Lukašenka niektorí svetoví politici vrátane Zemana otvorene nazývajú diktátorom. Slovensko mlčí

  • Skúsení diplomati a politici sa vyjadrujú veľmi striedmo o svetových lídroch
  • Toto nepísané pravidlo tento týždeň porušili hneď traja Josep Borrell, Miloš Zeman a Gitanas Nauséda
  • Všetci traja pravidlo porušili pri bieloruskom politikovi Alexandrovi Lukašenkovi, ktorého označili za diktátora
  • Vzťahy medzi politikmi z EÚ, predstaviteľmi Únie a Lukašenkom sú dlhodobo napäté
Miloš, Putin, Lukašenko, Borrell
TASR/AP, Petr David Josek, Sergei Ilyin, Jean-François Badias
  • Skúsení diplomati a politici sa vyjadrujú veľmi striedmo o svetových lídroch
  • Toto nepísané pravidlo tento týždeň porušili hneď traja Josep Borrell, Miloš Zeman a Gitanas Nauséda
  • Všetci traja pravidlo porušili pri bieloruskom politikovi Alexandrovi Lukašenkovi, ktorého označili za diktátora
  • Vzťahy medzi politikmi z EÚ, predstaviteľmi Únie a Lukašenkom sú dlhodobo napäté

Skúsení diplomati a politici sa vyjadrujú veľmi striedmo o svetových lídroch a vyhýbajú sa nelichotivým označeniam ako diktátor. Toto nepísané pravidlo tento týždeň porušili hneď traja, a to šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell, český prezident Miloš Zeman a litovský prezident Gitanas Nauséda.

Všetci traja pri bieloruskom politikovi Alexandrovi Lukašenkovi, ktorého označili za diktátora.

Posledný európsky diktátor Lukašenko. Kým ho bude podporovať Vladimir Putin, neodíde a Bielorusom pôjde o život

„Súhlasím s vami všetkými: máme do činenia s diktátorom,“ povedal Borrell europoslancom počas plenárnej debaty v Štrasburgu, uvádza agentúra DPA.

Miloš Zeman nazval Lukašenka „posledným európskym diktátorom“. Urobil tak počas utorňajšej návštevy líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej v prezidentskom letnom sídle v obci Lány, uvádza spravodajský server českej televízie ČT24.

zdroj: Facebook/Miloš Zeman. Na snímku Zeman a Sviatlana Cichanovská

Zeman vyjadril Cichanovskej osobnú podporu, pričom ocenil jej odvahu. Prezident Zeman Cichanovskú podľa jej slov: „Ubezpečil o absolútnej podpore (Česka) bieloruskému demokratickému hnutiu a poprial nám, aby sa nám čo najskôr podarilo poraziť Lukašenkovu diktatúru,“ napísala Cichanovská na Twitteri.

EÚ aj Slovensko neuznáva Lukašenka ako legitímne zvoleného prezidenta 

Vzťahy medzi politikmi z EÚ, predstaviteľmi Únie a Lukašenkom sú dlhodobo napäté. Európska únia neuznáva Lukašenka ako legitímne zvoleného prezidenta. Uviedol to ešte minulý rok práve Borrell, informuje Politico. Podľa tvrdení opozície ich však vyhrala opozičná kandidátka práve Cichanovská, ktorá žije v exile v Litve.

Minister zahraničia Ivan Korčok (za SaS) v minulosti označil Lukašenka za nelegitímneho prezidenta, označeniu diktátor sa však vyhol.  

Vzťahy zhoršil ešte nedávny incident vynúteného pristania dopravného lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku, ktorý mnohí politici označujú za „únos“ či „akt štátneho terorizmu“.

lukašenko bielorusko
zdroj: TASR/AP/Sergei Grits

Na palube stroja smerujúceho z Atén do litovského Vilniusu sa nachádzal opozičný novinár Raman Pratasevič, ktorého následne na letisku v Minsku zatkli spolu s jeho priateľkou. EÚ prijala niekoľko balíkov sankcií proti Lukašenkovi a jeho podporovateľom práve za vynútené pristátie lietadla.

V reakcii na to dostali bieloruské aerolínie zákaz lietať vo vzdušnom priestore EÚ.

Ako sa dedinský chlapec Orbán podporovaný Sorosom nabalil, stal maďarským Mečiarom a postupne zabíja demokraciu

Pokusy bieloruskej vlády potlačiť prebiehajúce protesty v bývalej sovietskej republike viedli už skôr k uvaleniu sankcií Únie na tamojší režim.

Litva musí posilniť svoju obranu 

Litovský prezident Gitanas Nauséda v utorok – necelý týždeň pred summitom NATO – vyhlásil, že vo svetle narastajúcej hrozby zo strany susedného Bieloruska musí Litva posilniť svoje ozbrojené sily, uvádza TASR.

„Za východnými hranicami Litvy je nestabilný priestor, kde sa nerešpektujú základné ľudské práva a pravidlá slobodného sveta, kde diktátori… preberajú úlohu teroristov a unášajú dopravné lietadlá. Kde sa hranica a jadrová bezpečnosť stali nástrojom vydierania,“ povedal Nauséda, líder členskej krajiny EÚ a NATO (Severoatlantickej aliancie).

zdroj: TASR/AP, Mindaugas Kulbis. Na snímke litovský prezident Gitanas Nauséda

Je to už takmer rok odvtedy, čo sa Bielorusko dostalo do hlavných správ médií, pretože po augustových prezidentských voľbách vypukli protesty proti Lukašenkovi, ktorý sa vyhlásil za ich víťaza.

„Ahoj, diktátor“,  pozdravil sa Juncker Orbánovi 

Diplomati aj politici sa v minulosti vyhli označovaniu osôb nálepkami. Bývalý šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyvolal rozruch, keď na príchod premiéra Maďarska Viktora Orbána uviedol „prichádza diktátor“ a potom sa mu pozdravil „ahoj, diktátor“. Orbán sa pri pozdrave zasmial. Juncker to neskôr označil za vtip.

Práve Orbánove Maďarsko označujú niektorí politici za autoritársky režim. Ešte pred prezidentskými voľbami USA Joe Biden zaradil Maďarsko aj Poľsko k autoritárskym režimom.   

Zdroje: TASR, DPA, ČT24, Politico , Teraz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá