Máš pocit, že ťa pohltila prokrastinácia? Vyskúšaj pravidlo dvoch minút, môže ti pomôcť

  • Prokrastinácia je problém, s ktorým niekedy bojujú všetci
  • Pravidlo dvoch minút je asi najjednoduchšia technika, ktorou môžeš zvýšiť svoju produktivitu
  • Prokrastinácia je problém, s ktorým niekedy bojujú všetci
  • Pravidlo dvoch minút je asi najjednoduchšia technika, ktorou môžeš zvýšiť svoju produktivitu

Asi všetci občas zažívame momenty, kedy máme toľko povinností, že nevieme, do ktorej sa pustiť skôr. Time management vie potrápiť všetkých.

Pravidlo 2 minút je asi najjednoduchšia technika, ktorú si môžeš osvojiť. Aj napriek svojej jednoduchosti je to skvelý spôsob, ako prekonať prokrastináciu a lenivosť.

Túto techniku môžeme chápať dvojako. Oba spôsoby sú však zaujímavé, dokážu ti pomôcť prestať prokrastinovať a udržať si zvyky.

Úlohu, ktorá netrvá viac ako dve minúty, urob hneď

Techniku v tomto vnímaní opísal v knihe Getting things done autor David Allen. Celá pointa je skrytá v tejto jednoduchej vete a netreba ju obšírne vysvetľovať. Tak, ako jednoducho je táto veta napísaná, rovnako sa realizuje. Inými slovami to znamená, že činnosť, ktorá ti nezaberie viac ako dve minúty neodkladaj, no sprav ju hneď.

Je prekvapujúce, koľko vecí človek odkladá, aj keď by ich reálne mohol stihnúť za dve minúty. Napríklad umývanie riadu ihneď po jedle, hodenie bielizne do práčky, vynášanie odpadkov, odoslanie e-mailu a podobne.

Pravdou je, že práve tieto činnosti, ktoré ti síce nezaberú veľa času, no odkladáš ich, sa potom často kopia nielen v diári, ale hlavne v hlave.

prokrastinácia práca povinnosti
zdroj: Unsplash/Tim Gouw

Tým pádom sa ti zhromažďujú myšlienky na nedokončené úlohy a v konečnom dôsledku ti spôsobujú stres. Mnoho z týchto spúšťačov stresu sú maličkosti a nudné úlohy.

Práve preto sa tieto činnosti dajú dostať pod kontrolu. Nielenže zvýšiš svoju produktivitu a doženieš mnoho zameškaného, ale uvoľníš si tiež priestor v hlave pre prínosnejšie myšlienky.

Keď začneš s novým zvykom, malo by to trvať menej ako dve minúty

Ako opísal Isaac Newton, objekty v pokoji majú tendenciu zostať v pokoji a objekty v pohybe majú tendenciu zostať v pohybe. Teraz si to môžeme preniesť na ľudí, pretože to rovnako platí aj pre nás.

Zvyk si udržíš tak, že danú činnosť začneš robiť. Pravidlo dvoch minút v druhom vnímaní obsahuje myšlienku, že keď začneš niečo robiť v krátkom intervale, je jednoduchšie si to udržať. S týmto spôsobom prišiel James Clear vo svojej knihe Atomic Habits.

Najdôležitejšou súčasťou každého nového zvyku je začať a vôbec nevadí, ak začneš pomaly.  Nejde o výkon, pretože po privlastnení zvyku budeš mať dostatok času na zlepšenie svojho výkonu. To teda znamená, že pravidlo dvoch minút nie je o konečnom výsledku, ale skôr o procese privlastnenia si danej činnosti.

Vyskúšal si už pravidlo dvoch minút?

Ak teda máš akúkoľvek aktivitu, ktorú chceš robiť, no nevieš ako začať, vyskúšaj túto techniku. Podstata je v tom, že akúkoľvek činnosť budeš robiť často, no nie viac ako dve minúty. Postupom času sa táto činnosť stane zvykom a budeš ju robiť nielen dlhšie, ale aj prirodzenejšie.

Už žiadne „lenivé rána“ – vďaka technike „page-turner“ môžeš byť produktívny ihneď po prebudení

Nikto nevie zaručiť, že ti pravidlo dvoch minút bude vyhovovať, no za vyskúšanie nič nedáš. Mnoho odborníkov sa zhodne, že problém nedosiahnutia úspechu spočíva v tom, že ľudia neuplatňujú informácie v praxi.

Pravidlo dvoch minút je jednoduché na pochopenie, ale zložitejšie na aplikovanie do života. Ako však povedal Aristoteles: „Sme tým, čo opakovane robíme. Dokonalosť teda nie je čin, ale návyk.“

Zdroje: James Clear, Getting Things Done

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá