Majster sveta Usyk sa vracia z frontu do ringu. Chce Ukrajincom priniesť radosť

  • Minulý rok šokoval favorita
  • Presvedčil ho pohľad na ukrajinských zranených vojakov
  • Napriek blížiacej sa odvete neustále sleduje dianie na Ukrajine
Oleksandr Usyk
Boxer Oleksandr Usyk, Flickr/Gokhan Gulmez
  • Minulý rok šokoval favorita
  • Presvedčil ho pohľad na ukrajinských zranených vojakov
  • Napriek blížiacej sa odvete neustále sleduje dianie na Ukrajine

Britský The Independent pripomína, že keď sa poslednýkrát Ukrajinec Oleksandr Usyk zúčastnil na tlačovej konferencii v Londýne, aby propagoval boxerský zápas, bolo to pred rokom a obliekol sa ako známa fiktívna postava Joker a na futbalovom štadióne Tottenhamu Hotspur zanechal taký dojem ako vždy – teda človeka, ktorý neberie nič vážne.

Po takmer roku sa svet zásadným spôsobom zmenil a transformácii sa nevyhol ani 35-ročný Usyk. „Niekedy sa k úsmevu len nútim. Alebo sa nútim spievať či tancovať. Ale ani neviem, ako to všetko vysvetliť. Moje deti sa pýtajú: Otec, prečo nás chcú zabiť? A ja jednoducho neviem, ako na to odpovedať,“ vysvetľuje Uysk svoje rozpoloženie a značnú zmenu nastavenia mysle zapríčinenú vojnou jeho vlasti proti Rusku. Tento konflikt zasiahol jeho život asi viac, ako si vôbec vedel predstaviť.

Prekvapujúca prehra favorita

Vyššie spomenutá minuloročná tlačová konferencia predchádzala septembrovému duelu medzi Usykom a vtedajším úradujúcim svetovým šampiónom v kategóriách IBO, IBF, WBA a WBO Britovi Anthonymu Joshuovi. Portál inews píše, že Joshua bol jednoznačným favoritom, keďže dovtedy prehral iba jeden profesionálny zápas. 

Avšak Usyk, bojujúci len v treťom dueli ťažkej váhy vo svojej kariére, využil Joshuov pomalý štart a pred 60-tisícovým davom na futbalovom štadióne Tottenhamu Hotspur triumfoval jednomyseľným rozhodnutím jury.

„Od januára som trénoval veľmi tvrdo. Trvalo mi to asi pol roka. Chýbajú mi moje deti. Chcem ísť domov. Nemyslím na odvetu,“ povedal pred desiatimi mesiacmi nový majster sveta v ťažkej váhe.

Vojna všetko zmenila

Agentúra Reuters poukazuje na to, že 24. februára, teda v deň začiatku vojny na Ukrajine, bol Usyk na propagačnej akcii v Londýne. Keďže lety do Kyjeva boli okamžite po vpáde ruských vojsk zrušené, Usyk letel do poľskej Varšavy, odkiaľ sa dostal autom do hlavného mesta jeho vlasti, kde žije jeho rodina.

Okamžite si uvedomil vážnosť situácie a vyjadril odhodlanie pridať sa k ďalším ukrajinským vojakom brániacim svoju vlasť. „Moja duša patrí Pánovi a moje telo a moja česť patrí mojej krajine, mojej rodine. Vôbec sa nebojím. Je tu len zmätok, ako sa to mohlo stať v 21. storočí? Naozaj neviem, kedy sa vrátim do ringu. Moja krajina a moja česť sú pre mňa dôležitejšie ako majstrovský opasok,“ povedal Usyk ešte začiatkom marca. 

V ringu chce vrátiť Ukrajincom radosť

CNN informuje, že napriek tomu, že aj samotný ukrajinský minister pre šport dal 35-ročnému boxerovi povolenie, aby opustil rady bojujúcich vojakov a začal sa pripravovať na odvetu proti Joshuovi, Usyk stále váhal.

„Naozaj som nechcel opustiť našu vlasť, nechcel som opustiť naše mesto. Išiel som do nemocnice, kde boli zranení vojaci a podstupovali rehabilitáciu z vojny. Žiadali ma, aby som išiel a bojoval za krajinu, za svoju hrdosť. Viem, že veľa mojich blízkych, kamarátov, blízkych priateľov, je práve teraz v prvej línii a bojuje. To, čo práve robím je iba, že ich podporujem a týmto bojom som im chcel priniesť nejakú radosť,“ vysvetľuje svoje rozhodnutie predsa obhajovať svoj titul majstra sveta proti Joshuovi.

Športový portál ESPN podotýka, že Joshua aktivoval klauzulu o odvete hneď po prehratom minuloročnom zápase, avšak oficiálneho potvrdenia dátumu uskutočnenia vytúženého revanšu sa dočkal až uplynulý týždeň.

Zatiaľ stále neporazený Usyk (19 výhier z 19 duelov) sa pokúsi obhájiť svoj titul proti Joshuovi 20. augusta v saudskoarabskom meste Džidda.

Napriek tomu, že tento očakávaný zápas sa koná už o šesť týždňov a obaja aktéri určite mimoriadne usilovne trénujú, Usyk vyhlásil, že napriek tomu neustále sleduje, čo sa deje v jeho rodisku.

„Budem sledovať správy každý jeden deň, aby som vedel, čo sa deje v mojej krajine,“ cituje 35-ročného Usyka The Independent.

Zdroje: The Independent, inews, Reuters, ESPN, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá