Ľudia dnes bohatnú na veciach, o ktorých by si to nepovedal. Kúp si tieto kúsky a o pár rokov ich môžeš draho predať

  • Stále sa veľa hovorí o investovaní do akcií, kryptomien či zlata
  • Táto téma síce nikdy nezostarne, investorom sa ale otvárajú nové možnosti
  • Poriadne zbohatnúť môžeš aj na investovaní do týchto predmetov
žena, vino, hermes
Unsplash/lioncat, chi lok
  • Stále sa veľa hovorí o investovaní do akcií, kryptomien či zlata
  • Táto téma síce nikdy nezostarne, investorom sa ale otvárajú nové možnosti
  • Poriadne zbohatnúť môžeš aj na investovaní do týchto predmetov

Chceš zhodnotiť svoje peniaze tým, že do niečoho investuješ, no krypto či akcie ťa nelákajú a rád by si investoval do niečoho menej konvenčného? Ak áno, tieto tipy sa ti naozaj môžu hodiť. 

Boom investovania do kabeliek

Prednedávnom sme písali o tom, že mileniáli sa rozhodli vo veľkom investovať do drahých kabeliek. Podľa aktuálnych informácii to vyzerá tak, že svoje rozhodnutie neoľutujú. CNN zverejnilo správu, že záujem o kabelky Hermès Birkin je taký veľký, že ho neotupila ani globálna pandémia.

Aukčný dom Christie’s hovorí, že jednou z jej dvoch najpredávanejších kabeliek v histórii je tá s názvom Birkin. Je vyrobená z krokodílej kože a jej cena sa vyšplhala na takmer 390 000 dolárov. Druhou bola kabelka Kelly od Hermès, ktorá sa predala za takmer 450 000 dolárov.

Kabelky Birkin, ktorých maloobchodná suma sa pohybuje od 9 000 dolárov do viac ako 500 000 dolárov, vyrába francúzska spoločnosť Hermès. Značka však ročne vyrobí len obmedzené množstvo, a preto je veľmi ťažké získať kabelku priamo od výrobcu.

Ilustračný obrázok
zdroj: instagram/hermes.reetzy,instagram/luxe_of_love8411

Na trhu s investíciami sa stávajú luxusné kabelky čoraz častejšou voľbou, uvádza Daily Mail. Podľa agentúry Art Market Research (AMR) teraz z hľadiska investičného potenciálu dokonca prekonávajú umenie, klasické autá a vzácne whisky.

„Ak ste si kúpili svoju Louis Vuitton Monogram Multicolor Heartbreaker z roku 2012 do januára 2019 na sekundárnom trhu, mohli ste ju kúpiť v rozmedzí od 750 do 1 000 dolárov, v závislosti od stavu. Dnes sa rovnaká taška predáva za 2 000 dolárov,“ uvádza Sarah Davis, zakladateľka spoločnosti Fashionphile.

Šéfka spoločnosti RealReal Sasha Skoda vysvetľuje, že predaj luxusných kabeliek sa od apríla do septembra 2020 zdvojnásobil. „Mileniáli v minulom štvrťroku nakupovali viac kabeliek Hermès než ktorákoľvek iná demografická skupina,“ dodáva pre InStyle.

Ak obľubuješ módu, táto investícia pre teba môže byť skvelým riešením.

Klenoty začínajú byť populárne už aj na Slovensku

Investoval by si do klenotov? Záujem Slovákov o tento typ zhodnotenia peňazí ťa zrejme prekvapí. Na Slovensku totiž podľa prieskumu klenotníctva ALO Diamonds kupuje drahokam ako investíciu už každý štvrtý Slovák (27 %). 

Nie je veľkým prekvapením, že čím je kameň väčší a kvalitnejší – a tým aj vzácnejší – tým rýchlejšie rastie jeho hodnota. Investičné šperky by mali mať vždy aspoň jeden dominantný drahokam, ktorý je potom kľúčový pri zhodnotení klenotu. Spracovanie a dizajn šperku by mali brať ohľad na meniace sa trendy. Dôležitá je nadčasovosť.

Do investičných šperkov bývajú najčastejšie osádzané diamanty. Ich schopnosť dlhodobo udržať a zvyšovať svoju hodnotu je legendárna.

Ako sa uvádza v prieskume ALO Diamonds, cena kvalitných väčších kusov medzi rokmi 2005 a 2020 narástla o viac ako 120 %. Málokto ale vie, že diamanty nemusia byť len číre alebo žltkasté. Zriedkavo sa v prírode vyskytujú aj v pestrej škále farieb.

Najviac cenené sú sýto zafarbené diamanty – modré, zelené a ružové. Z pohľadu výrazných farieb ale diamanty nie sú ani zďaleka jedinými vzácnymi kameňmi, ktoré sa osádzajú do drahých klenotov.

Podľa predajcu drahokamov ALO Diamonds v súčasnosti ľudia preferujú zelené smaragdy, žiarivo modré tanzanity, červené rubíny, či tyrkysové turmalíny paraiba. Rast cien týchto vzácnych drahokamov je taktiež veľmi zaujímavý.

Investičné šperky sú totiž svojím spôsobom umelecké diela, ktorých hodnota rastie podobne ako pri obrazoch. Spolu s jedinečným umeleckým spracovaním figuruje v raste hodnoty investičných šperkov aj skutočnosť, že euro oproti doláru, v ktorom sa nakupuje väčšina surovín, dlhodobo slabne.

Ak sa bavíme o investičných šperkoch, hlavným ťahúňom sú nepochybne vzácne drahokamy. Sem patria obľúbené diamanty, ktorých sa v roku 2019 vyťažilo podľa odhadov analytikov portálu statista.com celosvetovo  141,5 miliónov karátov (31,2 tony).

Podľa poradenskej spoločnosti Bain & Company a Antverpského svetového diamantového centra nebude záujem o diamanty klesať ani v najbližších rokoch. Dokonca odhadujú, že v priebehu nasledujúcich 10 rokov bude dopyt po neupravených diamantoch rásť medziročne o 3 – 4 %.

Podľa analytikov nebudú novo vyťažené diamanty v budúcnosti ani zďaleka schopné uspokojiť celosvetový dopyt, ktorý bude rásť na amerických, indických aj čínskych trhoch.

Prispeje aj klesajúca výťažnosť starých baní a absencia nových nálezísk. Súčasné prognózy naznačujú, že nedostatok vzácnych kameňov môže byť horúcou témou už v roku 2030, na zhodnotenie svojich peňazí by si teda vôbec nemusel čakať dlho.

Slováci skrývajú na účtoch miliardy. Záujem o investovanie prudko rastie (ROZHOVOR)

Najlepšia investícia pre milovníkov vína

Ak ťa neoslovili drahé kamene ani kabelky, je tu ešte jedna možnosť, ktorá je o to výhodnejšou, že je ešte len v zárodkoch. Ak teda na túto vlnu naskočíš už teraz, je pravdepodobné, že o niekoľko rokov si poďakuješ. Ide o kúpu investičného vína.

„O investičnom víne hovoríme vtedy, keď má víno potenciál zrenia, teda pri vhodnom skladovaní tieto vína zrejú vo fľaši, rastú kvalitatívne, rozvíja sa ich potenciál a charakter a teda stúpa aj ich cena. Nie každé víno má potenciál stať sa investičným,“ hovorí Peter Stanko, spolumajiteľ Vína Mrva&Stanko.

Ako ďalej dodáva: „Takýto predpoklad majú hlavne červené vína. V prospech ceny investičných vín hrá hlavne výnimočný ročník a množstvo vyrobeného vína v danom ročníku. No a, samozrejme, aj potenciál trhu, teda kúpyschopnosť a chuť ľudí piť takýto typ vína.“

zdroj: Unsplash/@kelsoknight

Čo sa týka tohto typu investovania, hovoriť o predpokladaných výnosoch je ťažké, cenu určuje trh a je veľmi ťažké a náročné odhadnúť, čo bude o rok, nie ešte v horizonte dekády. V zahraničí však vidíme, že cena vzácnej fľaše postupom času narastie aj niekoľkonásobne. 

A do akých vín radí skúsený vinár investovať? „Ja by som na investície preferoval skôr červené odrody vín, pretože tieto majú väčší potenciál zrenia a dlhšiu životnú krivku, a teda vo fľašiach sa ich nemusíme báť nechať aj 10 – 15 rokov. Sústredil by som sa tiež na ročník, z ktorého vínko pochádza, pretože ide naozaj o komplexný produkt, na ktorý má vplyv nielen spracovanie vinárom a pôda vinice, ale aj počasie a klimatické podmienky v danom roku.“

Možností je viacero, výber je na tebe

Ako teda môžeš vidieť, investovať do kryptomien alebo do akcií už dnes nie je ani zďaleka jedinou možnosťou, ako svoje peniaze zhodnotiť.

Ak ťa niektorá z týchto možností zlákala, je len na tebe, či ju využiješ. Najväčší počiatočný kapitál budeš určite potrebovať pri prvej možnosti, teda pri kúpe kabeliek – rovnako najväčší ale môže byť aj zisk.

Naopak, kúpa investičného vína je aktuálne finančne najprijateľnejšou možnosťou, nevýhodou je ale to, že v danej oblasti sa musíš naozaj vyznať, a celý tento trh je zatiaľ stále len „v plienkach“.

Nech sa ale rozhodneš akokoľvek, nechať svoje peniaze pracovať za seba je vždy dobrým rozhodnutím. 

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: CNN, Daily Mail, In Style, Statista, Bain

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá