Majitelia investovali tisíce, aby vytvorili dedinku ako z iného sveta. V týchto domčekoch sa budeš cítiť ako v rozprávke

  • Projekt s názvom rozprávková dedinka je skutočným unikátom, nachádza sa v Dolnom Kubíne
  • Ubytovať sa tu môžeš v domčekoch, ktoré sú inšpirované tradičnými rozprávkami
Jozef Gustiňák
archív Jozef Gustiňák
  • Projekt s názvom rozprávková dedinka je skutočným unikátom, nachádza sa v Dolnom Kubíne
  • Ubytovať sa tu môžeš v domčekoch, ktoré sú inšpirované tradičnými rozprávkami

Kto z nás dospelých by sa nechcel aspoň na čas vrátiť do rozprávky, kde vždy všetko nakoniec dobre dopadne? Kde bolo tam bolo, za siedmimi horami, za siedmini dolami, až sme v Dolnom Kubíne. Svet rozprávok nenájdeme už len v knihách či filmoch. Jeden taký máme na severe Slovenska, a to v oravskom regióne.

Domčeky inšpirované tradičnými rozprávkami

Rozprávková dedinka predstavuje domčeky inšpirované rozprávkami ako Maťkom a Kubkom, Perníkovou chalúpkou, ale aj Hobitom.

Príbeh rozprávkovej dedinky sa začala písať v roku 2014, kedy sa Jozef Gustiňák pustil spoločne so svojím biznisovým partnerom Milanom Hnilicom do výstavby, a to priamo v areály ich penziónu Koliba, ktorý Jozef prevádzkuje už od roku 2005.

 „Kapacity v penzióne boli v letnej či zimnej sezóne rýchlo vybookované. Preto sme sa rozhodli ich rozšíriť, a to vo forme netradičných domčekov. Urobili sme krátku analýzu ubytovacích kapacít v okolí nášho regiónu, analyzovali klientelu a rozhodli sme sa pre samostatne stojace apartmány, ktoré poskytnú komfort, súkromie a príbeh našich rozprávok, ktoré už postupne zapadajú prachom a nahrádzajú ich disneyovky,“ hovorí Jozef, ktorý inšpiráciu pri vybudovaní tohto projektu čerpal pri cestovaní.

„Podobných rezortoch je vo svete viac. My sme sa ich len snažili adaptovať na naše podmienky. Dali sme im rozprávkovú dušu a obľúbené príbehy Slovákov,“ dodáva majiteľ s tým, že projektom cielili predovšetkým na rodiny s deťmi a starých rodičov s vnúčatami.

pernik
zdroj: archív Jozef Gustiňák

Podporili stavebné firmy i drobných remeselníkov

Peniaze na výstavbu sa majitelia snažili získať žiadosťou o podporu z fondov EÚ, no ich žiadosť bola neúspešná. Neostávalo im nič iné, ako investovať vlastné peniaze. Do rozprávkovej dedinky investovali 700-tisíc eur. Na výstavbe sa podieľali miestne stavebné firmy i drobní remeselníci, ktorí domčeky budovali 3 a pol roka.

„Najťažšie v začiatkoch bolo získať kladné vyjadrenia na samotnú realizáciu. Nebola to ľahká záležitosť aj vzhľadom nato, že sme museli časť pozemku odkúpiť od mesta. Mnohí tomuto projektu ani neverili, ale osobne a neskromne si myslím, že sme ich napokon presvedčili. Je to ako v rozprávke, koniec dobrý, všetko dobré,“ objasňuje majiteľ.

Je to unikát, v ktorom zabudneš na mestský zhon. Luxusné ubytovanie v lone prírody, kde nie je telka ani wi-fi

Cena jedného domčeka, či už 5-lôžkového Hobita alebo 4-lôžkovej Perníkovej chalúpky na dve a viac noci, je 130 eur. Najlacnejší je domček Pod vežou, kde jedna noc stojí 70 eur. Ak sa však chcete ubytovať  len na jednu noc, tak tam je cena 150 eur a 80 eur. 

„Všetky domčeky sú vybavené štýlovym nábytkom, s centrálnym vykurovaním, kuchynkou so spoločenskou miestnosťou, WC, sprchou, TV a wifi. Pocit romantiky dotvára možnosť zakúriť si v krbovej peci. Stravovanie je možné priamo v našej reštaurácii,“ opisuje vybavenie domčekov majiteľ.

hobit
zdroj: archív Jozef Gustiňák

Ani rekordná letná sezóna nepokryla finančné straty

Gastro, kultúra, ale aj turizmus v súčasnosti čelia koronakríze. Tak ako aj iné ubytovacie rezorty, tak aj rozprávkovú dedinku pandémia ovplyvnila v negatívnom zmysle. Prvá vlna hlásila jedno storno za druhým. V mesiacoch jún, júl a august sa blýskalo na lepšie časy.

„V letnej sezóne 2020 sme mali rekordný počet zákazníkov. Veľa Slovákov sa rozhodlo tráviť dovolenku na Slovensku, aj kvôli pandémii. Tu musím oceniť vplyv rekreačných poukazov, ktorý pre cestovný ruch predstavuje zmysluplný nástroj podpory,“ ozrejmuje majiteľ s tým, že aj napriek výbornej letnej sezóne hlásia finančné straty a ani minuloročná rekordná letná sezóna im nedokázala pokryť straty.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu, ktorá panuje majiteľ o veľkých plánoch do budúcna zatiaľ nehovorí. „Naďalej chceme rozmaznávať svojich hostí a v prvom rade sa chceme zamerať na skvalitnenie terajších kapacít,“ hovorí.

zdroj: archív Jozef Gustiňák

Ktoré miesta by Jozef odporučil v okolí rozprávkovej dedinky navštíviť?

„Orava je úžasný región na Slovensku, z veľkej časti si zachováva svoj nedotknutý charakter. A, čo navštíviť? Tak určite Oravský hrad, Plte pod hradom, drevené kostolíky v Istebnom, Leštinách, galériu a rodný dom Martina Kukučína, Kubínsku holu. Dobrodruhovia zas môžu vyskúšať rafting. Orava je plna histórie a je na to hrdá, ma čo ukázať,“ vyjadril sa pre Startitup podnikateľ.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK