Máš už po krk konzumných sviatkov? Toto je 5 tipov, ako si urobiť ekologickejšie Vianoce

  • V poslednej dobe sa Vianoce stávajú čoraz materialistickejším sviatkom
  • My ti prinášame niekoľko tipov na to, ako môžeš mať udržateľné a ekologickejšie Vianoce
 srcset
Ilustračný obrázok (unsplash.com), Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • V poslednej dobe sa Vianoce stávajú čoraz materialistickejším sviatkom
  • My ti prinášame niekoľko tipov na to, ako môžeš mať udržateľné a ekologickejšie Vianoce

Symbolika dávania a prijímania darčekov sa stala hlavný motívom Vianoc a ich pôvodná myšlienka sa nám stále viac vzďaľuje. Materializmus sa pretavil do drahých darov a stolov prehýbajúcich sa pod kopou sviatočných jedál. Takýto prístup k sviatkom je však nielen v nesúlade s tým, čo by mali Vianoce pre ľudí znamenať, ale takýmto správaním aj výrazne prispievame k drancovaniu prírodných zdrojov a vytvárame zbytočný odpad. My ti prinášame päť tipov na to, ako si môžeš spraviť Vianoce po svojom a v ekologickejšom duchu.

Daruj zážitok

Miesto klasického darčeka zvoľ obdarovanie v podobe nejakého zážitku. Môže ísť naozaj o čokoľvek od adrenalínových športov ako je bungee jumping či zoskok padákom až po výlet do zahraničia, wellness či lekcie jógy. Práve takéto darčeky sú medzi Slovákmi stále viac obľúbené a hoci vyžadujú dlhšie plánovanie ako tie materiálne, majú oveľa väčšiu hodnotu.

zdroj: Unsplash

Baliaci papier vymeň za novinový

Nemíňaj zbytočné peniaze na baliaci papier, ide o jednu z najväčší zbytočností, aké môžeš na Vianoce kúpiť. Vytváraš s ním odpad a mnohé typy papiera sa nedajú ďalej recyklovať. Miesto neho môžeš použiť napríklad novinový papier, ktorý ťa nič nestojí, máš ho zvyčajne doma a dá sa ľahko recyklovať.

zdroj: Unsplash

Drž sa nákupného zoznamu

Dobrý hostiteľ má vždy, čo ponúknuť. Tohto hesla sa drží väčšina domácností a zo strachu, že nebudú mať pre všetky návštevy a rodinných príslušníkov dosť jedla, radšej nakúpia oveľa viac potravín, než v skutočnosti potrebujú. Potom skončia nevyužité v odpadkoch, a takto dochádza k veľkému plytvaniu.

Tento rok môžeš na Vianoce urobiť jednu malú zmenu a do obchodu choď s nákupným zoznamom, ktorého sa budeš aj držať. Do detailov si premysli, čo všetko budeš naozaj potrebovať a ktoré suroviny dokážeš aj naozaj minúť.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Ak chceš živý stromček, tak si ho prenajmi

Ak sa nechceš pozerať na ďalší stromček, ktorý po Vianociach skončí v tom lepšom prípade v koši, v tom horšom pod niekoho oknom, máš možnosť vyskúšať si prenájom. Na Slovensku ho ponúkajú dve firmy, v ktorých si môžeš stromček jednoducho vybrať, prenajať na obdobie Vianoc a potom ho znova vrátiš. Prenájom sa pohybuje na úrovni okolo 40 do 70 eur. Stromček ti za poplatok dovezú aj odvezú.

Viac čítaj TU>>Toto sú 3 dôvody, prečo si nekúpiť vianočný stromček. Vyrezávanie je barbarské, hovoria v Bratislave

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Vyrob si vlastné ozdoby na stromček

Nepotrebuješ žiadne drahé adventné kalendáre ani svetielka. Vystačíš si aj so šiškami z lesa, s vetvičkami, špagátom aj vianočným pečivom. Stačí iba dávka kreativity a voľný víkend, cez ktorý si takéto ozdoby môžeš vyrobiť. Okrem toho, že ušetríš, vytvoríš si aj originálne dekorácie, ktoré si nikto okrem teba na stromček nezavesí.

Najnovšie video