Maličký počítač, ktorý ponúkne „veľa muziky“ za smiešnu cenu valcuje Kickstarter

  • Kombinácia nízkej ceny a slušného výkonu jednoznačne funguje. PINE64 sa objavil na Kickstarteri len pred troma dňami a už viac ako 10 násobne prekonal stanovený cieľ!
pine-64-microcomputer
  • Kombinácia nízkej ceny a slušného výkonu jednoznačne funguje. PINE64 sa objavil na Kickstarteri len pred troma dňami a už viac ako 10 násobne prekonal stanovený cieľ!

PINE64 je malý počítač so štvorjadrovým 1.2GHz 64-bit procesorom, 512 MB RAM a cenou len 15 dolárov (cca 13,7 eur). Je celkom jednoduché pochopiť prečo sa predáva ako teplé rožky: je rýchly a lacný.

pine64

Avšak, najviac zaujímavý aspekt tohto počítača nie je jeho nízka cena, ale to, že toto malé zariadenie dokáže prehrať 4K video, poslať ho cez rozhranie HDMI a podporuje H.264 a H.265 dekódovanie. To robí z PINE64 jednu z najpôsobivejších, lacných možností pre každého, kto hľadá niečo pre implementáciu videa s vysokým rozlíšením.

 

Schopnosť prehrávania a spracovania tak vysokého výstupného rozlíšenia pochádza od dvoch (áno, dvoch) grafických jadier na MALI GPU. Rovnako ako v notebookoch a stolných počítačoch, jedno-doskové počítače používajú GPU na optimalizovanie a zvládnutie výpočtov potrebné pre prehrávanie videa, čo v konečnom dôsledku znižuje zaťaženie hlavného procesora na minumum. Avšak, pre jedno-doskové počítače nie je typické mať GPU s viacerými jadrami.

Toto všetko ponúkne

64-bitový quad-core 1.2Ghz ARM Cortex-A53 procesor

MALI400 GPU s dvomi jadrami

4K výstup cez HDMI

512MB RAM (64+ verzia má 1GB)

Zabudovaný obvod pre nabíjanie batérie

Zabudovaný obvod s reálnym časom

2 USB porty

10/100 ethernet (gigabitový na 64+)

MicroSD úložisko

Podporuje Linux alebo Android

Rozmery 12×7,9 centimetra

46 vstupno/výstupných pinov vyhradených pre všeobecné použitie

3× UART, 2× I2C zbernica, 2× SPI zbernica, I2S audio, SPDIF výstup, infračervený prijímač

 

Nie jedna, nie dve, ale tri konfigurácie

Kampaň ponúka tri rôzne konfigurácie hardvéru: A64, A64 +, a A64 + s 2 GB RAM. A64 je verzia PINE64 s cenou 15 dolárov, 512 MB RAM a 10/100 Ethernetom. Silnejší PINE64 A64+ za 19 dolárov ponúka 1 GB RAM, podporuje Gigabit Ethernet, a má tri ďalšie porty pre fotoaparát, dotykovú obrazovku, a LCD panel. Ak si priplatíš ešte 10 dolárov môžeš mať A64+ s 2 GB RAM, ktorý stojí 29 dolárov. Najvýhodnejšou kúpou sa zdá byť verzia za 19 dolárov, pretože má všetky konektory a 1GB RAM postačí pre väčšinu projektov.

pine64peripherals

Softvér

V súčasnosti dokážu všetky verzie spustiť buď Ubuntu Snappy, Lubuntu, Android 5.1, alebo openHAB (systém pre smart domy) a existujú plány na podporu systému Windows v budúcnosti. Vzhľadom k tomu, že všetky zatiaľ podporované operačné systémy sú open source, už existuje veľké množstvo aplikácií a komunít, ktoré budú rýchlo skúšať svoj kód na novej platforme.

 

Zatiaľ tu nie je veľa jedno-doskových počítačov, ktoré majú špecifikácie podobné ako PINE64 – najviac sa mu blíži asi DragonBoard, ten však stojí 75 dolárov. S týmito špecifikáciami sa dá očakávať, že PINE64 bude využívaný pri video projektoch, DIY tabletoch, mediálnych centrách a dokonca aj pre všeobecné výpočtové úlohy.

Tak čo? Ideš do toho? A ak áno, pri akom projekte by si využil PINE64? Podeľ sa s nami o nápady v komentároch.

pine64-the-world-s-first-64-bit-expandable-supercomputer-runs-ubuntu-and-android-5-1-497396-5

zdroj: makezine.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK