Odkiaľ prišiel tento nápad?

Ďakujem, som rád, že sa Ti páči! Tento nápad som dostal, keď som si raz potreboval zmerať batožinu do lietadla a nemal som doma žiaden meter. Vtedy mi napadlo, že by bolo fajn mať ho v mobile vždy po ruke.

takemeasure4totototot

 

Čo všetko možno odmerať? Ako to vlastne celé funguje?

Najlepšie sa to opisuje na príklade. Predstav si, že chceš odmerať stôl. Položíš na neho list papiera A4 a urobíš fotku. V appke označíš papier a potvrdíš. Zrazu vieš merať všetko čo leží v rovine papiera, čiže napríklad hrany stola, alebo pero ktoré na ňom leží. Takto vieš zmerať nábytok, kufre, miestnosť, vlastne hocijaké veľké a malé veci, ktoré sa zmestia do fotky. Ako referencia sa dá okrem papiera použiť bankovka alebo karta peňaženkového formátu.

Sranda na tom celom je, že fotka nemusí byť spravená kolmo zhora, to by bolo matematicky triviálne, ale z ľubovoľného uhla. Algoritmus vo vnútri pretransformuje fotku do priestoru, v ktorom sa akoby pozeráme kolmo zhora a tam prebehne meranie.

header

Plánovať, dizajnovať, vytvárať a obrandovať aplikáciu asi nie je záležitosť niekoľkých dní. Človek sa však stále učí na vlastných chybách, aj keď je dobré, ak máš niekoho, kto ťa vie varovať a poradiť. Ktoré kroky by si dnes urobil možno inak?

Zistil som, že je kritické vedieť jasne komunikovať užívateľovi, čo daná appka vlastne robí. Z toho sa potom odvíja aj vzhľad a marketing. Môžete mať v appke najbrutálnejšie algá, ale pokiaľ ich užívateľ nevie správne využiť, tak to celé stráca význam. Napríklad, v prípade TakeMeasure, ľudia sem-tam očakávajú, že merať sa bude dať doslova čokoľvek z fotky, aj mimo roviny referenčného objektu.

Keď TakeMeasure niekomu ukážem a vysvetlím osobne, tak reakcia býva: „Toto je super!” Na druhej strane v app storoch, kde nemáte tú možnosť osobného kontaktu, niekedy okrem mnoho dobrých hodnotení príde aj hodnotenie typu jednoslovného vulgarizmu s jednou hviezdičkou. Toto je výzva, s ktorou treba nepretržite pracovať.

takemeasure3

 

Máte 12000 stiahnutí z 11 krajín sveta. To sú skvelé výsledky. Ako ste riešili financovanie? Aký je tvoj názor na crowdfunding?

Financovanie je organické, z mojich vlastných prostriedkov. Matematiku a verziu na Android som robil ja, verziu na iOS robil môj kamarát Matt Marshall. Organická báza mi v tomto prípade vyhovovala, lebo sme obaja zároveň aj vývojári.

Keby sa ale TakeMeasure rozhodol realizovať niekto, kto by mal iba nápad a nevedel by si to vyskúmať a nakódiť, tak crowdfunding by mohol byť zaujímavý. Skôr ale crowdfunding založení na imaní, ako na odmenách. Keď chcete získať dobré momentum stiahnutí, je žiaduce, aby appka bola zadarmo aspoň na jednej platforme, čo by bolo potom v kontradikcii s odmenou typu „budete to mať zadarmo“.

 

V roku 2013 ste spravili základný výskum, o rok na to prišla verzia pre Android a tento rok zasa pre iOS. Čo plánujete ďalej? Kam by ste chceli túto appku posunúť?

Teraz pracujem na automatickom rozpoznávaní papiera na fotke, aby ho užívateľ nemusel označovať. Zvýši sa tým svižnosť celého end-to-end procesu, ale aj presnosť. Skúmam rôzne spôsoby ako na to, od obyčajného flood-fill algoritmu, cez clusteringové algoritmy, až po detekciu hrán.
takemeasure2totototototototo

 

Teraz trochu o tebe: Odišiel si do Londýna študovať matematiku na King’s College a neskôr Mastra na Cambridge. V čom bola táto skúsenosť unikátna?

Z Londýna by som najmä spomenul celý ekosystém stáží a graduate programov.  Práve tie boli jedným z dôvodov, vďaka ktorým som aj medzi bakalárskym a magisterským štúdiom dva roky pracoval v Deutsche Bank. Páči sa mi, že podobný ekosystém sa snaží na Slovensku spojazdniť Leaf. V Londýne som mal perfektného školiteľa na bakalársku prácu, ktorý pracuje ako matematik v banke na plný úväzok, ale aj napriek tomu sme sa stretávali o 6:30 ráno, ešte predtým, ako išiel do roboty. Dodnes sa stretávame a je mojim mentorom.

V Cambridge je mnoho veci unikátnych a na dlhé rozprávanie. Napríklad formálne večere v róbach v historických jedálňach s dlhými stolmi v štýle Harry Potter. Najzaujímavejší mi prišiel systém collegov. College funguje v súčasnosti ako internát, s bohatou históriou, kde človek býva, stravuje sa, učí sa a socializuje sa vo veľmi komornom prostredí so študentami zo všetkých rôznych oborov, čo rozširuje obzory a vytvára pocit skutočnej komunity. Čo sa týkalo mojich spolužiakov, motivujúce bolo, ako to veľkú väčšinu bavilo a mali zápal pre tú svoju oblasť matematiky. Pracovné tempo študentov je veľmi vysoké a pravidelné a nepretržité počas celého roka. Jednoducho sa tam maká! Z hľadiska kariéry, Cambridge na životopise zabezpečí to, že sa druhá strana s tebou bude baviť, čiže je to akoby taká vstupenka na prvé interview.
londyn

 

Aký je rozdiel v štúdiu matematiky u nás a v zahraničí? Poprípade, aké konkrétne kroky by sa mali zaviesť pri výučbe na Slovensku?

Predtým ako som išiel do Anglicka, som ešte jeden semester študoval ekonomickú a finančnú matematiku na Matfyze. Je to jeden výborný program a aj napojenie na priemysel je dobre etablované. Myslím si, že ich prístupom by sa mohli inšpirovať aj iné matematické programy na Slovensku. Čo by som trochu upravil a čo je aj v súlade s rozprávaním mojich kamarátov, ktorí ho doštudovali, je veľké kvantum učiva. Menej je niekedy viac. Vo všeobecnosti si ešte treba položiť otázku, prečo mordovať študentov štátnou skúškou. V Británií sa štátnice nerobia, výsledná známka je funkcia všetkých výsledkov dosiahnutých počas štúdia.

 

Po absolvovaní Mastra, po každodennej práci s číslami, čo pre teba znamená matematika a prečo je užitočné študovať ju?

Skôr každodennej práci s písmenami… S matematikou pracujem aj v mojej súčasnej robote, vo výskumnom tíme na elektronickom obchodovaní v banke, aj v startupe, aj na blogu. Všetky tri ma bavia. V tomto prípade vidno tú univerzálnosť matematiky. Zároveň je to veľmi estetická disciplína.

 

Estetická?

Jej estetickosť spočíva v tom, že pri jej hlbšom pochopení človek prežíva pocity takej prirodzenej krásy.

 

Tvoja vášeň pre matematiku sa ukázala aj pri tvorbe blogu Mamat. Aká je jeho hlavná úloha?

Blog mamat.sk má dva hlavné ciele. Prvý je vytvoriť u študentov stredných škôl pozitívny vzťah k matematike prostredníctvom zaujímavých článkov. Druhým je poskytnúť učiteľom inšpiráciu na vyučovanie. Strednodobo by som chcel z mamatu vytvoriť platformu, kde by každý učiteľ, študent alebo ktokoľvek, kto má pocit, že vie nejakú tému inovatívne a zaujímavo spracovať, mohol poslať článok. Po odbornom peer-review následne publikovať. Docent Kubáček na prednáškach prváckej analýzy na Matfyze hovorieva: “Tí, ktorí ste z tých lepších gymnázií, už toto budete poznať…” Cieľom je, aby tých lepších škôl bolo stále viac.

mamattototootott

 

Typická HR otázka na záver: Kde sa vidíš o 5 rokov?

S bratom Kamilom sme sa začali venovať jednému veľmi zaujímavému nápadu v oblasti vzdelávania. Ak by sa nám to podarilo zrealizovať a vydalo by to, tak snáď zas v rozhovore tuná!

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá