Martin Hojsík: Maldivám hrozí zánik. Svet nemá žiadnu nádej udržať otepľovanie, ak nevyradí uhlie (KOMENTÁR)

maldivy dovolenka more pláž
Maldivy, ilustračná snímka, Pixabay/David Mark

Autor je poslanec Európskeho parlamentu za Progresívne Slovensko.

Ak sa na klimatický samit pozrieme očami chronického optimistu, možno hovoriť o niekoľkých pozitívnych záväzkoch. Ak očami skeptika, môžeme hovoriť o fiasku. V prípade, že preferuje realistický pohľad, tak vám samit ponúkne sklamanie. Vrátane postoja Slovenskej republiky.

Len nedávno bývalý prezident Maldivskej republiky povedal to, čo sme si pred pár desaťročiami nevedeli predstaviť. Ak nepríde k zmene, jeho krajina jednoducho zanikne. Nebude to dôsledkom konfliktu či nečakanej katastrofy. Bude to výsledkom nečinnosti, ktorej dôsledky si všetci uvedomujeme.

Pred pár dňami skončil ďalší, už dvadsiaty šiesty klimatický samit. V škótskom Glasgowe sa stretli svetoví lídri, aby dali odpoveď aj na volanie krajín, ktoré sú existenčne ohrozené klimatickou zmenou.

Maldivy totiž nie sú ani zďaleka jediným štátom, ktorému pre klimatickú krízy doslova tečie do topánok. No ak ste čakali jasnú a zodpovednú odpoveď, tak tá nezaznela. Práve naopak. A svoj podiel na tom má aj Slovensko.

Kameňom úrazu sa v tomto prípade stalo uhlie. Klimatický samit mal byť koncovkou pre najšpinavšie fosílne palivo. Žiaľ, na poslednú chvíľu sa z postupného „ukončenia“ využívania uhlia stalo postupné „znižovanie“. Jedno slovíčko, no obrovský rozdiel pre planétu.

Jasne to pomenovala Medzinárodná energetická agentúra: ak uhlie nebude rýchlo vyradené z prevádzky, svet nemá žiadnu nádej, že sa mu podarí udržať otepľovanie na úrovni do 1,5 °C. Na dosiahnutie tohto cieľa musí byť do roku 2030 zatvorených najmenej 40 percent uhoľných elektrární na svete.  

Uhlím sa v Škótsku zašpinilo aj Slovensko. V roku 2023 síce ukončíme ťažbu uhlia doma. No s uhlím sa rozlúčiť zrejme až tak nechceme. Namiesto investícií do obnoviteľných zdrojov energie naďalej budeme investovať do fosílnych palív, vrátane uhlia. Aj keď nie doma, ale v zahraničí.

Poukázal na to aj ekoaktivista Michal Sabo, ktorý adresoval výzvu ministrovi životného prostredia, aby sa Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktoré prestanú podporovať uhlie. K tejto výzve sa osobne pripájam. 

Verím, že malá” krajina hľadá výhovorky vo svojej rozlohe. A „veľká” krajina sa pozná podľa toho, že dokáže prijímať a podporovať veľké zmeny. Napriek tomu, koľko kilometrov štvorcových na planéte zaberá.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá