Biden zaradil Poľsko a Maďarsko k totalitným režimom. Z jeho víťazstva sa tieto krajiny ani náhodou netešia

  • Vzťahy medzi Trumpovou administratívou a Európskou úniou boli dlhodobo napäté
  • Biden sa vníma ako pokračovateľ Obamovej zahraničnej politiky, ktorá sa označuje ako značne naivná
  • Nový americký prezident zaradil Poľsko a Maďarsko k totalitným režimom. Tieto štáty by radšej prijali víťazstvo Trumpa
Biden Orbán
TASR/AP, Evan Vucci, Jaroslav Novák
  • Vzťahy medzi Trumpovou administratívou a Európskou úniou boli dlhodobo napäté
  • Biden sa vníma ako pokračovateľ Obamovej zahraničnej politiky, ktorá sa označuje ako značne naivná
  • Nový americký prezident zaradil Poľsko a Maďarsko k totalitným režimom. Tieto štáty by radšej prijali víťazstvo Trumpa

Po Bidenovej inaugurácii zavládla medzi predstaviteľmi Európskej únie a európskymi lídrami nefalšovaná a neskrývaná radosť. „Tento nový začiatok v Amerike je okamih, na ktorý sme dlho čakali,“ povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen zákonodarcom EÚ v Bruseli len niekoľko hodín predtým, než Joe Biden zložil vo Washingtone slávnostnú prísahu.

Nástup demokrata Bidena je podľa šéfky EK „jasný dôkaz toho, že Európa má po dlhých štyroch rokoch opäť v Bielom dome priateľa.“

Trump bol 40 rokov sledovaný ako záujmová osoba. Vysvitlo, že okrem KGB ho monitorovala aj československá ŠtB

Bol Pompeo v EÚ persona non grata?

Nebolo žiadnym tajomstvom, že vzťahy medzi európskymi politikmi, predstaviteľmi EÚ a členmi Trumpovej administratívy boli napäté. Donald Trump vnímal Európsku úniu ako konkurenciu a v láske sa nemal ani s jej predstaviteľmi.

Bývalý prezident podľa mnohých nechápal diplomaciu, cennosť strategických partnerstiev alebo národnej bezpečnosti. Otrasení mali byť Trumpov prvý minister zahraničia Rex Tillerson aj prvý minister obrany James Mattis.

zdroj: TASR/AP/Alex Brandon.

Ku koncu Trumpovho funkčného obdobia sa mal vtedajší minister zahraničia Mike Pompeo zúčastniť svojej poslednej diplomatickej misie do Európy. Cesta do Luxemburska bola na poslednú chvíľu zrušená, oficiálnym dôvodom mala byť zaneprázdnenosť Pompea a potrebná prítomnosť ministra po udalostiach zo 6. januára, keď došlo k útoku na Kapitol.

Agentúra Reuters, ku ktorej sa pridal aj portál Politico špekulovali, že za zrušením cesty v skutočnosti stál fakt, že Pompeo sa stal v EÚ persona non grata. Podľa Reuters sa s ním odmietli stretnúť top diplomati Európskej únie ako aj minister zahraničia Luxemburska Jean Asselborn. Ak je táto skutočnosť pravdivá, tak to dokresľuje, aké vzťahy panovali medzi EÚ a USA.

Naivná politika Obamu v strednej a východnej Európe

Európski politici sa tešia na Bidenovu administratívu a vnímajú ju ako pokračovanie Obamovej administratívy. Biden do administratívy obsadil staré tváre ako ministra zahraničia Antonyho Blinkena, ktorý pracoval počas Bidenovho viceprezidentovania ako jeho poradca pre národnú bezpečnosť. Známa bude aj dvojka americkej diplomacie Wendy Sherman, ktorá pôsobila na ministerstve zahraničia USA počas vlády Billa Clintona a Baracka Obamu.

Nie každý v Európe zdieľa nadšenie západných politikov. Pre Slovensko a Česko sa toho veľa nezmení, otázna je miera pozornosti zo strany USA. Obama sa nám veľa nevenoval. Think tank Atlantic Council pripomína, že Obama sa rozhodol ignorovať list zosnulého ex-prezidenta Českej republiky Václava Havla, v ktorom varoval pred nebezpečenstvom ruského vplyvu na región strednej a východnej Európy.

List sa datuje do roku 2009, keď bol prezidentom Ruskej federácie Dmitrij Anatolievič Medvedev, ktorý si vymenil premiérsku funkciu s Putinom. Práve do Medvedeva vkladala Obamova administratíva nádej na zlepšenie dlhoročne napätých rusko-amerických vzťahov, čo sa napokon ukázalo ako naivné.

zdroj: TASR/AP, Pablo Martinez Monsivais

Havlova obava sa nakoniec ukázala ako oprávnená, a Rusko vníma krajiny strednej a východnej Európy ako krajiny svojho záujmového vplyvu, kde vedie skrytú hybridnú vojnu. O úspechoch Ruska svedčí fakt, že Slováci majú druhý najviac priaznivý pohľad na Rusko na celom svete.

Priaznivo vidí Rusko 60 % opýtaných, viac zaznamenalo len Bulharsko – 73 %. U všetkých našich susedov je toto číslo dramaticky nižšie. Len 35 % obyvateľov Maďarska, 34 % Česka, 33 % Poľska a 32 % Ukrajincov vidí Rusko priaznivo.

Práve vlády východnej Európy vinia Obamu, že ich obetoval výmenou za lepšie vzťahy s Ruskom, i keď je pravdou, že po anexii Krymu posilnil americkú vojenskú prítomnosť v Pobaltí a Poľsku.  

Trump si získal popularitu 

Trump, naopak, venoval väčšiu pozornosť štátom východnej a strednej Európy. Na úkor Nemecka premiestnil vojakov do Poľska. Premiér Česka Andrej Babiš, vtedajší premiér Slovenska Peter Pellegrini, premiér Maďarska Viktor Orbán aj prezident Poľska Andrzej Duda boli počas funkčného obdobia Trumpa na návšteve v Bielom dome. Duda dokonca trikrát.

zdroj: Na snímke: Peter Pellegrini a Donald Trump diskutujú počas stretnutia v Bielom dome vo Washingtone 3. mája 2019. FOTO TASR - Michal Svítok *** Local Caption *** návšteva pracovná Amerika USA

Duda a Orbán sa netajili podporou Trumpa v prezidentských voľbách. „Veríme a dúfame vo víťazstvo Donalda Trumpa, pretože dobre poznáme diplomaciu amerických demokratických vlád postavenú na morálnom imperializme. Boli sme nútení to predtým vyskúšať, nepáčilo sa nám to, nechceme to ani sekundu,“ napísal podľa Reuters Orbán pred voľbami v eseji.  

Antipatie sú vzájomné 

Poľskí štátnici Bidenovi odmietli zagratulovať do polovice decembra. Antipatie sú vzájomné, Biden v rozhovore pre ABC News, ešte ako prezidentský kandidát, rozprával o náraste autoritárskych režimov a zaradil Maďarsko a Poľsko k totalitným režimom, ktorý má napríklad Bielorusko.

Maďarsko údajne nebolo pozvané na Bidenovu inauguráciu. Obe krajiny budú mať ťažký začiatok vo vzťahu k Bidenovej administratíve. Horšiu pozíciu má Poľsko, ktorého obrana je závislá na Spojených štátoch.

Bidenov prístup k obom krajinám pravdepodobne nebude taký laxný ako Trumpov. Nový americký prezident bude oveľa striktnejší pri dodržiavaní zásad právneho štátu, s čím má Poľsko aj Maďarsko problém. Biden s jeho administratívou sa tak môže pridať k snahám Európskej únie a vyvinúť tlak na obe krajiny.

Biden je horlivým zástancom demokracie a liberalizmu. „Triumf demokracie a liberalizmu nad fašizmom a autokraciou vytvoril slobodný svet. Ale táto súťaž nedefinuje iba našu minulosť. Definuje tiež našu budúcnosť, “ napísal Biden pred voľbami vo svojom manifeste o zahraničnej politike. Biden má v úmysle usporiadať globálny „samit o demokracii“ ako spôsob „posilnenia našich demokratických inštitúcií (a) čestnej konfrontácie s národmi, ktoré sa jej postupne vzdávajú“.

Vyčítať Poľsku môže aj snahy o zoštátnenie médií, ktoré prebiehajú už niekoľko rokov.

Maďarské média ovládané štátom prepojili víťazstvo Bidena s Orbánovým obľúbeným strašiakom George Sorosom, k čomu prispela aj právnička Sidney Powell, ktorá krátku dobu zastupovala bývalého prezidenta. Powell prestavila rozsiahle konšpirácie o volebných podvodoch, do ktorých mal byť zapojený Soros, Clintonovci a dokonca aj CIA.

Nesúhlas s porušovaním práv LGBTI ľudí 

Biden veľmi rázne vyjadril nesúhlas s poľskými LGBTI free zónami a systémovou diskrimináciou LGBTI ľudí. „Práva LGBTQ+ sú ľudské práva. Bodka,“ napísal na Twitteri.

Pripojil sa tak k iniciatíve Európskej komisie, ktorá sa snaží diskrimináciu v členských štátoch EÚ odstrániť.

Maďarská vláda tiež čelí obvineniu zo systémového diskriminovania LGBTI+ komunity. Len nedávno prešiel zákaz adopcie detí homosexuálmi, do ústavy sa tiež pridal dodatok o manželstve ako zväzku muža a ženy. Maďarská vláda chce zakázať reklamy s homosexuálmi.

„USA boli tradične vždy považované za spojenca v boji za práva LGBTI, za práva žien, za ľudské práva a zrazu to tak už nebolo,“ hovorí Terry Reintke, člen Európskeho parlamentu a spolupredseda medziskupiny parlamentu pre práva LGBT pre Time.

Reintke, rovnako ako ďalší odborníci a aktivisti, má od Bidenovej administratívy veľké očakávania. „Teraz v Bielom dome opäť sedí príčetný partner, s ktorým môžeme pracovať na týchto dôležitých otázkach.“

Koniec gigantických SUV. Prezident Biden plánuje nahradiť celú flotilu americkej vlády elektromobilmi

Nádej do prezidenta vkladajú aj poľské ženy a feministky, ktoré už niekoľko mesiacov protestujú proti rozhodnutiu poľského Najvyššieho súdu, ktorý postavil potraty v prípade poruchy plodu mimo zákon. Väčšina potratov vykonaná v Poľsku bola uskutočnená práve z tohto dôvodu.

Na Bidenovu administratívu sa tešia aj poľská a maďarská opozícia, ktorá Trumpovu porážku vníma ako porážku pravicového populizmu a do budúcnosti im dodáva nádej.

Zdroje: TASR, Reuters, Politico, Atlantic Council , Forgein Affairs, ABC News, Reuters, Time

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá