Matej zachránil modrotlač pred zánikom a urobil z nej trend, ktorý Slováci zbožňujú

  • Matej Rabada zachránil krehkú tradíciu modrotlače pred zánikom a spravil z nej trend
  • Teraz predstavuje jeho prvú limitovanú edíciu tričiek, inšpirovanú Slovenskom
matej
Modrotlač Matej Rabada
  • Matej Rabada zachránil krehkú tradíciu modrotlače pred zánikom a spravil z nej trend
  • Teraz predstavuje jeho prvú limitovanú edíciu tričiek, inšpirovanú Slovenskom

Re­me­sel­ník Ma­tej Ra­bada je je­di­ným ofi­ciál­nym Slo­vá­kom, vďaka kto­rému na Slo­ven­sku mod­ro­tlač ešte stále žije. Je dô­ka­zom toho, že ak sa pre niečo člo­vek nad­chne, môže do­siah­nuť úspech, aj keď pod­mienky vô­bec nie sú ide­álne.

Dnes v jeho farbiarskej dielni vznikajú pod značkou „Modrotlač Matej Rabada“  kúsky, ktoré kombinujú tradičnú farbiarsku techniku modrotlače so súčasným dizajnom. Tento princíp Matejova značka uplatnila  aj pri tvorbe jeho prvej limitovanej edícii tričiek s názvom Kriváň, ktoré sa možno ujde aj tebe. „Pri výrobe modrotlače nekopírujeme len vzory z minulosti, ale prinášame do tejto techniky aj svoje vlastné dezény,“ hovorí Matej.

Rovnako ako v minulosti, aj dnes nachádza Matej jeho inšpiráciu v prírode, no výsledný dizajn je prispôsobený súčasným trendom. Takže s kúskami tejto značky vynikneš aj v meste a najmä nebudeš len ďalším z radu s tuctovým tričkom z reťazca. “Naše vzory sú viac popisné, presne viete, aká rastlina nám bola predlohou. Tento princíp sme uplatnili aj pri navrhovaní limitovanej edície,“ hovorí o unikátnosti výrobkov Matej.

V hlavnej úlohe Kriváň

Svojím tvarom snáď najznámejší vrchol na Slovensku a nepísaný symbol našej krajiny, Práve Kriváň, sa stal hlavným prvkom pri navrhovaní vzoru Matejovej unikátnej edície, ktorú šikovný Slovák vyrába vlastnými rukami.

„Naša krajina je však podľa nás bezodnou jamou na inšpiračné zdroje, a preto sme sa rozhodli niekoľko prvkov spojiť do jedného celku tak, aby sme sa vyhli gýču. Kriváň je opradený legendami a vďaka historickým udalostiam sa stal symbolom tejto krajiny. Má nezameniteľný tvar, ktorý každý spozná. Preto sa stal dominantou vzoru.“

Kriváň je citlivo doplnený o výšivkový ornament a jemne prepojený s odkazom na krížikovú výšivku. V kombinácii s tradičnou farbiarskou technikou modrotlače tak tak vzniká nevšedný produkt. 

„Pri výrobe modrotlače nie je jednoduché pracovať s úpletom, nie to ešte s hotovými tričkami,“ upozorňuje Matej a dodáva: „pri farbení sa ukáže aj kvalita a musím povedať, že bolo zložité nájsť tričká, ktoré by vyhovovali naším potrebám.“

Riešenie sa však našlo u slovenského výrobcu oblečenia, firmy Alfatex. „Firma Alfatex nám vyrobila pánske aj dámske tričká zo 100% bavlny, ktoré konečne splnili naše požiadavky.“

V edícii Kriváň bude vyrobených spolu len 300 kusov pánskych a dámskych tričiek. „Momentálne máme pripravených 150 kusov tričiek a zvyšné budeme dorábať na základe objednávok, nakoľko nevieme vopred určiť, ktoré veľkosti a typy sa budú predávať viac. Týmto opatrením vieme garantovať, že sa predá len 300 kusov, takže určite netreba príliš dlho váhať.

Tradičná modrotlač má miesto aj v modernej spoločnosti

Modrotlač je tradičná farbiarska technika, ktorej história na území dnešného Slovenska siaha až do 18. storočia. Hotová modrotlač sa dosahuje takzvanou negatívnou tlačou, kedy sa na biele plátno tlačí vzor pomocou špeciálnej kaše tyrkysovej farby zvanej pap.

Po usušení sa plátno niekoľkokrát ponára do roztoku indiga, tzv. kypy, kde získa svoje typické tmavomodré zafarbenie. Pap, ktorým bolo plátno potlačené neprepustí modré farbivo ku vláknam, a preto po jeho vypraní v kyslej vode ostane plátno v mieste vzoru nezafarbené.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech