Marianine produkty obal nepotrebujú. Prírodnými mydlami bojuje proti kožným chorobám (ROZHOVOR)

  • Príbeh prírodnej kozmetiky Mydlove. Produkty vyrába ručne a v malých várkach
  • Marianna receptúry zostavuje sama
  • Základom všetkých výrobkov sú oleje a maslá
mydlove
Archív Mydlove
  • Príbeh prírodnej kozmetiky Mydlove. Produkty vyrába ručne a v malých várkach
  • Marianna receptúry zostavuje sama
  • Základom všetkých výrobkov sú oleje a maslá

Mariannu Masarykovú k vytvoreniu prírodnej kozmetickej značky inšpirovala dcérka. Presťahovala sa do Trenčianskych Teplíc. Malá rodinná firma pomáha ľuďom s kožnými ochoreniami. Tým, že výroba je lokálna a bezobalová, Mydlove prispieva k lepšiemu životnému prostrediu bez nadbytočného odpadu.

Konkurujú svetovým brandom. Toto je top 10 slovenských kozmetických značiek, ktoré by mal poznať každý

Mydlove je prírodná kozmetická značka, ktorá je na trhu pomerne krátko. Čo vás inšpirovalo k vytvoreniu prírodnej kozmetiky?

Od mladosti som sa zaujímala o alternatívny spôsob liečby, zdravý životný štýl a stravovanie. Prešla som si makrobiotikou, vegetariánstvom či vegánstvom. Chcela som študovať alternatívnu medicínu, ale osud mi prichystal inú cestu. Veľa som cestovala a spoznávala rôzne krajiny, kultúry a s tým spojené jedlá, vône a chute. Nakoniec som sa usídlila v krásnom kúpeľnom meste Trenčianske Teplice, kde som si založila rodinu. Veľký zvrat v mojom živote nastal narodením mojej dcérky.

mydlove
zdroj: Archív Mydlove

Dcérka sa narodila pred siedmimi rokmi s veľmi suchou, miestami až šupinatou pokožkou hraničiacou s ekzémom. Ako každá mama aj ja som svojmu dieťatku chcela pomôcť. Žiadne krémy jej na kožu nezaberali. Už dávnejšie som počula o účinkoch mydiel z kozieho mlieka na pokožku, no osobné skúsenosti som s tým nemala. Výroba mydiel studenou metódou ma však vždy fascinovala. Teoreticky som túto metódu ovládala, ale nikdy predtým nebol čas a dôvod sa do toho pustiť. Rozhodla som sa, že to mydlo vyrobím sama. Začala som po večeroch vzdelávať a hrať s výrobou mydiel. Veľmi ma to začalo baviť. Každou zmenou ingrediencie som dostala mydlo s inými vlastnosťami. Taktiež ma fascinovalo, ako docieliť farebné mydlá s použitím čisto prírodných ingrediencií. Namiesto umelých parfumov som si vyrábala vlastný mix vôní s použitím esenciálnych olejov.

mydlove
zdroj: Archív Mydlove

Akej profesii ste sa venovali predtým, ako vzniklo Mydlove?

Pred Mydlove som pracovala v nadnárodnom automobilovom korporáte na finančnom oddelení. Čo sa môže zdať ako práca diametrálne odlišná od toho, čomu sa venujem teraz. Predošlé pracovné skúsenosti a ekonomické vzdelanie mi pomáhajú zvládať riadenie malej rodinnej firmy. V oblasti prírodnej kozmetiky som sa rekvalifikovala a neustále sa vzdelávam. V tejto oblasti som sa našla a mám z toho obrovské potešenie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MYDLOVE Trenčianske Teplice (@mydloveteplice)

Vo videu na vašej stránke ste spomínali, že vyrábaniu mydiel ste sa venovali ešte pred založením firmy. Ako ste sa naučili vytvárať receptúru, ktorú aj momentálne používate?

Receptúry som si zostavila sama. Bola to veľmi vzrušujúca doba objavovania toho, čo dokáže príroda v kombinácii s lúhom. Miešaním rôznych olejov, masiel, byliniek, ílov, síry, tekutín a esenciálnych olejov som postupne objavila pre mňa a moju rodinu najvhodnejšie mydlá. Pre moju dcérku som vytvorila mydlo s kozím mliekom. Toto mydlo je hydratačné, zabraňuje vysušeniu kože. Obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá jemným spôsobom odstraňuje odumreté bunky z pokožky. Neskôr som zistila, že toto mydlo pomáha na aknóznu pokožkou. Pre suchú pokožku mojej mamy a svokry som vytvorila olivové krémové mydlá a pre moju mastnú pleť mydlá s himalájskou a morskou soľou.

mydlove
zdroj: Archív Mydlove

Čím sa odlišujú vaše produkty od ostatných kozmetických značiek?

Produkty Mydlove sú vyrábané ručne v malých várkach. Takto dokážem dohliadať na kvalitu ingrediencií a výrobu. Produkty sú z čerstvých ingrediencií, bez umelých farbív, parfumov či dráždivých konzervantov. Produkty Mydlove nepotrebujú jednorazový plastový obal, zaobídu sa úplne bez obalu. Tak sa nezahlcujeme zbytočným odpadom. Spolupracujem s lokálnymi farmami a ingrediencie, ktoré dokážem zohnať na Slovensku získavam od nich. Keďže žijem v kúpeľnom meste, ktorého bohatstvom sú vzácne sírne termálne pramene a bola tu v minulosti tradícia výroby sírneho mydla, nadviazala som na túto tradíciu. Výsledkom sú sírové mydlá a šampóny, ktoré sú vhodné pre ľudí s atopickým ekzémom, ekzémami z opotrebovania, seborhoickou dermatitídou, psoriázou, akné a presušenou pokožkou. Taktiež sú tieto výrobky vhodné pre citlivú pleť malých detí. 

Čo je základom vašich výrobkov?

Základom všetkých mojich výrobkov sú oleje a maslá. Olivový, ricínový, slnečnicový, bambucké maslo, kakaové maslo, lanolín a esenciálne oleje. Málokto vie, že oleje a maslá hrajú hlavnú úlohu v čistení. Už približne 2 500 rokov pred naším letopočtom podľa zápisov Sumerov vieme, že varili vodu s popolom a lojom. Túto zmes používali na čistenie a pranie. Z kokosového oleja sa získava aj nedráždivá penivá zložka, ktorá tvorí základ Mydlove tuhých šampónov. Oleje chránia prirodzenú lipidovú vrstvu pokožky a vlasov. Zabraňujú tak ich vysúšaniu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MYDLOVE Trenčianske Teplice (@mydloveteplice)

Z akých zdrojov sú ingrediencie, ktoré pri výrobe využívate?

Na čerstvé kozie mlieko chodím osobne do neďalekej rodinnej farmy v Hornom Srní. Bylinky si pestujem sama, alebo nakupujem od miestnych pestovateľov. Oleje, maslá a esenciálne oleje sú od miestnych dodávateľov kozmetických surovín. Papierové krabičky sú od slovenského výrobcu. Verím, že keď sa budeme podporovať navzájom pomôže to našej ekonomike a zamestnaniu na Slovensku.

mydlove
zdroj: Archív Mydlove

Kde sa nachádza výrobňa vašich produktov a dá sa vás navštíviť aj v kamennom obchode?

Výrobňa Mydlove sa nachádza v zdravotnom stredisku v Trenčianskych Tepliciach. Súčasťou výrobne je aj malá kamenná predajňa. Cez predajňu je možné vidieť aj výrobu mydiel. Tu sa môžete osobne poradiť priamo s výrobcom vašej kozmetiky. Máme radi osobný kontakt so zákazníkom a úplne najradšej priamu spätnú väzbu na výrobky. Počúvame našich zákazníkov, a to nás posúva vpred.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MYDLOVE Trenčianske Teplice (@mydloveteplice)

Z akých výrobkov si môže zákazník vybrať a ktorý je najúspešnejší?

Momentálne vyrábame tuhé mydlá, tuhé šampóny, tuhé kondicionéry na vlasy a tuhé telové maslá. Sú to všetko produkty, ktoré sa vedia zaobísť úplne bez obalu. Sú teda bezodpadové. Väčšina zákazníkov u nás aj nakupuje bez obalu. Krabičku zakúpi len vtedy, keď sa chystá produkt darovať. Ľudia sú radi, že majú v kúpeľni viac miesta. Aj keď sa zdá, že sú produkty malé, dlho vydržia. Najúspešnejšie sú práve naše špecialitky, kúpeľné sírové produkty. Či už je to sírové mydlo alebo šampón. Taktiež sú veľmi obľúbené mydlá z kozieho mlieka. Všetky tieto produkty naozaj fungujú a zákazníci sa k nim stále vracajú. Podľa typu pleti alebo vlasov, či vôní si potom svoje priečky v obľúbenosti posúvajú všetky ostatné produkty.

mydlove
zdroj: Archív Mydlove

Koľko ľudí sa nachádza vo vašom tíme?

Vo výrobni a predajni pracujeme dve. Ja a mamina môjho manžela. Príležitostne nám prídu na výpomoc aj brigádničky. Sme naozaj malý tím. Pracujeme v prostredí s domácou atmosférou a krásnou vôňou.

Príbeh Soaphoria: Láske k bylinkám ich priviedla babička, dnes ich prírodnú kozmetiku používajú aj v Abú Dhabí

Aký je váš najobľúbenejší výrobok?

Moje najobľúbenejšie mydlo je s himalájskou soľou a ružovým ílom. Mám rada jeho vôňu a dobre pôsobí na môj zmiešaný typ pleti. V zime však uprednostňujem olivové mydlá alebo mydlá s kozím mliekom. Na umývanie tváre a tela používam výlučne len tuhé prírodné mydlá. Vďaka nim som sa zbavila akné a moja pleť je lepšia než kedykoľvek predtým. Šampóny rada striedam. V zime používam šampóny na suché vlasy. Gerániova ruža si ma túto zimu opantala asi najviac. V lete sa neviem dovoňať vône citrus-borovica. Tento šampón je vhodný na normálne až mastné vlasy. Podobne podľa vône šampónu kombinujem tuhé kondicionéry na vlasy. Z telových masiel mám najradšej gerániovu ružu a nechtíkové telové maslo s ylang ylang.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MYDLOVE Trenčianske Teplice (@mydloveteplice)

Ako zvládate koronakrízu, pociťujete zmeny predaja?

Mydlove sa zatiaľ len pomaličky rozbieha. Ešte nedávno som bola na materskej dovolenke a výrobe som sa venovala len okrajovo. Myslím, že za krátky čas si Mydlove vybudovalo svoju pevnú základňu spokojných zákazníkov. Zákazníci sa k Mydlove produktom vracajú a odporúčajú nás ďalej. To nás v ťažkých chvíľach koronakrízy drží nad vodou. Som vďačná za každú spätnú väzbu, za každú recenziu. To, že sa zákazníci stále vracajú je dôkazom, že sú produkty Mydlove dobré a že fungujú.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa MYDLOVE Trenčianske Teplice (@mydloveteplice)

Môžeme sa tešiť na nové výrobky?

Ja neustále vymýšľam niečo nové. Každú voľnú chvíľku, ktorú mám venujem vyvíjaniu nových produktov a vzdelávaniu v oblasti prírodnej kozmetiky a ekológie. Sledujem najnovšie trendy. Či už z oblasti ekologických obalových materiálov alebo nových prírodných funkčných ingrediencií. Už čoskoro sa môžete tešiť na tuhý prírodný dezodorant. Vyvíjala som ho s menšími prestávkami takmer 2 roky. Prešiel záťažovými potnými testami mojej rodiny a kamarátov. Neobsahuje sódu bikarbónu, hliník a ani umelé parfumy a ropné deriváty. Je nedráždivý, vhodný aj pre veľmi citlivú pokožku a 100% funguje. Úspešne eliminuje zápach z potenia. Momentálne čakám už len na papierový obal. Škoda, že na Slovensku nie je firma na takýto typ obalov. Výrobcu som však našla v Európe, čomu sa veľmi teším. Väčšina takýchto obalov sa totiž vyrába predovšetkým v Ázii.

Slováci vymysleli unikátnu kozmetiku, ktorej obaly hodíš do kompostu. Zo zbytkových látok zas šijú pelechy pre útulky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK