Ukrajinská tenistka Svitolinová prerušuje kariéru, ide pomáhať vojnou sužovanej vlasti

  • Jedna z mnohých proaktívnych športovcov
  • Ukrajinu opustila v šestnástich
  • Chce reprezentovať Ukrajinu na OH v Paríži 2024
ukrajinská tenistka elina svitolinová na kurte
Flickr/bjwilliams
  • Jedna z mnohých proaktívnych športovcov
  • Ukrajinu opustila v šestnástich
  • Chce reprezentovať Ukrajinu na OH v Paríži 2024

Už sme ťa párkrát informovali, že do vojny na Ukrajine sa aktívne, alebo prinajmenšom verbálne, zapojili aj niektorí poprední ukrajinskí športovci.

V prvom rade ide o bratov Vitalija a Vladimira Kličkovcov, ktorí patria medzi boxerské legendy, ďalší boxer Oleksandr Usyk, šachista Oleksandr Sulypa, či tenista Sergej Stachovskyj.

Najnovším príkladom je 27-ročná tenistka Elina Svitolinová, momentálne 40. hráčka ženského svetového rebríčka WTA, ako uvádza portál WTATennis.

Pre Exbulletin povedala, že sa vydáva na misiu pomôcť svojej vlasti a chce využiť svoje platformy na to, aby priniesla obyvateľom vojnou zmietanej Ukrajiny nádej. 

Je v pravidelnom kontakte s rodinou a kamarátmi na Ukrajine

CNN píše, že je rodáčkou z Odesy, strategicky dôležitého prístavu, ktorý bol zablokovaný Rusmi od začiatku invázie. Z Ukrajiny sa však odsťahovala, keď mala šestnásť rokov a stále je v pravidelnom kontakte so svojou rodinou a kamarátmi žijúcimi v jej vlasti, ktorá zažíva mimoriadne ťažké obdobie.

Je hrdá na svoje korene a pri pomyslení na momenty z detstva, ktoré jej pomohli vytvoriť si také silné puto s jej vlasťou, sa usmieva. France24 informuje, že Svitolinovej rodičom a bratovi sa podarilo z Ukrajiny odísť, avšak okrem starej mamy Tamary zostal v Odese aj jej strýko a jeho rodina.

„Je to mimoriadne ťažké, pretože moja rodina mi rozpráva príbehy. Každý deň sa rozprávam so svojou babičkou, aby som vedela, ako sa cíti,“ cituje Svitolinovú News Net Daily.

„Je to pre ňu dosť ťažké, pretože pre starších ľudí je najdôležitejšie mať rutinu a práve teraz sa v mojej rodnej Odese veľa bombarduje a strieľa. Je dôležité zostať s ňou v kontakte každý deň a podporovať ju akýmkoľvek možným spôsobom. Jednou z najdôležitejších vecí je tiež udržať si pozitívnu náladu.“ 

Pre vlasť chce získať peniaze a zvýšiť povedomie

Pre CNN Svitolinová povedala, že si dáva od tenisu pauzu, aby zvýšila povedomie o ťažkej situácii, v ktorej sa Ukrajina nachádza, a taktiež, aby vyzbierala peniaze na pomoc svojej vlasti. 

Túto lásku k vlasti teraz nasmerovala do svojej vlastnej nadácie, ktorá povzbudzuje deti, aby sa naučili životné lekcie prostredníctvom tenisu a taktiež do organizácie UNITED24, ktorú založil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s cieľom získať finančné prostriedky na zdravotnícke potreby, obranu a v konečnom dôsledku aj obnovu infraštruktúry krajiny.

Newsfet píše, že Svitolinovú nedávno vymenovali za veľvyslankyňu a hovorila so Zelenským, ktorý ju poveril spájaním športovej komunity a udržiavaním povedomia.

„Bol to jeden z najstresujúcejších momentov, ktoré som zažila. Ale bol veľmi milý a jeho reč bola veľmi motivujúca. To, čo robí, si vyžaduje veľa odvahy. Len vysvetlil, čo Ukrajina v týchto dňoch skutočne potrebuje a ako vidí situáciu na Ukrajine práve teraz. Stále je veľmi, veľmi motivovaný a Ukrajinu miluje a aj za ňu zomrie,“ povedala na margo Zelenského pre Finnoexpert.

Bettergolfzone podotýka, že tesne pred inváziou Svitolinová zistila, že je tehotná so svojím manželom, taktiež tenistom Gaelom Monfilsom. To, samozrejme, tiež prispelo k jej rozhodnutiu dať si pauzu od profesionálneho športu.

O presnom návrate zatiaľ nehovorí, ale rada by reprezentovala Ukrajinu na Olympijských hrách v roku 2024 v Paríži. 

Zdroje: WTATennis, Exbulletin, CNN, News Net Daily, France24, Finnoexpert, Bettergolfzone

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá