Ľudia trpia „vianočnou chorobou“. Spúšťa ju stromček, zdravotné prejavy sú nepríjemné

  • Pozor na syndróm vianočného stromčeka
  • Spájajú sa s ním rôzne ťažkosti
  • Dbaj na to, akú dekoráciu si vyberieš
Syndróm vianočného stromčeka, upozornenie na vianočný stromček
Archív Canva
  • Pozor na syndróm vianočného stromčeka
  • Spájajú sa s ním rôzne ťažkosti
  • Dbaj na to, akú dekoráciu si vyberieš

Prípravy na Vianoce sú už v plnom prúde. Okrem vyzdobených námestí, mestských a obchodných centier sa dekorácie už čoraz viac dostávajú aj do jednotlivých domácností. Čoskoro sa začnú stavať tradičné vianočné stromčeky, avšak práve pri tejto ikone vianočných sviatkov si treba dávať pozor. Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú na „syndróm vianočného stromčeka“.

Či už si zvykneš zdobiť živý alebo umelý stromček, môžu sa s ním spájať isté zdravotné riziká. Ako informujú portály USA Today a IFL Science, viacerí ľudia sa vo vianočnom období stretávajú s nepríjemnými alergickými reakciami, typickými skôr pre jarné či letné ročné obdobie.

Syndróm vianočného stromčeka sa spája s alergiou. Na živých jedličkách, boroviciach či smrekoch totiž nájdeme viaceré alergény, ktoré spôsobujú rôzne zdravotné ťažkosti.

Keďže severná pologuľa slávi Vianoce v zime, jej obyvatelia si alergie často mýlia s bežnými chorobami. Najčastejšie s prechladnutím, chrípkou a v súčasnosti aj covidom.

Príznaky zahŕňajú upchatý nos, výtok z nosa, svrbenie a slzenie očí, kýchanie, škriabanie v krku, sipot a kašeľ. Taktiež sa môžu spájať s problémami s pokožkou, ako napríklad s opuchom či svrbením.

Pozor si musia dávať astmatici

Obzvlášť závažná môže byť táto alergická reakcia pre ľudí, ktorí trpia astmou.

„Ľudia s astmou môžu trpieť vzplanutím symptómov alebo záchvatom, pri ktorom sa stiahnu ich dýchacie cesty. To môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním a sipot. No nie každý, kto zažíva alergickú reakciu okolo vianočných stromčekov, má astmu. Podobne nie každý s astmou zažije alergickú reakciu,“ uviedol pre IFL Science doktor Bhavini Shah z LloydsPharmacy Online Doctor.

Pediater Zachary Rubin z amerického Illinois vysvetľuje, že alergie priamo na borovice sú pomerne nezvyčajné. Obsahujú však dva nebezpečné alergény, a to píniové oriešky a peľ borovice.

Ak v tvojej domácnosti žije osoba s istou potravinovou alergiou spojenou s orechmi, zdobenie borovice môže byť z toho dôvodu nebezpečné, hovorí doktor.

No okrem toho sa na stromčekoch nachádza aj množstvo roztočov a plesní. Jeden samotný stromček môže hostiť viac ako 50 druhov plesní a každý z nich produkuje výtrusy prenášané vzduchom, ktoré napádajú náš imunitný systém.

Na základe vedeckých výskumov podľa IFL Science v priemere platí, že po uložení živého stromčeka do bytu sa množstvo výtrusov v priestoroch zvýši z 800 na 5 000 na meter kubický.

„Spóry (výtrusy, pozn. red.) plesní môžu byť prítomné na vianočných stromčekoch, najmä na živých stromoch, ako je borovica, jedľa alebo smrek,“ hovorí doktor Shah.

Pozor aj na umelé stromčeky

Ako upozorňuje UCLA Health, na umelých stromčekoch sa pri ich skladovaní môže nehromadiť prach, ale opäť aj výtrusy plesní a iné alergény. Aby si sa vyhol ich následkom, rozbaľuj svoj stromček vo vonkajších priestoroch, odporúčajú experti. Môžeš ho tiež opatrne povysávať, utrieť a podobne.

Stromčeky sa tiež odporúča baliť do vzduchotesných nádob. Ak nič také doma nevlastníš, pokús sa ho uložiť do škatule a detailne ju uzatvoriť. Napokon, stromčeky by sa nemali skladovať vo vlhkom prostredí.

Rovnaké riziká sa spájajú aj s vianočnými ozdobami. Či už ide o dekorácie na stromčeky, vence alebo iné položky, všetky z nich celý rok nechávame odložené v krabiciach. Ak ich nezabalíme dôkladne, môže na ne sadať prah a môžu sa objaviť plesne. Pred ich použitím ich preto lekári odporúčajú dezinfikovať.

Zdroje: USA Today, IFL Science, UCLA Health

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá