Marián Ligda z Liptova, ktorý si aj napriek neľahkej životnej situácii založil biznis a ťaží zo života maximum

  • Marián môže byť inšpiráciou pre mnohých Slovákov, ktorí majú vždy plno výhovoriek. Je zakladateľom outdoorovej značky Whitedog.sk, športovcom, manažérom a podnikateľom v jednom. Ako sa to všetko dá stíhať?
marian
facebook.com/whitedog.sk
  • Marián môže byť inšpiráciou pre mnohých Slovákov, ktorí majú vždy plno výhovoriek. Je zakladateľom outdoorovej značky Whitedog.sk, športovcom, manažérom a podnikateľom v jednom. Ako sa to všetko dá stíhať?

Marián Ligda bol zjazdovým lyžiarom, reprezentoval Slovensko. No jeho život bol freeride, a teda  extrémne lyžovanie. Ako jediný Slovák sa nominoval na majstrovstvá sveta Red Bull Snowthrill. V januári 2005 mal nehodu na úplne nevinnom svahu, ktorý nenazve inak než lúka. Skončilo sa to porušenou miechou. To mu však nebráni žiť produktívny život.

Založenie značky Whitedog.sk

Príbeh tohto brandu je o Mariánovi, Zuzane a jednom psovi. Každoročne precestujú desaťtisíce kilometrov, strávia množstvo času v prírode, pri športe alebo na rôznych festivaloch. S ich bielou psou priateľkou trávili všetok voľný čas počas ich turistických výprav. Práve vďaka nej zmenili nielen svoj život, ale aj seba samých.


Ich domovom na cestách je zväčša auto alebo stan. Najlepším parťákom je spacák a deka. A práve deka a jej mnohostranné použitie doma i v prírode im vnukli nápad. Vylepšili ju a prispôsobili podmienkam používania v každom ročnom období.

Dnes je Whitedog Travel Wrap ich každodenným spoločníkom. Jeho mnohostranné využitie, materiálová vyspelosť, dizajn a jednoduchosť prinášajú pohodlie do života nie len turistom. V tomto prípade nejde o obyčajnú deku. Je to produkt pre aktívny životný štýl pre ľudí, ktorí v živote hľadajú dobrodružstvo, pohodlie a úžitkovú hodnotu.

 


Multifunkčná deka Whitedog Travel Wrap  je odolná voči vlhkosti, či vetru a pri nízkych teplotách aj zahreje. Okrem toho sa na ňu nelepí srsť domácich miláčikov, piesok, ani steblá trávy z kopca, na ktorom budeš chcieť sledovať ďalší západ slnka.

Pre tím stojaci za Whitedog.sk bolo dôležité vybrať si špeciálne a predovšetkým pohodlné materiály. Tie otestovali v najdrsnejších podmienkach severnej Európy s vysokou úžitkovou hodnotou a životnosťou. Navyše, Whitedog toho vyrába oveľa viac: od batohov, cez cestovné hrnčeky – až po peňaženky.

 

Spoločne s Braňom Molnárom založili aj LM PRODUCTION, ktorá sa zaoberá všetkým, čo sa týka filmovania a fotografie, väčšinou z prostredia hôr. „Keď som bol ešte zdravý, chodieval s nami kameraman a fotograf Braňo Molnár.

Po úraze som mu začal pomáhať so spracovaním materiálu, lebo to už sám nestíhal, a tak vznikla myšlienka založiť firmu. Vyštudoval som stavebnú priemyslovku, kde sme veľa kreslili, tak som ku grafickým prácam nemal ďaleko,“ vyjadril sa Marián pre sme.skOkrem toho je dnes aj manažérom najväčšieho freeski portálu vo východnej Európe www.freeskier.sk

 

 

V roku 2005 sa Mariánovi podarilo založiť občianske združenie Centrum Ligda – asociácia pre telesne postihnutých. „Ukecali ma, aby som použil moje meno do názvu, ja som pôvodne nechcel. Aktivít pribúda, takže už neviem, či je pondelok alebo nedeľa. Ale musím pracovať, šport je drahý a všetko si financujem sám, nikto nepríde a nepovie – tu máš lyžu a tu výstroj. Dnes si už viem vybaviť sponzoring na materiál, ale z materiálu sa človek nenaje. Ďakujem však všetkým ľuďom, ktorí mi pomáhajú v každodennom živote,“ vyjadril sa Marián pre sme.sk

Ak aj tebe zajala ponuka slovenskej značky Whitedog, určite navštív ich e-shop.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK