Marihuanová eufória v Kanade položí mnohých obchodníkov na kolená

  • Marihuanový ošiaľ v Kanade prinesie mnoho porazených
  • Legalizácia prinesie pre krajinu množstvo ekonomických benefitov
  • Marihuany sa podľa vedcov netreba báť, oproti alkoholu ešte nikoho nezabila
hemp-leaf-3661209_960_720
  • Marihuanový ošiaľ v Kanade prinesie mnoho porazených
  • Legalizácia prinesie pre krajinu množstvo ekonomických benefitov
  • Marihuany sa podľa vedcov netreba báť, oproti alkoholu ešte nikoho nezabila

Legalizácia marihuany v Kanade vytvára úplne nový priemysel. Zákon, ktorý vošiel do platnosti 17.októbra spôsobil doslova marihuanový ošiaľ. Ekonómovia však varujú, že tento ošiaľ jedného dňa skončí a pre mnohých obchodníkov to bude znamenať bankrot.

Ako sa hovorí, „každé čudo tri dni trvá“. Extrémny záujem o marihuanu je v Kanade len preto, že doteraz bola zakázaná a stále je jej predávanie a užívanie prísne trestané aj vo väčšine sveta. Tentoboom sa má však postupne ustáliť. Marihuanový trh bude takmer určite prosperovať, no predaje oproti súčasnému extrému klesnú. Mnoho podnikateľov, ktorí  teraz masovo odštartovali „zelený“ biznis, tak aj rýchlo skončí.

Trh s kanabisom v súčasnosti vytvára nové pracovné miesta, nové firmy, nové výnosy na burzách, zvyšuje cestovný ruch a do štátnej pokladnice tečú miliardy dolárov, hotová idilka.

„Zelená“ ale nie je istota. Počiatočné obavy z nedostatku produktu sa prílivom podnikateľov v tejto oblasti zmenili na úzkosť, že môže dôjsť k nadmernej ponuke. Podľa počtu licencovaných výrobcov by produkcia mohla až dvojnásobne prevýšiť dopyt zákazníkov. To sa podpíše na výraznom znížení jej ceny. Ako povedal, kanadský bankový obchodný expert Brad Poulos, niektorým  podnikateľom „ostanú oči pre plač.“ Tak, ako v každom biznise, aj tu prejdú obchodníci tvrdým sitom. Zostanú tí najsilnejší, no podľa odborníkov väčšina bude sklamaná.

To, ako sa bude marihuane na trhu dariť, závisí aj od vývoja jej reputácie a dôsledkov, ktoré jej užívanie prinesie v praxi. Väčšina očakáva skôr pozitívny vplyv. Predpokladá sa, že legalizácia povzbudí národnú tvorivosť a prinesie do ulíc dobrú náladu a usmiate tváre.

Samozrejme, je tu aj možnosť, že sa objavia negatívne škandály. Avšak podľa toho, čo môžeme dlhodobo pozorovať na trhu s alkoholom, negatívne správy nemajú na tento biznis nijaký vplyv. „Alkohol je metla ľudstva“  a podľa štatistík je siedmou najčastejšou príčinou úmrtí vo svete. Ľudia sa zvyknú prepiť na smrť, spôsobujú nehody na cestách, v opilosti sa nešťastne zrania alebo týrajú svojich blízkych. Napriek tomu je legálny vo väčšine sveta a pijatika je veľmi populárna, priam súčasťou kultúry. Ťažko preto predpokladať, že nejaké negatívne skúsenosti s marihuanou ohrozia priazeň jej užívateľov.

Odporcovia marihuany sa obávajú, že jej legalizácia spoločnosť uvrhne do masovej apatie a letargie. Potencionálne nebezpečné účinky marihuany už skúmali viaceré štúdie. Jedna z posledných, ktorá bola uskutočnená  v roku 2014 v USA, hovorí o tom, že marihuana nemala na svedomí žiadne úmrtie, oproti tomu na otravu alkoholom v tom istom roku zomrelo 30 722 ľudí a na následky opilosti ďalších 60 000. Okrem toho Americký vestník verejného zdravia uverejnil výsledky 16-ročnej štúdie, v ktorej sledovali 65-tisíc Američanov užívajúcich marihuanu a zistilo sa, že na základne ich zdravotného stavu by sa mali dožiť rovnako ako ľudia, ktorí marihuanu neužívajú.

Uvidíme, ako sa bude dariť Kanade. Okrem nej je marihuana legálna (úplne alebo len v určitej miere) aj Holandsku, Južnej Afrike, Španielsku, Austrálii, Bangladéši, Kambodži, Čile, Kolumbii, Kostarike, Českej republike, Nemecku, Jamajke, Mexiku, Portugalsku, niektorých jurisdikciách USA a niektorých častiach Indie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá