Máme taký zlozvyk, že v ohniskách v nedeľu netestujeme. Okresy môžu čoskoro očernieť, varujú Dáta bez pátosu

  • Dáta bez pátosu upozorňujú, že v najbližších dňoch môžu naskakovať vysoké čísla
  • Do výsledku celkovej incidencie sa deti počítajú len ako jedna pätina
  • Bratislava disponuje pozitivitou 3 %, zatiaľ čo Stará Ľubovňa až 30 %
COVID AUTOMAT - VZOR - 19.9.
COVID AUTOMAT - VZOREC, Facebook/Dáta bez pátosu
  • Dáta bez pátosu upozorňujú, že v najbližších dňoch môžu naskakovať vysoké čísla
  • Do výsledku celkovej incidencie sa deti počítajú len ako jedna pätina
  • Bratislava disponuje pozitivitou 3 %, zatiaľ čo Stará Ľubovňa až 30 %

Dáta bez pátosu uverejnili na svojej Facebookovej stránke príspevok, v ktorom dávajú do popredia a povedomia niektoré informácie ohľadom covid automatu, očkovania, poizitivity u detí či poukazujú na samotný fakt rozlúčky s letom a so slobodou. 

V prvom rade upozorňujú na to, že „od zajtra budú naskakovať veľmi pravdepodobne vysoké čísla a v 7-dňovej incidencii nahradia relatívne nízke dáta z minulého týždňa: slabý bol pondelok, slabý bol aj utorok, streda bol sviatok. V kombinácii AG+PCR sa dostaneme veľmi pravdepodobne pravidelne cez tisícku. Máme taký zlozvyk, že v ohniskách v nedeľu netestujeme. Držíme sa ho od I. vlny. Nie je to dobrý rituál.“

ROZLÚČKA S LETOM A SO SLOBODOU – 🟩 SA MINULANašťastie existujú očkovací žolíci a deti sa rátajú jednou pätinou.COVID…

Posted by Dáta bez pátosu on Monday, September 20, 2021

Taktiež upozorňujú na motiváciu, ktorá bola zavedená koncom júla. V tomto prípade to nie je očkovacia lotéria, ale motivácia k očkovaciu a dosiahnutiu 65 % hranice zaočkovanosti u osôb nad 50 rokov. Do času, kým sa táto motivácia začala hýbať aspoň nejakým smerom mnohí tvrdili, že tohto „očkovacieho žolíka“ získajú okresy príliš rýchlo. „Prvého žolíka získali Bratislava, Senec, Pezinok a Dunajská Streda,“ uviedli Dáta bez pátosu.

Avšak, na základe výpočtov a čísel zaočkovanosti, ktoré sú k dispozícii, aj Dáta bez pátosu uviedli, že očkovacieho žolíka zatiaľ tak skutočne nikto nezískal a do konca septembra ani nezíska. Najbližšie je však podľa zverejnených dát „Bratislava k II. žolíkovi pri 75 % a Galanta k I. žolíkovi na 65 %, získajú ich asi o týždeň,“ uvádzajú.

zdroj: Veda pomáha/Podané denné dávky podľa okresu
 

Deti sa rátajú len ako jedna pätina

„Minulý týždeň sa podarila „veľká vec“. Konzílium odsúhlasilo rátanie detí len jednou pätinou do výsledku celkovej incidencie. Zníži to čísla asi o 20%, neskôr pri infikovaní veľkého počtu detí o 30%. Trošku to pomôže a okresy v reále nebudú tak tmavé. Najviac to pomôže červeným, aby sa nestali fialové,“ uvádzajú vo svojom príspevku Dáta bez pátosu.

Aj keď čísla ukazujú stále vyššiu pozitivitu, rovnako ako nárast pacientov v nemocniciach, deje sa zatiaľ tak len v Košickej nemocnici, v Trenčíne, Prešove a v Nitre, no napriek tomu je Slovensko „zahalené červeným súknom.“

Bratislava disponuje pozitivitou len 3 %, no naproti nej stojí Stará Ľubovňa s pozitivitou okolo 30 %. V Starej Ľubovni, kde narástol počet prípadov behom štrnástich dní na 10-násobok sa dalo za týchto 14 dní zaočkovať 5 ľudí nad 80 rokov, 9 ľudí nad 70 rokov a 16 ľudí nad 60 rokov.

„To je menej, ako bude do konca septembra príjmov do miestnej nemocnice. Už sa to tam nezlepší, lebo sa im nechce a je to ich slobodné rozhodnutie,“ konštatujú Dáta bez pátosu.

Jedno dieťa sa rovná jednej triede

Vieme, že pokiaľ je v triede nakazené čo i len jedno dieťa, do karantény sa dostane celá trieda, a to na celých 10 dní. Tu nastáva problém s takzvaným „risk management“ projektom a ľuďmi, ktorí ho riadia, pretože, ako uvádzajú Dáta bez pátosu, „žiadne dieťa zo Starej Ľubovne nepôjde do nemocnice. Do nemocnice išlo vo veku do 15 rokov jedno dieťa na Slovensku týždenne a aj to má (pri všetkej úcte) priemer váhy vyše 100kg.“

V Bratislavskom kraji bolo minulý týždeň zavretých na 10 dní vyše 30 tried a na celom území Slovenska bolo dokopy zavretých zhruba 800 tried.

„Tie počty tried si môžeme násobiť každý týždeň až do Dušičiek dvoma. O mesiac Vám výjde 16 tisíc tried, ale k nim musíte pripočítať aj tých 8 tisíc z predošlého týždňa, lebo karanténa je 10 dní. Ak Vám vyšlo cez 20 tisíc tríed x 20 žiakov = 400 tisíc detí, tak rátate dobre. Zavretých bude väčšina tried na Slovensku. Ale možno máme niekde chybu a bude to len štvrtina,“ uvádzajú Dáta.

OČR-ka by mala byť vyššia

Ku koncu príspevku sa Dáta bez pátosu zamerali na výšku OČR-ky. Teda hrubej mzdy pre mamičky, ktoré majú na OČR-ku nárok pri deťoch do 11 rokov. Výška OČR-ky je 55 % hrubej mzdy, „čo je almužna. Tak sa hádam vláda hecne a nejaká pracovná skupina schváli v zrýchlenom legislatívnom konaní úpravu Zákonníka práce, aby PN-ka a OČR-ka boli minimálne 80% hrubej mzdy. Do konca roka. Tak ako sa to stalo po kruhovom stole pána premiéra v marci,“ pripomínajú Dáta bez pátosu.

Zdroj: Facebook 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech