„Mám pocit, ako keby bol stále sfetovaný,“ hovorí Fico o Sulíkovi. Viní ho za zvyšovanie cien elektriny

  • Zo zvyšovania cien elektriny Sulík viní aj dnes vládu Roberta Fica. Hore pôjde aj plyn
  • SaS sa podarilo presadiť zmenu, ktorá bude citeľná až tesne pred koncom ich volebného obdobia
Fico Sulík
TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian
  • Zo zvyšovania cien elektriny Sulík viní aj dnes vládu Roberta Fica. Hore pôjde aj plyn
  • SaS sa podarilo presadiť zmenu, ktorá bude citeľná až tesne pred koncom ich volebného obdobia

Richard Sulík v relácii Braňa Závodského na Rádiu Expres uznal, že si myslí, že cena elektriny pôjde hore. Malo by ísť o tri až štyri eurá mesačne. Minister hospodárstva však vzápätí pripomenul aj to, že zvyšovať sa bude aj minimálna mzda, a to o 23 eur mesačne.

„Zároveň chcem povedať, že v novembri minulého roku boli ceny elektriny znížené o 9 %. O tom, samozrejme, nikto vo veľkom netancoval.“ Vysvetľuje, že keby ceny neboli minulý rok znížené, dnes by ich nemuseli dvíhať.

Len kopírujú trh a rozhodnutia Ficovej vlády

Nejde o jeho osobné rozhodnutie, ale prirodzené pohyby cien na trhu: „My len kopírujeme trh. A ten trh je teraz taký, že po oživení ekonomiky po koronakríze trhová cena elektriny ide hore.“ Tú štát ovplyvniť nevie, dodáva.

Druhá vec sú distribučné poplatky. Tie sú regulované štátom v plnom rozsahu pre všetky objekty. Tie sú vysoké, lebo Fico.“ Sulík sám pokračuje, že chápe nedôveru v takéto argumenty, keďže sú oni sami vo vláde už rok a pol.

Zmeny, ktoré by dokázali distribučné poplatky ovplyvniť, sú podľa neho veľmi zdĺhavé a aj napriek tomu, že sa s vecou snažia pohnúť, nejde to hneď. Skutočnosti, ktorým čelíme, dnes sú stále záležitosťou minulej vlády: „Distribučné poplatky sú vysoké – lebo Fico. V energetike preukázateľne platí – lebo Fico,“ zdôraznil Sulík.

Richard Sulík
zdroj: TASR/Martin Baumann

Situácia by mala byť citeľne lepšia o dva roky

O zmenu sa pričinili pri téme podpory uhlia, ktorú mesačne platí každý z nás práve prostredníctvom distribučných poplatkov. Ficova vláda ešte počas jej pôsobenia rozhodla, že do roku 2035 bude Slovensko podporovať čierne uhlie sumou 120 miliónov eur ročne. „Na túto sumu sa mu skladajú všetci odoberatelia elektriny,“ podporu označuje Sulík za nezmyselnú.

Strana SaS v európskej komisii presadila, že táto podpora skončí už v roku 2023, teda nie v roku 2035, ako to malo byť pôvodne.

Menej to už nejde skrátka. My sme to znížili, ale ešte dva roky s tým musíme žiť. Dva roky bude platiť lebo Fico,“ po roku 2023 by sa táto zmena mala v plnom rozsahu preniesť do zníženia distribučných poplatkov a tak aj do ceny elektriny.

Aj pri plyne podľa ministra platí, že si domácnosti v budúcom roku priplatia. Taktiež je za tým výrazný nárast trhových cien plynu. „Samotná trhová cena plynu stále ide hore,“ uzavrel Sulík. Minister nekonkretizoval, o koľko by si mali domácnosti pri plyne mesačne priplatiť.

Fico má pocit, že Sulík je stále sfetovaný

Strana Smer-SD plánuje na aktuálnej schôdzi Národnej rady SR predložiť návrh na doplnenie programu aj o bod, ktorý by sa mal venovať nárastu cien energií.

Robert Fico neostal Sulíkovi nič dlžný a adresoval na jeho adresu pár viet:

Pri týchto otázkach sa chechní ako blázon. Mám pocit, ako keby bol stále sfetovaný. My vieme, že to zamietnu. Ale ak nebude tento bod na rokovanie zaradený, tak okamžite dávame žiadosť o zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu o cenách energií,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede predseda Smeru-SD Robert Fico.

 

Zdroje: TASR, Braňo Závodský/Rádio Expres

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech