Máš už po krk konzumných sviatkov? Toto je 5 tipov, ako si urobiť ekologickejšie Vianoce

  • V poslednej dobe sa Vianoce stávajú čoraz materialistickejším sviatkom
  • My ti prinášame niekoľko tipov na to, ako môžeš mať udržateľné a ekologickejšie Vianoce
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com), Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • V poslednej dobe sa Vianoce stávajú čoraz materialistickejším sviatkom
  • My ti prinášame niekoľko tipov na to, ako môžeš mať udržateľné a ekologickejšie Vianoce

Symbolika dávania a prijímania darčekov sa stala hlavný motívom Vianoc a ich pôvodná myšlienka sa nám stále viac vzďaľuje. Materializmus sa pretavil do drahých darov a stolov prehýbajúcich sa pod kopou sviatočných jedál. Takýto prístup k sviatkom je však nielen v nesúlade s tým, čo by mali Vianoce pre ľudí znamenať, ale takýmto správaním aj výrazne prispievame k drancovaniu prírodných zdrojov a vytvárame zbytočný odpad. My ti prinášame päť tipov na to, ako si môžeš spraviť Vianoce po svojom a v ekologickejšom duchu.

Daruj zážitok

Miesto klasického darčeka zvoľ obdarovanie v podobe nejakého zážitku. Môže ísť naozaj o čokoľvek od adrenalínových športov ako je bungee jumping či zoskok padákom až po výlet do zahraničia, wellness či lekcie jógy. Práve takéto darčeky sú medzi Slovákmi stále viac obľúbené a hoci vyžadujú dlhšie plánovanie ako tie materiálne, majú oveľa väčšiu hodnotu.

zdroj: Unsplash

Baliaci papier vymeň za novinový

Nemíňaj zbytočné peniaze na baliaci papier, ide o jednu z najväčší zbytočností, aké môžeš na Vianoce kúpiť. Vytváraš s ním odpad a mnohé typy papiera sa nedajú ďalej recyklovať. Miesto neho môžeš použiť napríklad novinový papier, ktorý ťa nič nestojí, máš ho zvyčajne doma a dá sa ľahko recyklovať.

zdroj: Unsplash

Drž sa nákupného zoznamu

Dobrý hostiteľ má vždy, čo ponúknuť. Tohto hesla sa drží väčšina domácností a zo strachu, že nebudú mať pre všetky návštevy a rodinných príslušníkov dosť jedla, radšej nakúpia oveľa viac potravín, než v skutočnosti potrebujú. Potom skončia nevyužité v odpadkoch, a takto dochádza k veľkému plytvaniu.

Tento rok môžeš na Vianoce urobiť jednu malú zmenu a do obchodu choď s nákupným zoznamom, ktorého sa budeš aj držať. Do detailov si premysli, čo všetko budeš naozaj potrebovať a ktoré suroviny dokážeš aj naozaj minúť.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Ak chceš živý stromček, tak si ho prenajmi

Ak sa nechceš pozerať na ďalší stromček, ktorý po Vianociach skončí v tom lepšom prípade v koši, v tom horšom pod niekoho oknom, máš možnosť vyskúšať si prenájom. Na Slovensku ho ponúkajú dve firmy, v ktorých si môžeš stromček jednoducho vybrať, prenajať na obdobie Vianoc a potom ho znova vrátiš. Prenájom sa pohybuje na úrovni okolo 40 do 70 eur. Stromček ti za poplatok dovezú aj odvezú.

Viac čítaj TU>>Toto sú 3 dôvody, prečo si nekúpiť vianočný stromček. Vyrezávanie je barbarské, hovoria v Bratislave

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Vyrob si vlastné ozdoby na stromček

Nepotrebuješ žiadne drahé adventné kalendáre ani svetielka. Vystačíš si aj so šiškami z lesa, s vetvičkami, špagátom aj vianočným pečivom. Stačí iba dávka kreativity a voľný víkend, cez ktorý si takéto ozdoby môžeš vyrobiť. Okrem toho, že ušetríš, vytvoríš si aj originálne dekorácie, ktoré si nikto okrem teba na stromček nezavesí.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech