Brutálny zásah polície: Ženy vyšli do ulíc za svoje práva, vláda ich núti rodiť zdeformované deti

  • Svetom sa šíria šokujúce zábery ako policajti brutálne potlačili spontánny protest
  • Protest sa spustil potom, čo najvyšší poľský súd rozhodol, že potraty v prípade porúch plodu sú protiústavné
  • Podnet podalo PiS, rozhodovali o ňom sudcovia, ktorých strana nominovala 
Poľsko protesty
TASR/Twitter, Czarek Sokolowski, Olivia
  • Svetom sa šíria šokujúce zábery ako policajti brutálne potlačili spontánny protest
  • Protest sa spustil potom, čo najvyšší poľský súd rozhodol, že potraty v prípade porúch plodu sú protiústavné
  • Podnet podalo PiS, rozhodovali o ňom sudcovia, ktorých strana nominovala 

Svetom sa šíria šokujúce zábery ako policajti brutálne potlačili spontánny protest, ktorý sa v ranných piatkových hodinách konal v centre Varšavy. Väčšina protestujúcich boli neozbrojené ženy. Protest sa spustil potom, čo najvyšší poľský súd rozhodol, že potraty v prípade porúch plodu sú protiústavné.

V Poľsku v súčasnosti platí zákaz zhromažďovania skupiny väčšej ako desať ľudí, no ani to nezabránilo protestujúcim, ktorí pochodovali k sídlu konzervatívnej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Polícia však neskôr davu zatarasila cestu, keď sa pokúšal dostať k domu lídra PiS Jaroslawa Kaczyńského, čo vyústilo do potýčok.

Menšie protesty sa konali aj v iných poľských mestách, uviedli miestne médiá.

Podnet podalo PiS, rozhodovali o ňom sudci, ktorých strana nominovala 

Poľské zákony o umelom prerušení tehotenstva už teraz patrili k najprísnejším v Európe, ale rozhodnutie ústavného tribunálu bude znamenať takmer úplný zákaz.

Poškodenie plodu bolo pritom vlani v Poľsku dôvodom vykonania takmer všetkých legálnych interrupcií.

Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia budú interrupcie povolené iba v prípade znásilnenia alebo incestu alebo v prípade, že je ohrozené zdravie matky.

Rozhodnutie súdu predstavuje v Poľsku veľký posun, keďže ruší „interrupčný kompromis“, teda zákon z roku 1993, ktorý nebol nijako výrazne zmenený vyše 20 rokov.

Podnet na úpravu zákona podala vládna strana Právo a spravodlivosť PiS, ktorá taktiež navrhla väčšinu sudov, ktorí sa na rozhodnutí podieľali.  Strana je v zahraničí známa aj svojim diskriminačným postojom voči LGBTI komunite.

Smutný deň pre práva žien

Skupiny zaoberajúce sa ľudskými a ženskými právami vyjadrili nesúhlas z rozhodnutím súdu, na stranu žien sa postavili aj niektorí opoziční politici.

Dunja Mijatovič  komisárka Rady Európy  pre ľudské práva uviedola, že tento deň bol „smutným dňom pre práva žien“.

„Odstránenie základu pre takmer všetky legálne potraty v Poľsku sa rovná zákazu a porušuje ľudské práva,“ napísala Mijatovič na twitteri.

Podľa prieskumu verejnej mienky je väčšina Poliakov vo proti sprísneniu zákona

Poľsko je jednou z najkonzervatívnejších krajín v Európe, väčšina Poliakov sa hlási ku Katolíckej cirkvi. Napriek tomu, podľa BBC prieskumy verejnej mienky tvrdili, že jasná väčšina Poliakov je proti sprísňovaniu zákona.

Práve Katolícka cirkev a civilné skupiny blízke cirkvi mali tlačiť na vládnu stranu Právo a spravodlivosť, aby zaviedla prísnejší zákon. Strana podporuje tradičné katolícke hodnoty, ich zmena však bola problematická. V roku 2016 proti sprísneniu interrupcie protestovalo 100 000 ľudí, väčšinou žien.

Študentke znížili známku zo správania pre facebookový vzťah s dievčaťom. Poľsko má ďalší LGBTQ škandál

Poľské ženy chodia na potrat aj na Slovensko 

Poľské ženy často podstupujú takzvanú potratovú turistiku, keď cestujú za legálnymi potratmi do zahraničia.  Častým cieľom poľských žien je práve Slovensko alebo Česko. Skupiny pre práva žien odhadujú, že ročne potratí v zahraničí 80 000 až 120 000 poľských žien. Dokonca aj ženy, ktoré majú nárok na právny postup, často čelia problémom, keď ho majú mať: taká je stigma okolo problému.

 „Toto je úplne neopodstatnené rozhodnutie, ktoré povedie k neľudskému zaobchádzaniu so ženami,“ uviedla  právnička Helsinskej nadácie pre ľudské práva Malgorzata Szulecka.

zdroj: TASR/AP,Czarek Sokolowski

Pred rozhodnutím poľská aktivistka za sexuálne a reprodukčné zdravie a práva Antonina Lewandowska pre BBC povedala, že obrana zákona z roku 1993 bola založená na pravidlách OSN zakazujúcich mučenie.

„Je to neľudské, je úprimne opovrhnutiahodné prinútiť kohokoľvek donosiť tehotenstvo, najmä ak je plod zdeformovaný, a 98% legálnych potratov uskutočňovaných v Poľsku je dôsledkom malformácií plodu,“ uviedla.

Medzinárodné skupiny pre ľudské práva sa postavili proti vládnemu postoju, Amnesty International, Centrum pre reprodukčné práva a Human Rights Watch, uviedli, že na súd pošlú nezávislých pozorovateľov.

„Nadchádzajúce konania Ústavného súdu sa uskutočňujú v kontexte opakovaných vládnych útokov na práva žien a snáh o potlačenie reprodukčných práv, ako aj právnych a politických zmien, ktoré oslabili nezávislosť súdnictva a vlády zákona v Poľsku,“ uviedoli v spoločnom vyhlásení.

Zdroje: TASR, https://warszawa.wyborcza.pl/, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá