Máme sa obávať o Airbnb? Prepad firmy ho môže výrazne ohroziť

  • Airbnb sa dostalo do miliónových strát. Hospodárenie firmy nie je zrovna najlepšie a minuloročný zisk sa nepodarilo zopakovať
  • Firma chce vstúpiť na akciový trh, celková hodnota Airbnb však môže byť výrazne nižšia
Airbnb
  • Airbnb sa dostalo do miliónových strát. Hospodárenie firmy nie je zrovna najlepšie a minuloročný zisk sa nepodarilo zopakovať
  • Firma chce vstúpiť na akciový trh, celková hodnota Airbnb však môže byť výrazne nižšia

Americká spoločnosť Airbnb sa za deväť mesiacov minulého roka prepadla do straty 322 miliónov USD. V roku 2018 hospodárila so ziskom 200 miliónov. Ide tak o jeden z najväčších prepadov za posledné roky. Informuje o tom agentúra ČTK.

Vysoká strata by mohla byť dôsledkom vysokých nákladov Airbnb. Uviedol to denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na zdroje blízke spoločnosti. Vysoké straty vyvolávajú otázky ohľadom hodnoty firmy a načasovanie jej očakávaného vstupu na burzu.

Investori sú zdržanlivejší

Podľa investorov prepad firmy do straty môže ovplyvniť jej cenu pre primárnu ponuku akcií (IPO). Po problémových skúsenostiach firiem ako Uber Technologies a Lyft sú investori stále podozrievavejšími. Platí to obzvlášť pre spoločnosti, ktoré hospodária so stratou a nemajú jasnú cestu k ziskovosti. Airbnb je pritom považovaná za jednu z najväčších súkromných firiem v USA.

Keď sa Airbnb ešte v roku 2017 naposledy snažilo získať peniaze od investorov, bola spoločnosť podľa údajov Dow Jones VentureSource ohodnotená na 31 miliárd USD. Podľa jedného zo zdrojov však posledné interné ocenenie bolo výrazne nižšie. Firma vlani uviedla, že chce vstúpiť na burzu v tomto roku a jej ponuka by podľa WSJ mohla byť trhákom tohto roka.

Načasovanie však zrejme bude teraz ovplyvnené koronavírusom. Oproti minulému roku zaznamenalo Airbnb pokles dopytov ubytovaní o 80 percent.

Čína je dôležitým trhom pre Airbnb a firma by tak mohla počkať s plánovaním primárnej ponuky akcii, kým sa situácia nestabilizuje. Vstup na burzu sa tak uskutoční zrejme najskôr v treťom štvrťroku.

zdroj: Casa Koko Airbnb

Míňajú viac, zarábajú menej

V minulom treťom kvartáli sa výnosy zvýšili o takmer 400 miliónov olárov na 1,65 miliardy. Tretí štvrťrok je pre Airbnb najziskovejším obdobím v roku. Čistý zisk vtedy klesol na 71 miliónov USD z predvlaňajších 337 miliónov USD a zisk nebol dostatočný, aby pokryl straty z prvého polroka.

Náklady firmy zrejme ďalej porastú v dôsledku nedávneho rozhodnutia míňať viac za bezpečnosť súvisiace s jej platformou. Spoločnosť od svojho založenia v roku 2008 bojuje s krádežami, prostitúciou a ďalšou kriminalitou u hostiteľov a hostí.

Ďalej firma masívne míňa za modernizáciu a technológie a zvyšujú sa aj všeobecné a administratívne výdavky, ktoré zahŕňajú náklady na prevádzku centrály či právne a účtovnícke služby.

Ako informuje CNBC, budúcnosť Airbnb môže byť teda vo verejnom vstupe na burzu s nižšou valuáciou ako sa predpokladalo alebo firma výrazne zmení stratégiu orientovanú na vyššiu ziskovosť. Potenciál je aj v možnej investície z tretej strany, to však bude znamenať záväzok a ešte vyššie očakávané zisky.

Zdroje: ČTK, CNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK