Ľudia si dokážu navzájom čítať myšlienky!

Peter Lastovecký / 27. septembra 2015 / Biznis

Dvaja ľudia si práve zahrali hádaj na čo myslím, a to doslova. Vedci v USA prepojili mozgy dvoch dobrovoľníkov, ktorí boli od seba vzdialení viac ako 1,5km. Toto je prvý experiment, ktorý demonštruje prepojenie dvoch mozgov ľudí tak, aby sa mohli relatívne presne domnievať, čo si ten druhy myslí.

 

Dvaja ľudia hádali na čo ten druhý myslí, ale namiesto pýtania sa otázok, gestikulovania či mimiky komunikovali iba pomocou myšlienok. Takýmto spôsobom boli schopní uhádnuť až 72% objektov, ktoré si v hlave predstavoval ich partner.

 

Vedúci výskumu na Washingtonskej Univerzite, Andrea Stocco na tlačovej konferencii po pokuse vyhlásil: „Využívame pocity, ktoré sú vyvolávané či už pri pozeraní na nejaký objekt, alebo pri spomienke na neho, tieto reprezentujeme pomocou signálov a prenášame cez internet,“  a dodáva: „Toto je najkomplexnejší experiment na dvoch ľudských mozgoch, aký doteraz kto uskutočnil“.

 

Ako to prebiehalo ? Človek ktorý si niečo myslel (respondent), mal na hlave pripojenú takzvanú EEG čiapku, ktorá zaznamenávala jeho mozgovú aktivitu. Druhý mal zas na hlavne magnetickú cievku. Každé kolo, si respondent myslel na objekt, povedzme že na psa. Druhý ktorý dostal informácie do mozgu o tom, aké pocity myslený objekt vyvolával kládol otázky typu „je to zviera?“ A teraz príde tá druhá časť, jeho kolega reagoval opäť len sústredením sa na odpovede „Áno“ alebo „Nie“, tie sa potom spätne poslali na display hádajúceho. Ako už bolo spomenuté, kladná odpoveď zaznela až v 72% otázok.

 

 

Obdobný experiment, o čosi jednoduchší, sa uskutočnil aj v roku 2013, rovnako na Washingtonskej Univerzite. Išlo o jednosmerne prijímanie vnemov. Vtedy si zahrali hru podobnú legendárnej Space Impact, kde respondent posielal signál kolegovi, kedy má odpáliť raketu. Pozrite si krátke video kde vidno ako veľmi sa bavia svojim výskumom.

 

Zdroj: Science Alert

Pridať komentár (0)